Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ма шта кажеш



                           НЕБЕСКА АЈКУЛА


Породица Баузер из Вирџиније, САД, проводила је уобичајено поподне у свом дворишту. Родитељи седе за столом у хладовини, деца трчкарају около, права идила, као с рекламе. Тада им је стигао незвани гост, и то право с неба. Прво је нешто треснуло о сунцобран, па онда право на сто. Кад су Баузери колико-толико дошли себи, схватили су да се пред њима налази омања ајкула. „Крвава и очигледно мртва”, како је рекла Су Баузер. На видику није било ничега што би евентуално могло да испусти мртву ајкулу право у двориште, а стручњаци које су Баузерови позвали потврдили су да је највероватнији „кривац” нека грабљивица која је ајкулу зграбила из мора, да би онда схватила да јој је плен претежак. И испустила га Баузеровима на главу.

                           КО ВИСОКО ЛЕТИ...

Многима је падало на памет да се вину у небо уз помоћ много балона привезаних за неки предмет. Један од ретких који је то сулуду замисао спровео у дело је Ден Борија из Канаде. Он је за најобичнију столицу привезао неколико десетина балона испуњених хелијумом, све у жељи да тако одлети до локалног фестивала. Једино је превидео да направи и неки систем за управљање „летелицом”. Замисао је успела, винуо се у ваздух, и то толико високо, да је у једном тренутку видео авион који пролеће испод њега. На једвите јаде се спустио, а одбор за дочек чинили су момци у плавом. Биће да се није пријавио контроли лета.
 
                     ЗМИЈА ЗМИЈИ ГРИЗЕ РЕП



Анаконде су познате по томе да могу да прогутају свашта. Најбуквалније. Дешавало се да у њима нађу дивље свиње, све могуће и немогуће домаће животиње, па до јелена капиталаца са роговима. Недавно је у Бразилу виђена једна од ових змија која је очигледно прогутала нешто прилично велико. Натечена змија одмарала је насред ледине, није могла да мрдне, док се плен назирао у стомаку. Неки велики плен. Када су јој мештани дошли главе, морали су да задовоље и своју радозналост. Унутра су очекивали да нађу неке нестале псе из села или тако нешто. Нико није могао ни да сања да ће из ње извадити још једну велику анаконду. Очигледно је дошло до неке свађе у породици.

                            ИГРА ЈЕ ЗАВРШЕНА!



Колико играње рачунарских игара може да постане страствена навика речито говори случај из Немачке. Наиме, суд на истоку земље недавно је неименованог двадесеттрогодишњака осудио на 500 евра казне и условну казну затвора. А шта је дотични скривио? Страствени играч дошао је с посла, оран да с другаром пређе још неки ниво јуче започете игре. У стану је затекао девојку, што је некако природно, с обзиром на то да су живели заједно. Она није баш била одушевљена тим да проведе поподне гледајући како урличу и скачу, па је дошло до свађе. Природно, девојка се наљутила, а да би некако изгладио неспоразум, дечко јој је скувао чај. А унутра додао мало размрвљених седатива. Када се пробудила после више од двадесет сати сна, играчи су увелико завршили, а она је отишла право у полицију, да сада већ бившег дечка тужи за наношење повреда. Суд је то препознао. Додуше, на крају пресуде није писало „Game over”.

                       
  СТОЈ, НЕ ПУЦАМ!

Недавно је полиција у Норвешкој изашла у јавност са званичном статистиком о свом раду у прошлој години. Оно што привлачи пажњу у том извештају јесте податак да су у 2014. години испалили само два метка. Још једном, и бројем, 2 метка. У целој години је сва сила полиције само 42 пута потегла ватрено оружје, које иначе не носе при патролирању, већ само за време неких већих акција, кад им се подигне степен приправности, рецимо због сумње на терористичке нападе. А и од та два куршума, само је један завршио у „живом месу”, други је испаљен у ваздух, као упозорење. Нико да страда. Кад се то упореди са статистикама у неким другим земљама, где се оружје, и службено и приватно, користи на велико, закључак се сам намеће.

                  У ХЛАДУ СМО РАЗУМНИЈИ

Да ли сте знали да снажна светлост утиче на наше расуђивање? Недавно изведена истраживања два угледна канадска универзитета, Нортвестерн и Универзитета у Торонту, доказала су ову тврдњу у смислу да све што је изложено јакој светлости сваком од нас изгледа много привлачније, а нешто од хране чак је испитиваним особама било и укусније! Објашњење научника гласи – јака светлост прађена топлотом надражује одређене беланчевине у мозгу које изазивају пријатнија осеђања и ометају нам разумније расуђивање! Кратко и јасно – за време сунчаних дана осеђамо се пријатније, већи смо оптимисти, зато следећи пут кад будете у прилици да доносите важне одлуке – бежите у хлад – бићете разумнији.




број: