Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Њутн је предвиђао будућност


Кад ће смак света?

Колико је много урадио за науку, с подједнаком страшћу бавио се и алхемијом и математичким прорачунима библијских записа о будућности света


  
   Крај света? Да! Године 2060! Тако је записао Исак Њутн, велики енглески и светски научник, један од највећих умова човечанства, отац савремене физике. Ко зна да ли је то закључио док је поред њега падала чувена јабука, око 1666. године, кад је спознао законе о међусобном привлачењу маса и сили гравитације?
   До 2060. године енглески научник дошао је помоћу једноставне аритметичке операције а на основу Старог завета. У Данијеловој књизи, наиме, може да се прочита како ће „време краја” наступити „за једно време, времена и половину времена”. Њутн је просудио да је „једно време” једнако једној години, па је ту реченицу превео у три и по године, то јест 1260 дана.

Против Нострадамуса

   Међутим, у Библији се често под једним даном подразумева једна година, па би то онда било 1260 година. А рачуница, по њему, мора да почне од дана крунисања Карла Великог 800. године, који је забранио мешање цркве у европска политичка питања. Данијелово предвиђање требало би, дакле, да се оствари „не пре 2060. године”. Другим речима, можемо да будемо мирни још 50 година, а после ћемо видети. Јер, Њутн је записао да смак света „може да се догоди и касније, али не видим ниједан разлог да се догоди раније”. А зашто баш од крунисања Карла Великог, питамо се.
   За разлику од француског „колеге” Нострадамуса, који је живео и писао пророчанства читав век раније, Њутн је био много тачнији и одређенији у предвиђањима, а при том је користио иста логичка правила која је примењивао и у свом научном раду. Све то исписао је својим густим рукописом, а његови записи који се тичу друге велике животне страсти – алхемије и пророчанства, то јест покушај да се сазна шта је суштина самог живота и које све тајне крије – управо су први пут у историји изложени у Јеврејској националној библиотеци у Јерусалиму.
   И сам историјат ових докумената био је прилично буран. Педесет година после научникове смрти, 1779, бискуп Семјуел Хорсли, приређивач Њутновог дела, спречио је издавање свега што је Енглез објавио а није било чиста наука. Кад су 1872. године наследници списе поклонили Универзитету у Кембриџу, где је Њутн био професор, и тамо су одлучили да задрже само његова научна дела, вративши остала.
   Одбила је да их прими и Национална библиотека у Лондону, па су 1936. године доспела на аукцију код Сотбија. Купио их је Абрахам Шалом Јахуда, колекционар који их је завештао младој израелској држави. До данас, документа је видео мали број повлашћених људи.


Завера ћутања
Сер Исак Њутн (1642–1727) на гравири из тог доба. На мањој слици је део записа где помиње 2060. годину.
    Као да се током векова око личности Исака Њутна направио обруч који је штитио његову научничку славу, мада је био и дубоко побожан човек, па су његови први биографи потпуно избацили његова верска изучавања, називајући их „сенилним појавама”. А заправо, он није био само научник, него и теолог који се веома занимао за натприродне појаве. По Њутну, Бог је написао две књиге да би општио с човеком: књигу о природи, коју је требало проучавати и тумачити посматрајући свет који нас окружује, и књигу о историји, која нам говори о библијским пророчанствима. Ово друго се у то време сматрало скандалозним.
   Ако се томе дода чињеница да је Њутн оповргавао догму о Светом тројству, да се бавио алхемијом, древном вештином комбиновања астрологије, мистицизма и религије, онда може да се разуме откуд толика завера ћутања о овом делу његовог стваралаштва.
   „Управо те различите стране личности Исака Њутна чиниле су од њега тако невероватног човека”, каже Џемима бен-Менахем, кустос изложбе у Јерусалиму. „Ова документа приказују научника који је вођен дубоким верским жаром, жељом да спозна Бога и његово деловање на свету.”
    Стога је Њутновим списима био обузет и Алберт Ајнштајн који је, кад је прочитао записе с предвиђањем смака света, и сам 1940. године записао да омогућавају „боље сагледавање менталне лабораторије овог великог мислиоца”.


                

             ЛЕГЕНДЕ КАЖУ...

Постоји веровање да је Исак Њутн, као и Леонардо да Винчи и још неке угледне историјске личности, био један од великих мајстора Сионског приората, старе тајне организације о којој је поново почело да се прича након појављивања књиге Дена Брауна „Да Винчијев код”. По легендама, Приорат је после освајања Јерусалима у Првом крсташком рату 1099. године основао Готфрид Бујонски. Завет његових чланова наводно је био да очувају истину о смртности Христа и његовом браку с Магдаленом.


Аутор: 
МаБ
број:
Romney2010 (not verified)
Слика корисника Romney2010's
Rufus
flower girl dresses baby Fail to unsafe or irritated after especially designed the wedding party gown are caused by reach bridesmaid dress colors bridesmaid dresses outlet . There will probably be great-Taking a look variants sort of the particular most enhance-In order to really-Evening out fashion good notiion in spite of purchased complete combined accompanied by less prices. Are searhing for to find for some lessen price less costly holy matrimony set on local stores or perhaps it is out of every on the web business owners.