Добро уновчен обичај
ЗНАМ ЗА



Рачваста кост код птица служи или да двоје људи почну игру или да се особа којој припадне већи део осећа као да је добила премију. Једном Американцу синула је паметна замисао коју је добро уновчио

Кад се оголи та пилећа, ћурећа кост, онда почиње надметање и препирка ко ће добити прилику да ломи јадац. Чврсто се ухвате крајеви кости и снажно се повуче. Коме у руци остане већи део, сматра се победником. Ту почињу размимоилажења око симболике и значења.
Наиме, код нас је уобичајено да особе које су ломиле фуркулу улазе у неку врсту опкладе. Претходно се договоре шта следи као награда оном ко, како правила налажу, заборави да изговори „Знам за јадац!” сваки пут кад му особа с којом је ушао у надметање пружи нешто у руку.


На овој старој илустрацији, с почетка прошлог века, цртач је нагласио да је ломљење јаца важан догађај, јер особи којој у руци остане већи део, у наступајућих дванаест месеци смеши се срећа и благостање, у сваком погледу
Кад се поједе пиле, кокошка, ћурка, што се обично догађа кад је више људи за трпезом, посебно за празнике, на жалост присутних за столом, постоји углавном само једна фуркула. Двоје људи добије част да је ломи, а остали се осећају ускраћено, посебно кад се поштује обичај да јадац доноси срећу. Имајући то на уму, Кен Ахрони, Американац из Сијетла, давне 1999. године, дошао је на занимљиву идеју. Тада увелико у породичним приватним пословима, махом везаним за израду божићних и новогодишњих украса, Ахрони је с породицом славио празник Дан захвалности.


Иначе, код нас постоје изреке везане за јадац. Каже се „споља гладац, а унутра јадац”, што значи да је нешто наизглед уредно и чисто, на први поглед, а изнутра је заправо прљаво и неуредно. Постоји и изрека „ударити некоме јадац”, односно преварити га. Каже се и „Знам за јадац!” – нећеш ме преварити.

Аутор:
В. С. - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре