Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Дечји свет боја


УЗБУДЉИВА


Већ пуних двадесет година „Делис” (Дечје ликовно стваралаштво) брине о малим уметницима на подручју Земуна



остоје људи који енергију црпу из боја. Стварајући их и увиђајући оно што не може свако, они стварају уметнички свет и сву његову лепоту. Та група људи себе назива Друштвом ликовних и примењених уметника, а један њихов огранак одлучио је да ствар преузме у своје руке. Тако је пре тачно двадесет година у своје крило пригрлио све љубитеље боја основних школа општине Земун, створивши организацију под именом „Делис” – Дечје ликовно стваралаштво.
  
   Организација „Делис”, на чијем челу је професор ОШ „Светозар Милетић”, Милан Игњатовић, једном годишње, крајем марта, одржава изложбу дечјих радова у галерији „Стара Капетанија” у Земуну.


почело је давне 1995. године, када професор Милан Игњатовић, са дружином ликовних педагога „Делис” и са уметнички настројеним малишанима, ученицима основних школа Земуна, отвара прву изложбу дечјих радова. Она се све до 1999. године одржавала у галерији „Пинки”, кад се преселила у галерију „Стара Капетанија”, која је изложбу уврстила у свој редовни годишњи програм.
   О томе Милан Игњатовић каже:
   „Млади ликовни уметници, вајари, сликари и дизајнери прве уметничке кораке начинили су баш у галерији 'Стара Капетанија' у Земуну, која на самој обали Дунава пркоси времену и поносно стоји већ 30 година. Изложбу дечјег ликовног стваралаштва оберучке је прихватила као део своје баштине и дуги низ година је главна подршка и ветар у леђа деци која желе да своје ликовно стваралаштво и изван основних школа обликују. Познати сликар Радислав-Раша Тркуља једном је за радове деце рекао да су чак и лепши и маштовитији од радова њихових професора и ментора, јер њихови професори немају прилике да излажу у тако престижној галерији као што је 'Стара Капетанија'.”
   Једном годишње на једном месту нађе се и по стотину и педесет радова, а исто толико и деце из основних школа Земуна. Док је професор ликовног сваке школе онај на коме се прелама задатак да од мноштва ликовних израза одабере само неколико њих као представнике своје школе, организација „Делис” има задатак да се потруди и обухвати шаренолику лепезу ликовних техника, као што су графика, сликање, цртање, колаж, прављење маски или вајање.
   У циљу да свако дете буде задовољно радом и изложбом, жири се сваке године мења и настоји да сваки пут одабере најупечатљивије радове. Чланови жирија су познати уметници, академски сликари, историчари уметности или кустоси галерија. А у ревијалном делу изложбе понекад су и радови деце основних школа из региона, па су тако на залагање организатора „Делиса”, прошле године излагали ученици из Хрватске, Словеније, Македоније, Републике Српске и Црне Горе.

лади се за овај догађај припремају током целе школске године. Теме њихових радова су са часова или ликовних секција, а могу да буду и слободне. Важно је да су њихове и да деца се немају никаква ограничења. Ликовни педагози се труде да из детета извуку највише у току стварањаоно по чему су сва деца позната.
   „Дечја флека од боје на папиру детету може да буде и Сунце, што неком ученом сликару можда никада не би пало на памет, али то је оно што дете види. Само они који задрже ту дечју искреност, после дугог низа година, могу да буду аутентични сликари и уметници. Зато се сви и труде да имају што више те дечје воље и љубави, жеље и изненађења, тренутак када дете проспе боју или повуче линију. То њима представља један визуелни и осећајни шок. Док ствара дете није свесно, зато њихову уметност и називамо дечјом, али то јесте једна предивна основа за даље усавршавање и прелазак у уметника који једино свесно и ствара”, тврди Милан Игњатовић.
   „Делис” је уз помоћ огранка ликовних педагога на прави пут извео мноштво даровите деце и због тога успео да опстане и да већ двадесет година испуњава каталоге галерије „Стара Капетаније”. Баш у том каталогу многи су стекли прво име у ликовној култури.



Аутор: 
К. Стефановић
број: