Недеља свести о мозгу у Београду
ЦВРЧАК




Код више од 50 ђака основних и средњих школа, који су се окупили у оквиру научнопопуларног програма „Недеља свести о мозгу”, радозналост је победила страх и опрез тако да су сви подигли руке. Данило из школе „Јован Стерија Поповић” добио је част да му првом ставе капу, налик на ватерполо капицу, из које су вирили бројни каблови...
Када је др Андреј Савић из великог, коњског, шприца у рупе на капици убризгао гел, чија је улога била да оствари везу између електрода у капи и коже главе, на екрану постављеном високо на зиду посетиоци су могли да виде приказ таласа алфа спектра које је одашиљао Данилов мозак. Њему и још неколицини добровољаца током огледа су пуштали по пет различитих мелодија које су слушали затворених очију. На екрану се савршено видело која музика им се највише, а која најмање свиђа.


Недеља свести о мозгу одржава се у Србији од 2012. године а ради се међународном научнопопуларном програму који ове године обележава 20 година постојања. Главни циљ је да што више људи сазна више о анатомији, основним начелима рада и болестима нервног система, а посебно напорима и напретку у расветљавању многобројних непознаница везаних за један од најважнијих органа у нашем.


Међу посетиоцима Галерије била је Зенија Каиџија, професорка биологије у ОШ „Филип Филиповић” која је довела неколико својих ђака. Не скривајући одушевљење, каже да су овакви програми образац како би требало да изгледа настава у 21. веку. Стојећи на прстима, била је иза својих ђака којима су студенти волонтери приказали како звучи пренос сигнала са једног на други неурон. Употребљени су, између осталог, нога једног цврчка, батерија мале волтаже, мобилни телефон и апарат за регистровање сигнала. После 15 секунди до деце је допро звук налик на пуцкетање кокица и тако су на огледном часу биологије сазнали како звучи пренос сигнала између неурона.

Учесници игре „Ван памети” коју су осмислили студенти из Србије, прво би на главу ставили капе које приказују мозак, да би затим изабрали своју фигуру – мозгић. Током игре су добијали питања која је ваљало решити и тако напредовали према циљу.


Сигурно је да у нашој земљи нема ђака који не би желео да присуствује предавању др Љубинка Кевца из Иновационог центра београдског Електротехничког факултета на коме је показао зашто људи теже развијању механичке верзије себе самих, робота и како ћемо их покретати мислима.

Аутор:
Владимир Јовановић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре