Рецепт за срећну породицу
КОБНА
Кад су пре две године Уједињене нације објавиле први међународни извештај о срећи у свету, испоставило се да су људи Костарике и Мексика срећнији од Американаца и становника Велике Британије, да је Бразил био изнад Немачке, Гватемала и Боливија пре Пољске и Хрватске, и тако даље. Србија је на тој лесвици била на 106. месту
Како се мери срећа? Која је мерна јединица за срећу?
Срећа је стара тема писаца и филозофа – још је Аристотел говорио да је срећа „смисао и сврха живота”, али су научници тек од недавно открили њен значај. Зашто? Зато што се проучавање среће заснива на личном осећању и мишљењу, а наука тек од пре двадесет година уважава субјективни осећај. Међутим, од тада је срећа постала важан састојак проучавања живота људи, и важан чинилац планирања развоја многих држава.
Код нас се истраживањем о срећи бавио Уницеф. С обзиром да је Уницефу најважнија срећа деце, тема истраживања је била „Срећа и породице са децом у Србији”, а омогућила га је Фондација „Хемофарм”. Истраживање је обављено прошле јесени, а њиме је обухваћено 600 домаћинстава из 28 општина Србије. Циљ истраживања био је да открије које су особине срећних породица како би и оне које то нису, постале срећне. Како једно истраживање може да уради тако нешто? Тако што су резултати сваког истраживања показатељ шта је добро а шта није у области која се испитује – у овом случају то је породица – али и путоказ како да се оно што не ваља поправи.
Илустрације ради, навешћемо пример како то раде у држави Бутан. Влада ове мале државе мери свој развој и на основу индекса друштвене среће, односно на основу нивоа здравља и среће народа, квалитета владавине, и заштите животне средине, зато што сматра да у ово време светске економске кризе развој тих чинилаца води ка напретку земље. Стручњаци кажу – успева им.
Србији, према резултатима истраживања, две трећине породица је срећно. Тачније: 67,7 одсто. И то је заиста добра вест! Основа тих срећних породица су добри међусобни односи њихових чланова. Без обзира да ли ту породицу чине оба родитеља са више деце, или само један родитељ и једно дете, те породице су срећне зато што се њени чланови разумеју, уважавају и помажу. Укратко, тајна срећне породице је у добрим односима.
та је још важно да породица буде срећна? Важно је, на пример, да родитељи не вичу на децу, да деца знају да ће их родитељи увек саслушати и потрудити се да их разумеју. Добар однос између родитеља и деце не значи да дете треба све да прича родитељима, зато што дете има права на своје тајне. Важно је само да постоји поверење, да дете зна да у родитељу има ослонац и особу с којом може да разговара. Чак и када се родитељ наљути, важно је да не виче и да не користи погрдне речи, значи, да не ради ништа што би могло да изазове сукоб.
Важне су још и баке и деке: деца која проводе више времена са баком и деком су друштвенија, показују више бриге за друге људе. Важно је, наравно, и здравље, али не онолико колико су важни добри односи.
Шта је највећи непријатељ породичне среће? Неслога, и било какав други сукоб. Према овом истраживању, породица чији се чланови не слажу има 12 пута веће шансе да буде несрећна у поређењу са оном у којој међусобних сукоба нема. На срећу породице утиче чак и затегнута атмосфера, што значи начин на који њени чланови комуницирају. Укратко, родитељи, опрез: можда на ваше дете неће утицати свађа којој није присуствовало, али зато сигурно хоће ваши хладни дијалози. Сукоб у породици нарочито има великог утицаја на породице с децом између 13 и 18 година.
А новац – питаће неко. Зар богатство није услов за срећу? Изненадићете се, али добро материјално стање родитеља нема утицаја на срећу породице. Према резултатима овог истраживања, породице које су свом тинејџеру купиле скуп мобилни телефон нису срећније од оних које то нису урадиле. Материјални положај утиче на срећу породице само у случајевима када је толико низак да породица нема ни за храну и остале основне животне потребе.
Признајте да сада другим очима посматрате своју породицу и да имате жељу да примените рецепт за срећну породицу коју вам је понудило истраживање Уницефа и Фондације „Хемофарм”. А ми смо вам набројали само неколико основних резултата! На сваком је да истражи остале.
Аутор:
Соња Ћирић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре