Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ma šta kažeš



            МАЊЕ СПАВАЈ, МАЊЕ САЊАЈ




Многи познати књижевници своја дела су уобличили захваљујући сновима. Мери Шели, британска списатељица (1797–1851) признала је да је „Франкенштајн” својеврсна ода њеним ноћним морама, а слично је размишљао и шкотски романсијер Роберт Луис Стивенсон (1850–1894) о свом ремек-делу „Доктор Џекил и Мистер Хајд”. Вилијаму Шекспиру (1564–1616) сан је био главни мотив у чак пет драма: „Хамлет”, „Магбет”, „Ромео и Јулија”, „Ричард III” и „Краљ Лир”. У свим овим делима главни јунаци нам кроз снове откривају значење монолога које воде. Према древним веровањима, ноћне море нас обузимају када зао дух уђе у тело уснулог човека. Стари Грци су мислили да им богови кроз снове шаљу важне поруке, а Кинези верују да ће онај ко преноћи на гробу преминулог од њега добити тајни знак.

                    ФАРАОНИ У БЕТОНУ





Цртежи робова који трпе ударце бичева док клешу камен и вуку га, да би свом владару Кеопсу изградили вечну кућу, отићи ће у легенду! Још крајем седамдесетих година прошлог века француски хемичар и стручњак за материјале Жозеф Давидович под микроскопом је нашао доказе да су градитељи највеће пирамиде на свету знали како да уситне кречњачке и гранитне стене, помешају тај прах са водом, смесу излију у калупе и тако стврднути материјал после искористе за подизање пирамиде. Овај древни бетон на први поглед није се разликовао од природног камена, али је хемијском анализом утврђено да у њему има трагова танког руна и других материјала органског порекла, који нема везе са структуром камена.
                    
                  ПИНГВИН ГИЛИ-ГИЛИ

Нису људи једини који се смеју и кикоћу када их неко голица. Малени пингвин по имену Куки, из зоолошког врта у Синсинатију, доказује да он и његови сродници на голицање реагују исто као људи. Пингвин прилази чуварима врта и пушта их да га мазе, радосно машући крилцима, а кад крену да га голицају, Куки испушта звуке сличне смеху. Малиша се понаша слично деци у истим приликама. Раздрагано цичи, измиче се и врти у месту, тако да је постао права мета радозналих посетилаца тамошњег Зоо врта.

                        МРЕЖА БЕЗ КРАЈА



Студенту Харварда Марку Закербергу било је свега 19, када је 2004. године основао интернет страницу за дружење „Фејсбук”. Остало је историја. Он је данас најмлађи милијардер на свету, са 30 одсто деоница те мреже коју је пре неколико година одбио да прода. По свему судећи, исправно је поступио, јер је то данас један од најпосећенијих сајтова на свету. „Фејсбук” вреди толико, јер је препун личних података о свим (актуелним) корисницима. Администратори знају шта волите, а шта не и зашто вам се нешто допада или не. Уколико и обришете профил, задужени за то ће наставити да прате ваше деловање на осталим сајтовима.

             НАЦРТАЈ МЕ, ПРЕПОЗНАЈ МЕ


Уколико у тренуцима доколице цртате правилне обрисе и кућице, желите да држите конце у својим рукама, да владате ситуацијом и људима, а ако су на вашим нехотичним илустрацијама бродови на немирном мору, осећања вам нису стабилна. Кругови указују на жељу за стабилношћу и срећом, објашњава британски графолог Рут Рострон, и наглашава да су досада и стрес најчешћи разлози због којих жврљамо по папиру. Цртање срца открива романтичну и носталгичну особу, а цвећа породичну. Они којима су надахнуће звезде чезну за успешном каријером, док су домаће животиње на папиру знак особа пуних топлине. Цртање дивљих звери, напротив, указује на прикривени бес и агресивност.



број: