Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Цео свет у једном тањиру


РОШТИЉ,


На ватри, жару, у посуди с млеком, из аутомата или без падежа – сваки крај наше планете има сопствена роштиљска правила...

ЦВРЧЕ КОБАСИЦЕ

Нови Зеланд

Шта садржи: кобасице
Назив: Sausage sizzle (кобасице које цв
рче)
Како се припрема: Новозеланђани обожавају роштиљ, звани барбекју (барбецуе) који се прави од меса или рибе. Међутим, кад се припремају добротворни скупови, пре свега у корист школа, домова за децу, ништа не успева тако добро и намами велики број добротвора, односно званица – као што су кобасице на жару! То је вероватно и најомиљенији роштиљ. Њих служе са белим хлебом, умаком од парадајза, сенфом и обавезним црним луком. Рекло би се да кобасице на жару немају премца када је реч о „роштиљским скуповима”.
Занимљивост: Пре пет година нова законска уредба која се тицала заштите потрошача умало није ставила забрану на неконтролисано роштиљање на недозвољеним местима – пре свега кад је реч о печењу кобасица. Вест је била бурно прихваћена. Тачније речено, неприхваћена. Министар здравља објаснио је бесним грађанима да се закон неће тицати добротворних окупљања око кобасица на жару.

КАМЕН СРЕЋНЕ СУДБИНЕ
Монголија

Назив: Хорхор (или khorkhog)
Шта садржи: јагњеће месо, а понекад и овчије
Како се припрема: узмите стари чабар или дрвену карлицу, посуду у коју се сипа тек помужено млеко. У њу машицама положите усијано камење величине песнице, претходно загрејано на ватри. На камење ставите комаде јагњећег меса, пазећи да не испадну из посуде. Додајте поврће – шаргарепу, купус, травке... Затим сипајте врло мало воде и брзо покријте дрвеним поклопцем. Оставите све да се пече, бар сат и по.
Занимљивост: Гости касније међусобно размењују камење на којем се пекло месо. Кажу да то камење доноси срећу.

БЕЗ ПАДЕЖИ
Србија

Назив: лесковачки роштиљ – ћевапи, пљескавице, ражњићи
Шта садржи: ћевапчиће и пљескавице од млевеног меса и ражњиће од свињског меса
Како се припрема: једнаке делове свињског и јунећег (говеђег) млевеног меса ваља зачинити сецканим црним луком, сољу и бибером. Добро је када умешени ћевапи или пљескавице одстоје неко време, да „сазру”, омекшају и затим их треба пећи на жару – ћумуру. Док се роштиљ пече, може да се премазује и сланином. Ражњижи се праве од свињског бута, ситних комадића меса нанизаних на штапић од дрвета или метала. Лесковачки роштиљ служи се уз сецкани црни лук. Може и ајвар. Кечап је новотарија коју прави љубитељи роштиља презиру.
Занимљивост: изрека каже да „тамо где престају падежи, почиње право роштиљско месо”. То значи, од Ниша наниже. Да ли ту заиста постоји нека веза, није утврђено.

МЕСО ИЗ АУТОМАТА
Аустралија

Шта садржи: јагњеће месо, говедину, рибу, јастоге, гамборе...
Назив: Coin operated public barbecue (јавни роштиљ на жетоне-новчиће)
Како се припрема: Аустралијанцима као да никада није доста роштиља. Можда му због тога и тепају? Ко ће знати? У сваком случају, барбекју зову – барби. Дакле јагњеће месо, говеђе, кобасице, риба, јастози, гамбори – није важно шта. Али ни – где! Само да има мало слободног простора. У градским парковима постоје места намењена роштиљању. Постоје и својеврсни аутоматски роштиљи на гас који се укључе онда када се у машину (роштиљ) убаци жетон или новчић. Једноставно приђете, убаците новчић, сложите ваше месо и то је то!
Занимљивост: Иако је желудац Аустралијанца пун – препун, толико да није у стању ни да устане, после роштиља ипак увек следи колач. Аустралијанци обожавају трајфл – торту на редове са воћем и кремом од јаја.

СПЉОШТЕНА ТЕЛЕТИНА
Колумбија

Назив: Ternera a la Llanera
Шта садржи: телеће месо
Како се припрема: како сачувати леп комад меса дуже времена? Колумбијци знају како да реше ово питање. Секу телеће месо на велике, спљоштене коцке, соле га, стављају у својеврсну маринаду од пива и пробадају га кочићима забоденим у земљу. Кочићи се постављају у круг, око ватре. Из даљине, све помало личи на башту џиновских пасуља. Месо се тако пече крај ватре, безмало цео дан. Може да стоји, уколико гости нису много гладни.
Занимљивост: овај чувени колумбијски роштиљ својеврсна је забава за туристе. Јер и Колумбијци користе електричне роштиље.

КОЛИБИЦА С ОКРУГЛИМ СТОЛОМ

Финска

Назив: Kota
Шта садржи: месо ирваса
Како се припрема: Финци припремају роштиљ на отвореном. Старинско роштиљање одгајивача ирваса одигравало се у колиби усред шуме, а то место се називало кота. У средишту колибе од дрвета стајао је округли сто окружен клупицама. Усред стола налазила се рупа. У дну рупе, жар од дрвета, а на жару – месо. Предност припремања роштиља у колиби састоји се у томе што ветар не може да подигне и разнесе пепео по месу. Финска туристичка понуда често садржи и излете, шетње кроз шуму као и роштиљ у колиби.
Занимљивост: на интернету може да се купи опрема за фински роштиљ, што подразумева и монтажну колибицу. Истини за вољу, колибица може да послужи и као сауна, такође особеност живота на фински начин.

Аргентинци воле зрело говеђе месо, а на Далеком истоку – свињу, док у Африци месо иде уз качамак



ЉУЉАШКА
Немачка

Назив: Schwenkbraten
Шта садржи: пре свега, свињско месо, премда Немци не праве питање ако се нађе и нека друга врста
Како се припрема: нешто слично може да се види на вашарима. Велики точак трактора који виси а за њега закачени ланци, попут љуљашке. Тако некако у Немачкој се и данас пече роштиљ, посебно у областима на граници са Луксембургом и Француском. Роштиљ (решетка за месо) је обешен на ланцима које држи метални троножац, врло слично као лонац у огњишту. Испод је ватра, то јест – жар. „Господар љуљашке” с времена на време гурне љуљашку напред, а она се враћа назад. На роштиљу су свињски одресци, дебљине два или три центиметра, али може да се љуља и друго месо, пилеће, као и паприке и клипови кукуруза,
Занимљивост: роштиљ никада не љуљају жене. То је мушки посао!

СВИЊСКО СА РАЖЊА
Хонгконг, Индонезија, Малезија

Назив: Char siew (печење на ражњу) или баби пангганг (прасе на ражњу)
Како се припрема: уколико се нађете у кинеском ресторану и поручите баби пангганг, најчешће неће послужити комадиће прасећег печења, већ кувану прасетину која је потпом испржена. То се већини поклоника источњачке кухиње веома допада, али није ни слично изворном рецепту. Традиционална прасетина на ражњу прави се на ћумуру. Одатле и назив јелу који су дали становници Хонгконга – char siew , или печење са ражња. Уз печење иде и уобичајени сос – кувана свињска крв с мало кинеске папричице.
Занимљивост: уколико се догоди да отпутујете у Хонгконг и одете у ресторан у коме служе прасетину са ражња, није потребно да поручујете на кинеском језику. Најчешће се комади тако припремљене прасетине налазе у тањиру – у излогу.

ПЕЧЕНО НА ПЛУГУ
Аргентина, Парагвај и Уругвај

Назив: Asado al disco
Шта садржи: говеђе месо
Како се припрема: замисли да си пастир у Аргентини. Мори те глад. Шта да радиш? Узимаш диск од плуга и савијаш га да добије облик тигања. Три ножице држе га над земљом на којој је пастир запалио ватрицу. Он затим узима млевено говеђе месо. На ивицу тог необичлног тигања ставља се љута папричица, затим лук и паприка, а у средиште – млевено месо. Испод је ватра а у средини рупица кроз коју може да истече сувишна маст. Истини за вољу, није потребно ломити плуг, ма како био стар. Некада је то био обичај. Слични тигањи већ постоје у продавницама, не треба их правити на лицу места. Нешто слично користе и у нашој Војводини где тај својеврсни тигањ зову таландара.
Занимљивост:
пастири који желе још више да се потруде око месног оброка праве глинену посуду у којој се иначе прави хлеб и у њој пеку месо. Тако месо постаје још мекше.

ЈЕДАН РАЖЊИЋ, ЈЕДНА ЗЕМЉА
Јужна Африка

Назив: Braai
Шта садржи: било које месо може да прође, али качамак је обавезан прилог.
Како се припрема: у Јужној Африци 24. септембар је национални дан јела брааи, традиционалног роштиља. Дезмонд Туту, пензионисани англикански надбискуп и добитник Нобелове награде за мир (1984), покровитељ ове светковине, тада позива народ да набоде комад меса и стави га на ватру с речлима: „Један брааи, једна земља”. Африканци овакву врсту ражњића најчешће једу уз качамак. И у другим приликама се слави уз сличан роштиљски специјалитет. Некада се тај гастрономски чин назива „пиће и котлет” јер сваки позвани гост најпе попије чашицу пића, а после поједе комад меса са роштиља. Жене брину о прилозима од поврћа, а мушкарци стоје крај ватре и окрећу ражњиће и котлете. Да би направили жар, не користе угаљ, већ дрво – често лозу.
Занимљивост: у недостатку простора и места где би могла да се потпале дрва, користи се и скоттелбраии, својеврсни тигањ са уграђеном пламеном на гас.

СУВО МЕСО
Јамајка

Назив: Jerk meat
Шта садржи: свињско или пилеће месо, али и рибу. Постоји и исто јело које се прави од тофуа.
Како се припрема: изгледа необичније од онога што заправо јесте. Јамајчани суше месо без костију утрљавајући у њега со и разне травке – зачине. Суше га на сунцу, на сувом месту где ваздух струји. Или га диме над ватром. Некада су то чинили у пољима. Данас се лонци за димљење и сушење меса могу наћи у продавницама.
Занимљивост: овако припремљено месо је пет пута мањег обима него када се свеже стави на сушење. Толико се „скупи”!

КАД ГЛАД ПОТЕРА
Холандија

Назив: Barbecuen
Шта садржи: многе врсте меса, само да се брзо припреми
Како се прави: из кухиња са модерним справама за кување на пари у више слојева и микроталасних пећница, чим временске прилике омогуће и температура буде око 25 степени, та иста кухиња се напушта. Одлази се на терасу, у башту или двориште. Треба пожурити, поподневна свежина натераће људе поново у кућу. У Холандији постоји обичај да се на роштиљ зову гости, обично родбина. Уз роштиљ се пије пиво. Нема свечаног постављања стола. Столице су на склапање. Холанђани месо стављају на роштиљ још када је пламен јак. Он опрљи спољну страну, док месо унутра остаје још живо. Тако им се више допада. Можда су и много гладни, те им се жури.
Занимљивост: барбекју на холандски начин некада је припреман полако. Када се ватра смири, на жару... Роштиљ би се сатима пекао, све док месо не би било печено. Обичаји су се, међутим, променили.


Аутор: 
M.O.
број: