СВЕ РИБЕ СРБИЈЕ – СМУЂ
ЛИСАЦ




Протегљасто тело му је обложено оштрим, храпавим крљуштима, као да под прстима осећате фини шмиргл-папир. Има шиљату главу са нагло сведеном губицом, и заиста подсећа на вука: у устима крије шест очњака дерача којима хвата и смртно рањава плен, а осталим зубима их потискује према ждрелу. Смуђ дословно усисава ситну рибу, попут какве вакуум-машине, што је посебно важно да се зна при лову на вештачке, силиконске мамце, воблере и друге варалице. Уколико му при првом ударцу не дате жустру контру смуђ ће испљунути такав мамац, а уколико га, пак, ловите на живу или мртву рибицу, на репић или на парче, „мувањем” или дубинским методом, можете га слободно пустити да почне да гута, па тек онда га реским, кратким покретом закачити удицом. Смуђ одлично види (стручно се каже да има врло развијен tapetum lucidum слоја судовњаче ока) и због тога га је лакше преварити у непрозирнијим, дубљим водама и при мањку светлости.
Велика је скитара, стално мигрира у потрази за ситном рибом, али се по правилу враћа на место непочинства, има своја омиљена ловна места и више од половине успешног риболова зависи од тога да ли сте „напипали” подручје на ком се тренутно налази. Обично је тамо где се окупљају јата ситне рибе, на спољним кривинама река где је обала окомитија и ток нешто бржи, око ртова који мењају смер воде и праве вртлоге па се ситне рибе у савладавању водене снаге пресијавају, у зимовницима, око мостова и потопљених бродова, стабала и брежина, камених потпора, стена, напера, спрудова и других препрека, затим у кршевитим рупама иза којих се нагло мења дубина... Смуђ готово никада не излази на чисто дно, али ако се то којим случајем и догоди тада врло ретко хоће да узме понуђени мамац јер се на таквим местима и не храни. Незрели примерци држе се јата, у њему се осећају заштићенијим и боље лове. Како одрастају и полако сазревају њихова повезаност се смањује, па се окупљају само ради хајке на престрављени плен.

Ипак, захваљујући високој репродуктивности и прилагодљивости на многе типове вода (рибњаци, језера, мање и веће реке) није га могуће искоренити, чак ни упркос претерано високом излову (према неким изворима, у Европи годишње буде уловљено преко десет хиљада тона смуђа, што је чудо првог реда, будући да се смуђ углавном размножава природним путем, без знатнијег удела вештачког порибљавања).

Водени вук дословно лови у чопору. У насртљивом налету на јато ситних риба (због уског ждрела смуђ не напада крупан плен), страда све што се махнитим ловцима нађе у видном пољу. Недорасли смуђићи хране се ларвама инсеката, рачићима, пужевима, пијавицама и тек излеглим јединкама других риба, а старији, постајући тромији и опрезнији, више воле лак плен, ошамућену или мртву рибу. Смуђ и штука се не подносе и ретко када ћете их затећи на истом месту. Док штука више воли крајеве и мирнију воду, смуђ је стално окренут главом према струји, а у језерима према зонама дубље, свежије и хладније воде. Обали прилази ретко, по правилу у сумрак, а обавезно у прва два дана наглог раста водостаја. Тада га можете ловити испод самог чамца или на пловак са удицом намамченом живом или мртвом рибицом, а неки пут зна да се залети и на глисту или на неколико мувљих црва намењених белој риби. (Једном сам тако ухватио двокилаша.)

Сам лов смуђа није посебно привлачан. Он је прелепа и врло укусна риба, али је слаб и тром борац, брзо се замори и преда. Мамац узима нагло и једва приметно, на врху штапа осетите само благ трзај и то је малтене све. Уколико га добро закачите нема ништа од величанственог искакања, жустрих и силних бегова, забијања у дно, увијања око сопствене осе, обмотавања око пањева или камења, чиме се служе друге уловљене грабљивице. Једина опасност при вађењу из воде су природне препреке, може се десити да заједно с рибом покупите неку грану или престружете струну (плетенице су по правилу боље од класичних најлона). Понекад се догоди да приликом извлачења водени вук од убода удицом и снажног стреса, јер није навикао да се уплаши и да га било ко у природној околини напада, доживи срчани удар, па из воде излети већ мртав хладан.


На Драшковићев систем се, при рибљем репу, може везати и мања трокука, што трзај и закачињање рибе чини сигурнијим. Мамац се забацује штапом најосетљивијег могућег врха, способног да региструје благи „так” или титрај смуђевог ударца. Отежана удица мора да пропадне до дна, што се лако види по опуштању струне. Варалицу треба водити што спорије, што опрезније и пипавије, као да прстима претражујете терен. „Оживљавање” рибице врши се лаганим одскакивањем „џиг” главе од дна, и спорим намотавањем, при чему смуђ, осећајући да се по дну преврће и трза издишућа, болесна или рањена рибица по правилу узима мамац у пропадању а не у подизању. Следи егзекуција.
Из свега што сам исприповедао јасно је да нисам баш неки посебан љубитељ, а још мање мајстор лова те рибе. Без увијања ћу рећи да тај лов, а не саму рибу, сматрам прецењеним, јер су при његовој процени критеријуми благоутробија далеко изнад спортских, мада, правде ради, треба признати да је лов смуђа захтевна спортска дисциплина. Једноставно, смуђ је риба за искусну и пасионирану риболовну касту звану „смуђароши”. Што ме води закључку да је риболов величанствена људска склоност, и нагон, и страст, зато што свако има право на свој укус, наклоност, мерак, личну нијансу, па и на искључивост. Речни лисац прерушен у вука, кога, ради гордости појаве, називају и бароном, заслужује сваку пажњу и поштовање. Животни простор са смуђем деле велики и мали вретенар (лат. Zingel zingel, Zingel streber), о којима кружи глас да су толико укусни да их ни са пријатељима не треба делити. Такође, последњих деценија породица гргеча добила је у нашим водама још једног племенитог странца, америчког баса или пастрмског гргеча (лат. Micropterus salmonides), који се добро примио и све је омиљенија спортска риба канала, рибњака и старача Војводине.

И зато, нека вам је на сласт и на знање – један смуђ за једног риболовца. Све преко тога је огрешење о природни склад, а ти су грехови неопростиви.

Аутор:
Михајло Пантић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре