Ma šta kažeš
У ЧАСТ РИБАРА
Правило јапанског ресторана морске хране „Хачикио” је да гости до краја поједу главно јело, у супротном платиће казну од двадесет пет долара. Тај новац поклања се рибарима који лове за ресторан. „Како би показали захвалност за храну коју рибари достављају, забрањено је на тањиру оставити и једно зрно пиринча. Гости који не поједу главно јело морају да оставе поклон”, пише на јеловнику ресторана. Главно јело, „тсуко меши” је посуда с пиринчем прекривеним икром лососа. Јело кошта двадесет долара и могу да га наруче само они гости који пристану на услове ресторана. Упркос строгим правилима, ресторан добро ради, па власник намерава да отвори још један ресторан. Како би више ценили рад и труд рибара, власник запослене понекад шаље на рад на рибарским чамцима.
ЏИНОВСКО ЈАЈЕ
У колумбијском граду Сан Франсиску, фармер Фернандо Нино гаји необичну кокошку која не изгледа нимало другачије у односу на друге, али је излегла јаје несвакидашње тежине. Фармер је био изненађен када је његова кћи извадила јаје из корпе. За разлику од нормалног јајета, које тежи између педесет и седамдесет грама, ово је имало двеста педесет грама. Због несвакидашње тежине изложено је у чаши како би сви заинтересовани могли да га виде.
УКУСНО КАМЕЊЕ
Тереза Виденер, четрдесетпетогодишња домаћица из Бетфорда, у америчкој држави Вирџинија, пати од поремећаја „пика” и може да поједе више од килограм камења недељно, а за живота је појела више од тоне. Иако жвакање камења делује невероватно, особе које пате од овог поремећаја могу да једу још необичније ствари. Поремећај је вероватно добио име по свраки (лат. pica) пошто ова птица поједе све до чега дође. Особе које пате од њега најчешће једу прашину, креду, земљу, глину, пластелин, пепео од цигарета, изгореле главе шибица, лепак, косу, папир, песак, пасту за зубе, сапун. Иако је пика у већини случајева безопасна, лекари је сматрају могућом опасношћу од тровања.
Људи у појединим културама сматрали су да ће им једење прашине или земље помоћи да успоставе везе с духовима. Упркос многим претпоставкама, тачан узрок пике није познат. Лекар мора да лечи сваки случај посебно како би схватио шта је узрок поремећаја код појединца. Први пут је забележена 1563. године, када се веровало да од ње пате само труднице.
ЕХ, ТА КРАВИЦА!
Крава висока осамдесет и четири центиметра увршћена је у Гинисову књигу рекорда као најмања крава на свету. Животиња по имену Сволоу потиче из Западног Јоркшира, у Великој Британији, стара је једанаест година, према речима власнице, време проводи пасући и слушајући музику преко радија постављеног у штали. Сволоу је крава расе декстер, познате по малој величини, али је ниска и по стандардима своје пасмине. До сада је отелила девет младунаца нормалне висине и ускоро треба да се отели и десети пут.
НОВО, СТАРО БЛАГО
Недавно, током археолошких ископавања у Великој Британији, откривена је велика количина новчића из римског доба. Процењује се да их је нађено око тридесет хиљада, и да потичу из 3. века. Ипак, тачан број новчића није могуће одредити јер су стопљени у каменом блоку. Ово није једино откриће таквог типа. Највећа количина новчића из римског раздобља уочена је у близини римског пута у граду Фруму, у Енглеској, 2010. године, укупно педесет и две и по хиљаде сребрних новчића.
Илустровао:
Душан Рељић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре