Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ma šta kažeš



                 ТЕТОВИРАНИ БЕЗ КУПАЊА



Новозеланђанка која се обрела у Токију, где је на факултету учествовала на научном скупу као лектор за маварски језик, недавно је кренула на купање на један од градских базена. Добила је кључ за преграду у којој ће оставити своју одећу, затим је обукла купаћи костим и закорачила ка води. Ту су је зауставили. Забранили су јој да уђе у базен! Госпођа је била у неверици. Зашто?
Зато што је тетовирана.
Наиме, лекторка Ирана Бруертон маорског је прекла, те су њене руке и леђа тетовирани према маорским обичајима. А у Јапану је тетовираним особама забрањено да приступе купалиштима, будући да се тетовирање поистовећује са мафијом и недруштвеним понашањем.
Међутим, јапанска влада ће се ускоро наћи пред озбиљном одлуком: да ли ипак да промени постојеће прописе? Јер, када буду постали домаћини Олимпијаде 2020. године, Јапан ће посетити бројни туристи. Међу њима, велики део тетовираних. О спортистима да не говоримо! Догађај са маорском лекторком подстакао је жучну расправу у јавности.


    ЧУДОВИШТЕ
                        ИЗ             
                        ШВАЈЦАРСКЕ


Веома је висок. Носи војничку (маскирну) пелерину и гас маску. Већ десетак година шета се по шумама на граници Швајцарске и Италије. Људи су одавно почели да га се плаше и причају разноразне приче... Називају га Чудовиштем из Швајцарске, премда до сада никога није напао, нити икоме учинио било шта нажао. Недавно је дневни лист „Le Matin” објавио фотографију поменутог човека. Сниматељ је путник намерник. Одневши фотографију у редакцију дневног листа рекао је како је случајно срео човека који је у његовом крају постао већ легенда. Непознати је носио војничку пелерину, дубоке чизме и гас маску. Упркос тој чињеници, кроз стакло је продорно погледао усплахиреног пролазника и наставио својим путем. Прибравши се, овај га је снимио с леђа како се удаљава.


                ПРОСТУДИРАЈ ЛЕДИ ГАГУ!




Франческо Петрарка (1304–1374), велики песник хуманизма, написао је између осталог и ово:
„Не знам ни за какву другу забаву сем учења.” Чини се да просветни радници данас раде све како би учење приближили забави. Тако у Енглеској студенти имају прилике да прате семестралне курсеве посвећене музици „Битлса”, а у Јужној Каролини (САД) – Леди Гаги.
Ни у Италији се не шале када је реч о необичним факултетским предметима. На пример, славни венецијански униветзитет Ка'Фоскари нуди могућност за стицање звања мастера из јоге. Ове мастер студије намењене су свима који су дипломирали источњачке језике, филозофију, историју, теологију... Из италијанског министарства просвете стигла је вест да је студентима понуђена и оваква могућност за усавршавање, како би добили посебну врсту подстицаја, а нарочито они који немају довољно воље и не налазе одговарајуће надахнуће за изучавање уобичајених предмета.


Илустровао: 
Душан Рељић
број: