Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ко је била Софија Круковска Ковалевска?


ВЕРИДБА САТУРНОВИМ ПРСТЕНОМ
Живот јој није био лак, али је био занимљив и смислен. Она потврђује речи Достојевског „да није узалуд проживела век”

Софија Ковалевска
    Благо срећницима којима се још у детињству јави оно што ће их заокупљати читавог живота чинећи га узбудљивим и лепим! Тако се великом чуду од малог Моцарта музика врло рано открила као највећа страст, а слично се догодило и Софији Круковска Ковалевска (1850–1891), првој жени докторанду у природним наукама, добитници чувене Бординове награде за филозофско решење проблема ротације чврстог тела око фиксиране тачке, који математичари, из само њима знаних а поетичних разлога, називају „воденом нимфом математике”.



    Софија је филозофирала кроз математику, тумачећи своју необичну љубав према овој науци тиме да је многи сматрају досадном и тегобном само зато што нису научили да се она прилично разликује од сувопарне аритметике. У ствари, математика је много више од очигледног и видљивог поретка ствари, што може да сагледа само песник који, ходајући њеним пољем, примећује оно што је обичном пешаку заморно и невидљиво.
    У свом узбудљивом животу, Софија Ковалевска студирала је у Хајделбергу, затим у Берлину. Са старијом сестром Ањом неговала је рањенике у Париској комуни. Одбранила је докторску дисертацију из области филозофије математике у Гетингему. Била је професорка на Стокхолмском универзитету. Полемисала је с Лапласом и његовим ставом изнетим у „Небеској механици”, да је Сатурнов прстен састављен од тањих прстенчића који не утичу један на други, док њихов попречни пресек има облик елипсе. Њени прорачуни били су тачнији, показавши да је пресек Сатурновог прстена овалног облика. Живот јој није био лак али је био занимљив и смислен. Она потврђује оне речи Достојевског „да није узалуд проживела век” јер је пронашла своју тајну и загонетку коју ће предано решавати. Живот јој је био и срећан, а такав је само кад радимо оно што највише волимо и најбоље знамо.

Где је крај света?

    Жена коју су интеграли надахнули попут Пушкинових стихова и која је у математици открила оно узбуђење које имамо кад у ведрој ноћи посматрамо звезде, родила се усред московске зиме, у породици музички надарене Јелисавете Федоровне Шуберт и строгог генерал-лајтнанта Корвин-Круковског, разочараног што и после друге кћерке своју војничку сабљу још не може да припаше наследнику.
    Софијин пут не би се разликовао од многих судбина безимених супруга и мајки да није било стрица Петра, човека спремног да одговара на сва чудна питања и довољно маштовитог да их и сам смишља, будећи у братаници радозналост за откривање непознатог. Зашто се луди Иванушка из бајке попео на дрво кад с њега не уме да сиђе? Да ли је Сунце близу или далеко? Где се налази крај света?



    Поред фантазирања и расправа о бесконачности у којима су уживали готово као у пирошкама и чају са слатким од шумских јагода, стриц јој је објашњавао како се игра шах и шта је то квадратура круга. Многе од ових прича биле су испричане чудним језиком који девојчица није баш разумела али је предосећала да се иза непознатих речи крију привлачна царства с књигама које само њу чекају. Занос за учењем који јој је стриц пробудио одглумљеним предавањима не може се другачије објаснити него веровањем да се у животу дешавају чуда за која су одговорни само они који нас воле. Софија решава задатке испод покривача, кријући се од оца који сматра да је велика несрећа за девојку, будућу удавачу, ако претера с учењем.
    „Један чудан догађај”, бележи Софија Ковалевска у својим успоменама објављеним у књизи „Руско детињство”, „био је пресудан да математика постане смисао мог живота.”
    После руског пораза у Кримском рату, страхујући да би мужици могли да се побуне, Софијин отац сели се с породицом на посед Полибино близу литванске границе, имање и даље прилично пространо упркос губитку повећих делова као последице наплаћивања генералових коцкарских дугова. Софија и седам година старија сестра Ања, с којом ће бити блиска до краја живота, први пут трчкарају шумом, беру јабуке андоновке, кравама и овцама надевају надимке из дадиљиних скаски, посматрају како се у кућној дестилерији прави вотка, пиће и данас веома значајно за сваког Руса.
    Запуштене собе пространог летњиковца с троспратном кулом доводе се у ред али је при крају радова понестало тапета. Москва је далеко, а остала је неуређена само једна, дечја соба, па је отац на тавану нашао литографске отиске сачуване са својих предавања о диференцијалном и интегралном рачуну, којима ће облепити одају. Софија сатима (како то деца иначе чине откривајући географију зидова пред спавање) проучава бројке и чудне знаке у којима препознаје нешто од онога што јој је тумачио стриц. Иако ништа није разумела, формуле су јој се од дуга гледања урезале у памћење. Касније, на часовима математике, користи ове „визије с тапета”. Њен наставник је назива новим Паскалом, запањен како је, још не познајући тригонометрију, успела да реши један задатак из оптике.

Моћна музика детињства

    Шездесетих година 19. века у Русији се појављују нихилисти, чије је ставове кроз лик Базарова описао Тургењев у роману „Оцеви и деца”. Већ девојке, Софија и Ања су истомишљенице с тим младим бунтовницима који одричу вредности царистичког друштва, верујући у снагу образовања на које подједнако право имају и жене, нарочито полажући наде у природне науке које једине, по њиховом мишљењу, могу да се супротставе сујеверју и затуцаности. Познанство и разговори с Достојевским који се, као тадашњи уредник књижевног часописа „Епоха”, неуспешно удварао својој младој сарадници Ањи, прижељкујући је чак за супругу, уверавају обе сестре да њихова жеља за знањем не изазива подозрење код паметних и значајних мушкараца.
    Како да то изведу кад је у Русији женама забрањен приступ високим школама? Решење се појавило изненада, као и све важно што искрсава у трену. У ноћи осветљеној титравом светлошћу плинске лампе, усред орканских висова на руски начин, сестре одлучују да се школују у иностранству. Пошто тада жена није могла да путује без пратње оца или мужа, Софија одлучује да склопи формалан брак с Владимиром Ковалевским и да онда сви отпутују на студије у Немачку.
    Овај пут мења њен живот у коме се нижу успеси, значајни и јавно награђени радови, решавање математичких али и животних проблема.  Но, није задатак биографија славних људи да набрајају позната имена из њихове близине која ће их још више прослављати, већ да покажу тајну и радост позвања које се ослушкује из детињства као успављујуће зујање пред сан да би касније, у зрелости, одјекнуло као моћна музика ухваћена у Моцартовој „Чаробној фрули” или у хармонији сфера испуњеној питагорејским бројевима с оних Софијиних тапета.

Аутор: 
Љубица Арсић
Илустровао: 
Дарко Гркинић
број:
Romney2010 (not verified)
Слика корисника Romney2010's
Gon
pink flower girl dresses The time Wang first started acquire by Madisav to big apple, sweetheart dropped waist wedding dresses The young woman was not simply reretailing wedding reception dresses; Something Wang appeared to be preparing service provider. Your wife"s target was to help the ladies "Which can be caught on the lookout for awesome dresses, Seeking to except time arranged general health have full days, To this end up, Wang"s look and similarly treated girls with the necklace, bridesmaid dress colours Dance pumps bridesmaid dresses sale , Hair styling Wholesale full ball gown prom dresses online at cheap prices. Choose from a dazzling colors variety of long prom dresses, full ball gown prom dresses, flirt prom dresses, pageant dresses and more., etc. "I"m producing a photo, dresses for a wedding party A logo and a reputation, States.