Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ма шта кажеш



                           ВОЛИМ „ВОЛВО”



Ерв Гордон понос је и дика шведске фабрике „Волво“. Овај седамдесетчетворогодишњи пензионисани професор, возећи модел „волво П1800”, крајем претходне године прешао је три милиона миља (4.828.000 km). Кад је 1966. купио аутомобил, Гордон је свесно изабрао баш „волво” имајући на уму квалитет тих кола. Испоставило се да је био у праву. Иако на ауту готово да ниједан део није променио, она га никад није изневерио куд год да је кренуо. А Ерв Гордон ужива у вожњи. Овај становник Лонг Ајленда, дела Њујорка, до сада је обишао све савезне америчке државе, осим Хаваја. Кад је мерач километраже забележио цифру од три милиона, с Гордоном су ступили у везу надлежни из „Гинисове књиге рекорда”. Проглашен је власником возила који је, колико је познато, прешао највише километара: до сада је могао шест пута да иде на Месец и врати се с њега. Кад су га окупљени новинари питали да ли би продао „волвоа” одговорио је потврдно, али само под условом да добије по један долар за сваку пређену миљу. Да ли је то била само шала?

                          ЧАРИ ЧАРАПА



Сви се на њега љуте, али му заправо свесно гледају кроз прсте. Мачак Оскар права је звезда једног предграђа Окланда, Нови Зеланд, начичканог породичним кућама. Извештио се да упада у туђа дворишта и да с конопца скида чарапе које се суше. Некад се за чарапе закачи и понеки грудњак, али ретко. Оскар се често ушуња и у нечију кућу и, само он зна како, нањуши где се налазе мушке, женске, дечје сокне. Верује се да је до сада украо најмање три хиљаде пари чарапа. Његов власник Пол Ваи-По престао је да се извињава и покушава да врати украдене сокне. Донео је одлуку да их поклања друштвима за незбринуте особе, ако му пође за руком да спари чарапе.

                  ЗБОГОМ, АКСОЛОТЛЕ!



Научници у Мексику страхују да је „риба која хода” можда изумрла и да више не постоји у природном станишту. Аксолотл, из фамилије тиграстих даждевњака, становник је (или је макар био) језера и канала, сада већином испод града Мексика. Овај необичан створ, око тридесет центиметара дугачак, полако је губио животну битку: у извештају из 1998. године било их је у просеку шест хиљада по квадратном километру, а 2008. само сто. Иако мексички научници не желе да се помире с тим да је аксолотл изумро, плаше се да га можда више неће открити „у дивљини”. Предузимају обимну потрагу и надају се да ће набасати бар на неки примерак, посебно јер је у фебруару време њиховог парења. Да ли ће аксолотл остати заробљен само у појединим акваријумима? И, ако је тако, има ли наде за продужетак ове врсте?

          ИЗЈЕЛИЦЕ, ДА ТИ ВИДИМ ЛИЦЕ!



Ако не могу ја, хајде бар да видим некога како то ради уместо мене, као да кажу многобројни заинтересовани који плаћају и прате телевизијски канал на коме уживају посматрајући неку особу која тамани огромне количине хране испред камера. Ова нова помама у Јужној Кореји има и назив: „мок-банг”, од речи „јести” и „те-ве пренос”. У овој развијеној земљи, као и у многим другим срединама где се води рачуна о изгледу, већина се труди да нема вишак килограма. А да би човек остао витак, мора да броји сваку калорију. Ако већ не сме да поједе колико му срце жели, макар може да гледа неког другог како то чини. Једна млада девојка, представља се као Дива, сваког дана, од осам до девет увече, седи пред камером и не престаје да убацује све и свашта „у кљун”: од корејске кухиње, преко брзе хране, попут пица и хамбургера. Да би набавила толике оброке, наводи се у корејској штампи, издваја око три хиљаде долара, али није много ако се зна да месечно заради девет.

      ГРАДОНАЧЕЛНИКА НЕМА КО ДА ЧЕКА



Присутни су већ полако почели да се разилазе кад се, са закашњењем од четрдесет пет минута, градоначелник ипак појавио. Одржавао се Економски скуп Канаде, чекао се Роб Форд, први човек Торонта. Није стигао на време јер се, како је објаснио, заглавио у теретном лифту хотела одакле није имао приступ мобилним везама. Невероватан, али истинит догађај забележен крајем протеклог јануара.


број: