Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

МУЗИКА


НА ХАРТИЈИ

Ако мислите да се целокупно данашње музичко новинарство преселило из новина на Интернет, препоручујем да преиспитате своје ставове пошто прелистате неки од часописа које препоручујемо


време када са неколико потеза рачунарским мишем можете доћи до готово било које податке, поставља се логично питање шта ће нам новине? На срећу, и даље је много оних међу нама који воле да осете мирис хартије, који воле да читају новине на балкону, плажи, у кревету или у возу. Поред тога што су практичније од рачунара (пробајте да се лети хладите или убијете комарца лап топом), новине и даље пружају осећај да подаци имају и физичку тежину.
   Појавом Интернета осетно је опао тираж свим новинама, те оне које се баве музиком нису изузетак. Многе музичке новине су се угасиле, неке су се удружиле, неке су опстале, а неке су чак и рођене. С обзиром на то да се највећи новац у музичкој индустрији врти у Америци и Великој Британији, није чудо што нам највећи број оваквих часописа долази баш одатле.
   У зависности од тога који музички правац волите и под условом да сте прерасли часописе који објављују постере, „Забавник” вам данас препоручује неколико музичких магазина који по много чему завређују пажњу сваког коме музичке вести са Интернет сајтова нису довољне.

                                                 ------------------

    „Rolling Stone”
   Основан: 1967. у Сан Франциску
   Тираж: око 1,5 милиона
   Излази сваке две недеље

   „Rolling Stone” је без сумње најпознатији и најтиражнији музички часопис на свету. Настао је у Сан Франциску, незваничној престоници „деце цвећа”, те не чуди што је у почетку био доживљаван као гласило хипи генерације. Временом је израстао у озбиљан магазин који прати савремену музичку сцену, а последњих година све више популарну културу, тј. филм и књижевност. Захваљујући угледу коју је градио деценијама, „Rolling Stone“ данас важи за један од ретких часописа у којима можете да прочитате нове интервјуе таквих легенди као што су Боб Дилан и Нил Јанг.
   Број који је објављен 22. јануара 1981. остаће упамћен по насловној страни на којој су Џон Ленон и Јоко Оно, а та фотографија Ени Либовиц ушла је у историју, јер је сликана истог дана када је Џон Ленон убијен.


   „New Musical Express“ (NME)
 
  Основан 1952. у Великој
   Британији
   Тираж – око 35 хиљада
   Излази недељно

   „New Musical Express“” најстарији је европски музички часопис који ће следеће године прославити шест деценија постојања. Своје златне дане имао је средином седамдесетих када се продавао у преко 300 хиљада примерака, што је био готово десетоструко већи тираж него што је данас.
„NME” је увек пратио трендове. Тако је шездесетих нашироко писао и „Битлсима” и „Стонсима”, седамдесетих о панк покрету, осамдесетих о манчестерској сцени („Heppy Mondays”, „Stone Roses”) и првим успесима групе „U2”, док је деведесетих популарисао музички правац брит-поп.
   Оно по чему је овај недељник посебан јесте огромна доза локал-патриотизма – увек је у први план истицао бендове из Велике Британије, чак и по цену да неки просечан бенд из Лондона заузме дупло већи број страна него нека много боља група из Америке на пример.

   „Q”
  
Основан: 1986. у Великој
   Британији
   Тираж – око 90 хиљада
   Излази месечно

   Основна разлика између часописа „NME” и „Q” огледа се у томе што је потоњи штампан на бољој хартији, има много више страна и излази једном месечно. Концепција је врло слична, што значи да поново британски бендови имају предност.
   Магазин има специјално дневно издање које излази у време фестивала „Гластонбери”, на ком се и продаје.
   Пре три године основана је и радио-станица „Q Radio” , а пре 11 и Телевизија „Q TV” која сваке године преноси доделу музичких „Q” награда.
   Познат је по насловној страни из априла 2010. године када се Lady Gaga сликала без горњег дела. Тај број је био забрањен у америчким продавницама, што је само донело већу потражњу часописа али и певачице.


   „Uncut“
 
  Основан 1997. у Лондону
   Тираж: око 80 хиљада
   Излази месечно

   „Uncut” је британски месечник који се превасходно бави независном музиком, то јест групама које најчешће објављују албуме за независне дискографске куће. За разлику од „Q” и „NME”, „Uncut” много чешће пише о америчким ауторима него о британским, те не чуди што је правац „американа” један од најчешће заступљених. Уредник часописа је Алан Џонс, који је од 1984. уређивао најстарији (основан далеке 1926. године) британски музички часопис „Melody Maker“ све до његовог гашења 2000. године.
   „Uncut” доста пажње посвећује важним догађајима из историје популарне музике, па ћете у њему често пронаћи никад раније испричане приче о групама као што су „Doors”, „Byrds”, „Pink Floyd”, „Led Zeppelin” и многим другим.
   Поред музике, „Uncut” пише о филму, књижевности и нешто ређе о технолошким новитетима.

   „Spin”
  
Основан 1985. у САД.
   Тираж – око пола милиона
   Излази сваке друге недеље

   Средином осамдесетих година прошлог века, магазин „Spin” најчешће је писао о независној гитарској сцени коју сте тад могли да чујете на америчким колеџ радио-станицама, односно групама као што су „R.Е.М.” или „Beastie Boys”. Временом су почели да се нижу текстови о мејнстрим музичарима попут Лу Рида, Тома Вејтса, Мерилин Менсон, група „Aerosmith” или „Оasis”, чиме је и тираж растао па данас премашује пола милиона примерака.
   Многи људи из света популарне културе писали су текстове за „Spin“, а набројаћемо само неке: креатор цртаћа „Симпсонови” Мет Гренинг, легендарни бит писац Вилијам С. Бероуз, фотограф и редитељ Антон Корбин, нобеловац Габријел Гарсија Маркес и десетине других.


    „Wiew”
  
Основан 1982. у Великој Британији
   Тираж – око 10 хиљада
   Излази месечно

   Од свих часописа којима се данас бавимо, британски „Wire” сасвим сигурно најмање је комерцијалан. Почео је као магазин посвећен џез музици, да би временом постао омиљено штиво свих оних који прате импровизовану музику свих жанрова.
   Уколико годишње преслушате тек десетак нових албума и уколико вам је од свих музичких елемената мелодија најважнија, тешко да ћете препознати више од неколико имена о којима пише „Wire”. Међутим, уколико имате велику глад за новим и другачијим, овај магазин може да вам прошири видике и помогне вам да дођете до звукова о којима нисте ни сањали да постоје. „Wire” није баш за свакога, што му уосталом и тираж говори.

   „Down Beat”
  
Основан 1934. у Чикагу
   Тираж – непознат
   Излази месечно

   Чикашки „Down Beat” најстарији је магазин специјализован за џез музику. Критика из овог часописа врло је утицајна међу џезерима широм планете, тако да ћете данас на многим џез фестивалима (укључујући и београдски) често чути у најави за неког музичара да је „у магазину „Down Beat” побрао све похвале”. Такође, многи млади љубитељи џеза често му замерају конзервативан став и то што у првом плану много чешће можете видети седамдесетогодишње џезере уместо нових нада. Но, када један музички часопис излази без прекида 77 година, не чуди што је њиховом уредништву музичка баштина толико важна.

   „Мojo”
  
Основан 1993. у ЛОндону
   Тираж – око сто хиљада
   Излази месечно

   Полазна идеја оснивача магазина била је очување непролазних вредности, то јест већина текстова била је посвећена ауторима који су обележили историју музике. Током година, почели су све више да пишу о савременој музици, али и даље највећу пажњу посвећују бендовима за које знају и наши родитељи. Баш због тога, „Мојо” је један од ретких музичких часописа чији текстови ни кроз 30 година неће звучати бајато. Уколико га сакупљате и планирите да га једног дана укоричите, „Мојо” комотно може стајати на вашој полици тик поред било које музичке енциклопедије.



Аутор: 
Владимир Скочајић
број:
Romney2010 (not verified)
Слика корисника Romney2010's
Alberto
Industrial plants are often open areas in which the environment intrudes. Dust designer wedding dress patterns , particles, Now gown - a symbol of femininity. No which is not so adorns a lady how to dress. This item of dresses can make any lady is incredibly feminine and appealing. Come across and purchase Women"s wedding dresses that matches to the figure along with the corresponding time and spot - an art that calls for talent and style. airborne residue from various procedures--these commonly are part of the atmosphere when machinery is operating. Printing systems must be constructed so as to prevent the intrusion of this material into the workings of the system itself cheap evening dresses . wedding clearance cocktail dresses short pink flower girl dresses black junior bridesmaid dresses