Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Говор биља – калифорнијски цвет


ЗЛАТНА ШОЉА У РАТКОВЦУ
Гитариста је сопственим рукама посадио калифорнијско семе у башти испред породичне куће поред Лајковца. Руку на срце, није био баш убеђен да ће омиљена биљка америчких Индијанаца икада нићи у његовом дворишту...


    Статистички подаци нам поново говоре да су и ове године поводом Дана заљубљених дародавци, тачније дародавке углавном биле – даме. Чак осамдесет пет одсто поклона који заљубљени дарују једни другима (а то су цвеће, чоколаде, књиге и тако даље) купују и дају – девојке, односно жене. Као необична потврда ове тврдње може да послужи цветни поклон који је једна заљубљена дама из Калифорније наменила свом драгану, познатом гитаристи из села Ратковац код Лајковца, иначе повременом сараднику „Забавника”.
    Укратко, судбина је удесила да се Веља, гитариста из Ратковца и солиста групе „Backstage”, и Американка Џејн сретну пре неколико година. Џејн, биолог из Сан Франциска, иначе опчињена биљкама, посебно цвећем, чим је угледала плаве очи ратковачког дике, осетила је да се заљубила. Ни гитариста, који иначе упорно тврди да му је гитара (и гитаристкиње!) увек на првом месту, није остао равнодушан...  После краћих перипетија, љубав је – говорећи језиком биљака – процветала.

     Младић је потом отишао у Сан
Франциско и упознао девојчине родитеље. Џејн је узвратила посету и дошла у Ратковац. Није заборавила своју прву љубав – цвеће. Са собом је момку на дар донела посебно семе, семе цвета калифорнија папи (Eschscholzia californica). Гитариста Веља је сопственим (заљубљеним) рукама посадио семе у башти испред породичне куће у Ратковцу. Руку на срце, није био баш убеђен да ће омиљена биљка америчких Индијанаца икада нићи у његовом дворишту.  То се ипак догодило...

Симбол Калифорније
Калифорнијски цвет у Ратковцу, код Лајковца                        Снимио Веља Павловић                  
    Калифорнија папи је цвет сличан дивљем маку, само што није црвене, већ наранџасте или јаркожуте боје. У Калифорнији га још називају и „златном шољом” (А Cup of Gold). Још 1890. године проглашен је за цвет, заштитни знак Калифорније. Стога је у највећој америчкој савезној држави забрањено овај самоникли цвет кидати и брати, искорењивати и одстрањивати, чак и из приватних вртова, јер би то значило увреду за државу Калифорнију. Калифорнијски папи (или папис), достиже висину од пет центиметара до чак пола метра. Круница је смештена на дугој стабљици и има четири латице, односно четири крунична листића јарке боје. Листићи се затварају увече, а ујутру, кад гране сунце, отворе се.  Дакле, кад нема сунца или кад је хладно, могу да остану и затворени.
    „Златна шоља” је једногодишња самоникла биљка из породице Папаверацеае, односно макова. Осим у Калифорнији, може се срести у Орегону, Аризони, Вашингтону, као и у Мексику (и Ратковцу, Србија). Добро подноси сушу, па расте и у песку. Сама се размножава и појављује се, попут других самониклих биљака, поред путева, на ливадама, брежуљцима... Биљци је латински назив дао немачки ботаничар Аделберт фон Камисо, по свом руско-немачком колеги, лекару, ботаничару, зоологу и ентомологу Јохану Фридриху фон Ешољцу (1793–1831), с којим је као члан научне посаде пловио Тихим океаном.


Пудер за улепшавање

    Занимљиво је да су калифорнијску наранџасту булку Индијанци, амерички староседеоци, користили – осим као додатак јелима – и као лек. Поред тога, њеним поленом Индијанке су мазале лице. У ствари, користиле су полен као неку врсту пудера и чувале у посебно направљеним препознатљивим кутијицама – индијанским пудријерама.   Од „златне шоље” правили су и лековито уље. Измрвљене семенке стављали су у дуван, јер би тако омамљивале пушаче, односно ублажавале болове.
Долина медведа у Калифорнији
    У Калифорнији је 6. април Дан „шоље од злата” – индијанских паписа. Тада се у појединим калифорнијским местима одржавају вашари посвећени углавном древним индијанским обичајима везаним за ову биљку.
    Из Калифорније долазимо поново до Лајковца, тачније до Ратковца.  Калифорнијски папи појавио се недалеко од „лајковачке пруге”.  Додуше, за сада расте само у дворишту ратковачког гитаристе који цвет љубоморно чува као знак љубави према девојци биологу из Сан Франциска. Јер, после славног почетка, њихова љубав као да је наишла на непремостиве потешкоће.

    Ратковачки младожења, некадашњи припадник покрета „деце цвећа”, верује да ће се Џејн ипак вратити, можда онда кад башту испред његове куће у потпуности буду прекриле калифорнијске златне шоље. Можда већ врло скоро. Јер, свиленкасти листови калифорнијског паписа цветају од краја фебруара све до септембра. Ако се то догодити, ратковачки састав „Backstage” одржаће концерт за памћење.
Аутор: 
Мирјана Огњановић
број: