Гитаристичка проза
СЕЋАЊЕ НА
![](/pz/sites/default/files/3173/tamnobraon.jpg)
![](/pz/sites/default/files/3173/nasl.1_0.jpg)
![](/pz/sites/default/files/3173/naslov2.jpg)
Када је навршио шездесет година музика коју је свирао, надахнула је славног гитаристу Раја Кудера да се кроз сећање врати у одавно прошло време. Тако су настале „Приче из Лоса Анђелеса”
![](/pz/sites/default/files/3173/54%2C1.jpg)
Рај Кудер, гитариста одувек, новопечени писац
![](/pz/sites/default/files/3173/dd.jpg)
Глас златног доба
![](/pz/sites/default/files/3173/54%2C2.jpg)
Дакле, гитариста на готово две стотине педесет страна, кроз осам прича, речима слика портрет града у којем је рођен 15. марта 1947. године и у којем је уз помоћ Винсента Гомеса, почео да свира гитару. Тај Кудеров Лос Анђелес није град из садашњости, онај какав данас познајемо. То је место које су већ описали Рејмонд Чендлер и Џон Фанте. У њему живе људи са осећањем да живот, ма како суров, опасан и озбиљан био, не треба претерано круто схватити. Главни јунаци су музичари, трговачки путници, алкохоличари, људи утрнулог моралног чула, неодољиви и непоправљиви губитници. Али, непоколебљиво задовољни својом судбином. Играчице, мексички кројачи, приватни детективи, дискџокеји, напуштене жене, бармени.
„Приче из Лоса Анђелеса” су нека врста Кудерове оде граду из четрдесетих и педесетих година прошлог века, граду у којем су снимани ноар филмови (поменути и у књизи, попут „Великог сна“, по роману Рејмонда Чендлера) или се догађају на Бункер хилу, четврти коју је већ описао Џон Фанте, књижевник и филмски сценариста. Тај град поново оживљава кроз једноставне и недоречене дијалоге који не хају за филозофским, а камоли коначним закључком.
У сваком случају, ма колико нам се чинило да читамо нешто што нам је већ познато, са сваком реченицом која нам остаје на уснама свесни да смо сведоци нечег сасвим неодољивог. Приповедачка храброст новопеченог писца, времешног гитаристе управо је у томе да покаже оно што се њему у књижевности највише допадало, а уједно и у свом родном граду. Да кроз гласове најбољих опише златно доба Лос Анђелеса.
Блуз и ноар
![](/pz/sites/default/files/3173/55%2C3.jpg)
![](/pz/sites/default/files/3173/55%2C1_0.jpg)
![](/pz/sites/default/files/3173/55%2C2.jpg)
Што се блуза тиче, реч је о најизворнијем облику афроамеричког фолклора и једној од најважнијих форми џеза. Темпо изворног блуза је лаган, а за мелодију је значајна примена блу нота које дају блузу особиту, сетну боју. Израз блуз настао је највероватније од појма blue devils који означава сетно расположење.
„Приче су постале мој најомиљенији посао последњих година”, рекао је Рај Кудер, чувен и по томе што је поново открио музичаре из „Буена виста сосиал клуба” и писао музику за Вендерове филмове. „Помислио сам: могу да седим код куће и кажем све што пожелим и ти људи из мојих прича урадиће све што им ја будем рекао. Чак и више! Уколико се сетим онога што су ми својевремено говорили. Дакле, много тога у збирци је истинито”, напоменуо је у једном од многобројних разговора за новине поводом своје прве књиге. Укратко, реч је о причама које се заснивају на истинитим догађајима..
Рајева породица живела је у Санта Моники, у бедном стану, где је, средином прошлог века, дечак провео детињство. Комшије су пиле пиво на Оушн парк Булевару. Отац му је забрањивао да се дружи са њима, па је он одлазио у барове и убацивао новчиће у џубокс и слушао блуз и џез.
Онда је дошао тренутак зрелости, када су га запљуснула сећања. Свом силином. И није могао да их не забележи. Сећања на изворни Лос Анђелес и људе који нису били интелектуални говорници, а још мање мислиоци. Њих је једноставно носио талас живота. Били су тамо у том тренутку. И нису се плашили. Кога год да је срео и почео разговор, морао је да му исприча неку стварно-нестварну причу. Најзанимљивију могућу.
Тако је под пером Раја Кудера, великог гитаристе, оживео град између 1940. и 1958. какав је он упамтио, што својим очима и ушима, што кроз сведочанства блиских особа. Несумњиво и кроз књижевна дела оних којима се посебно дивио. И којима је ова књига, истини за вољу, и посвећена. Премда на корицама пише другачије.
![](/pz/sites/default/files/3173/tamnobraon_0.jpg)
Аутор:
Мирјана Огњановић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре