Дечји свет боја
УЗБУДЉИВА


Већ пуних двадесет година „Делис” (Дечје ликовно стваралаштво) брине о малим уметницима на подручју Земуна





„Млади ликовни уметници, вајари, сликари и дизајнери прве уметничке кораке начинили су баш у галерији 'Стара Капетанија' у Земуну, која на самој обали Дунава пркоси времену и поносно стоји већ 30 година. Изложбу дечјег ликовног стваралаштва оберучке је прихватила као део своје баштине и дуги низ година је главна подршка и ветар у леђа деци која желе да своје ликовно стваралаштво и изван основних школа обликују. Познати сликар Радислав-Раша Тркуља једном је за радове деце рекао да су чак и лепши и маштовитији од радова њихових професора и ментора, јер њихови професори немају прилике да излажу у тако престижној галерији као што је 'Стара Капетанија'.”
Једном годишње на једном месту нађе се и по стотину и педесет радова, а исто толико и деце из основних школа Земуна. Док је професор ликовног сваке школе онај на коме се прелама задатак да од мноштва ликовних израза одабере само неколико њих као представнике своје школе, организација „Делис” има задатак да се потруди и обухвати шаренолику лепезу ликовних техника, као што су графика, сликање, цртање, колаж, прављење маски или вајање.



„Дечја флека од боје на папиру детету може да буде и Сунце, што неком ученом сликару можда никада не би пало на памет, али то је оно што дете види. Само они који задрже ту дечју искреност, после дугог низа година, могу да буду аутентични сликари и уметници. Зато се сви и труде да имају што више те дечје воље и љубави, жеље и изненађења, тренутак када дете проспе боју или повуче линију. То њима представља један визуелни и осећајни шок. Док ствара дете није свесно, зато њихову уметност и називамо дечјом, али то јесте једна предивна основа за даље усавршавање и прелазак у уметника који једино свесно и ствара”, тврди Милан Игњатовић.
„Делис” је уз помоћ огранка ликовних педагога на прави пут извео мноштво даровите деце и због тога успео да опстане и да већ двадесет година испуњава каталоге галерије „Стара Капетаније”. Баш у том каталогу многи су стекли прво име у ликовној култури.

Аутор:
К. Стефановић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре