Ознаке и чинови у Војсци Србије
ЗНАК ЧАСТИ
Ношена променама у друштву Војска Републике Србије вратила се после готово седам деценија розетама као симболу Сунца и словенског бога Дајбога
ајвидљивији део реформе и промена у бићу Војске Србије, започетих још крајем 20. века, огледао се у промени њене симболике, у враћању народном предању, прожетом верским, државотоворним и родољубивим осећањима. Нова обележја на униформама и шапкама официра, подофицира и генерала, нове ознаке припадности јединици, различите не само с обзиром на род, као раније у ЈНА, већ и зависно од врсте борбеног састава, означили су нови идентитет савремене Војске Србије.
Униформа припаника Војске Србије данас је садржајнија него раније. Осим ознака јединица, на њој се могу видети и значке завршених школа, или одређених облика усавршавања, попут Војне академије, генералштабног и командно-штабног усавршавања, или неке иностране војне школе, обележја појединих војних установа и посебних личних оспособљености.
Тиме је отклоњена највећа, ако не и једина мана униформе припадника Војске Србије, чији је главни недостатак био баш изостанак различитих обележја и ознака, својеврсних сведочанстава успеха у војничкој каријери, и професионалних посебности. Осим чинова и ленти одликовања, униформа припадника Војске Србије, наслеђена из ЈНА, све до пре неколико година није имала обележја која би је чинила савременијом, налик оним у страним армијама.
Садржајнија симболика
Речитија симболика је савремени обичај у многим модерним армијама, а однедавно и у нашој. Јачајући осећање припадности и снаге јединица, симболи, с правом, заузимају посебно место и у развијању личних особина, и родољубивих осећања, важних за сваку, па и српску војску.
Темељни знак Војске Србије – двоглави орао раширених крила с круном, четири оцила и две укрштене сабље – заснован на облику садашњег државног грба, веома делотворно спаја српску баштину, државотворност и војничке врлине. На том, основном знаку, засновани су и сви други знаци Војске Србије, попут значака припадности, на пример.
Значке су одредница посебних стручних, службених и личних особина и доприносе осећају припадности колективу на основу личних и стручних квалитета. Израђене су од метала, а означавају припадност Министарству одбране, Генералштабу Војске Србије и командама оперативног нивоа, Копнене војске, ВиПВО и Команде за обуку. Поред тих значака, урађених у облику округлог штита, постоје и значке службене и личне идентификације, завршених школа и курсева и других стручних квалификација.
Ознаке на униформи
Ознаке припадности саставни су део униформе, постављене су на рукавима и урађене у две варијанте. Једна је у боји, за службену и свечану униформу, а друга, „црно-бела” или, боље рећи, маслинастозелена и црна, за војничку, односно маскирну униформу. Ознака припадности Војсци Србије у облику штита с крстом садржи препознатљиви национални симбол – четири ћирилична слова С, односно четири оцила, леђима окренута једно другом. Црвена боја на знаку који се носи на левом рукаву униформе или кошуље (лети) симболизује војничку храброст и част.
Поред ознака припадности Војсци Србије и јединици, које се носе на левом и десном рукаву униформе, или летње кошуље, у употреби су и значке које сведоче о припадности Генералштабу и командама Копнене војске, ВиПВО и Команде за обуку. Оне се носе на горњем левом џепу униформе, или летње кошуље, док се значке завршене школе, или усавршавања, носе на десном џепу. Изнад десног џепа носи се плочица с првим словом имена и презименом, док се изнад левог џепа носе ленте с одликовањима.
Ознака припадности одређеној јединици носи се на десном рукаву униформе, или кошуље и, осим по облику штита, разликује се од јединице до јединице.
Од јединица непосредно потчињених Генералштабу, своје ознаке имају Гарда, Централна логистичка база, Бригада везе, 126. Центар за електронска дејства, Центар за мировне операције, Војна полиција, Батаљон за специјалне намене „Кобре” и Противтерористички батаљон.
Амблем Гарде чини тамноцрвени штит на којем се налази двоглави сребрни орао са високо подигнутим крилима између којих држи круну као симбол државности.
Амблем Централне логистичке базе чини тамноцрвени штит са златним зупчаником и троуглом, испреплетани у јединствену форму. Тамноцрвени штит има и Бригада везе, с тим што су на њему две укрштене златне муње, ознака телеграфиста у српској и југословенској војсци између два светска рата.
На амблему 224. центра за електронска дејства налази се композиција златне седмокраке муње, симбола електричног пражњења, и сечива мача исте боје, што симболизује припадност војсци.
Амблем Центра за мировне операције, који симболизује учешће припадника Војске Србије у мировним мисијама, чине светлоплави штит и стилизовани приказ глобуса на траци у бојама српске тробојке.
Амблем Војне полиције чини црни штит, подељен на четири поља златним крстом, на којем је крунисани сребрни двоглави орао. На његовим грудима налази се златни прстен са два бела ћирилична слова, испод којег су укрштене две старинске кубуре „леденице”.
На амблему Батаљона Војне полиције за специјалне намене, „Кобри”, налази се сличан штит, с истоветним натписом, али је на њему, уместо орла, крилата кобра разјапљених чељусти омотана око мача с врхом окренутим нагоре.
На амблему Противтерористичког батаљона налази се сребрни соко у долету, испод којег се налазе три муње усмерене у једну тачку.
НАСТАВАК ТЕКСТА У ШТАМПАНОМ БРОЈУ
Аутор:
Душан Глишић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре