Ма шта кажеш
ВИНОМ ГАСЕ ЖЕЂ
После вишегодишње велике производње која је оборила цене вина на Новом Зеланду, испоставило се да је флаширана вода у овом делу света скупља од – вина. Наиме, чаша вина у ресторанима кошта око 30 центи, а флашица воде најмање пет центи више. Да ли ће то утицати на то како ће Новозеланђани гасити жеђ? Будућност ће показати. Извесно је да је на Новом Зеланду, баш као и у Аустралији, потрошња воде ограничена, а потрошња вина није.
МЛАДОЛИКА БОЛЕСТ
Има шездесет једну годину, али нико јој не би дао више од тридесет. Сузана Џохансон је бака и живи мирним породичним животом у својој кући у граду Колчестеру у Великој Британији. И док њене вршњакиње чине све како би бар у лицу изгледале млађе, она нема потребу да купује скупе козметичке производе и подвргава се естетским операцијама.
У ствари, могло би да се каже да и она има разлога за бригу због изгледа, само што је њена невоља такорећи – обрнута. Наиме, кожа на Сузанином лицу потпуно је глатка, затегнута и без икаквих бора. Она пати од склеродермије, аутоимуне болести. Израз је грчког порекла и означава – отврдлу кожу. Особе које пате од склеродермије имају вишак колагена, беланчевине која затеже кожу. Нажалост, не само кожу, већ у извесним случајевима и поједине органе. Лекари не знају како је Сузана оболела. Извесно је да склеродермија није ни наследна ни заразна.
Сузанине пријатељице јој завиде, плаћајући скупе посете козметичарима и дерматолозима, а она их уверава како би било дивно кад би она имала боре. Јер, кад је време влажно и хладно, кожа на лицу толико јој се затегне да не успева да изговори ни једну једину реч.
СИЦИЛИЈАНЦИ БЕЗ КЊИГА
Ђаци виших разреда једне основне школе у Таормини, на Сицилији, не носе више тешке ранчеве. У ствари, њихове школске торбе сад су врло лаке пошто се у њима налази само ново рачунарско чудо звано iPad, рачунар величине свеске, односно књиге, тежак око 700 грама. Министарство просвете Италије донело је одлуку да ученицима једне школе у Таормини обезбеди ове рачунаре у чијим меморијама је целокупно градиво за више разреде. Будући да iPad могу да користе и као свеску, није им потребно ништа више од школског прибора.
ПОРЕЂАНИ РОЂЕНДАНИ
Један брачни пар из Мичигена има троје деце чије ће рођендане лако памтити, уосталом као и њихова родбина. Наиме, најстарије дете рођено је 8. августа (осмог месеца у години) 2008. године, средње 9. септембра (деветог месеца) 2009. године, а најмлађе 10. дана десетог месеца (10. октобра) 2010. године.
Чед и Барби Соупер знали су да ће њихова најстарија кћерка Клои бити рођена 8. августа 2008. године, али нису ни сањали да ће средњи и најмлађи син бити рођени 9. септембра и 10. октобра, 2009. и 2010. године. Госпођа Соупер изјавила је за новине да не намерава више да рађа. Никад се не зна. Треба ипак сачекати да прође 11. новембар 2011. године.
БУЋ ЗА ЖЕЉУ
Вечни град, Рим, ушао је у Гинисову књигу рекорда кад је, у једном једином „лету”, у чувену Фонтану ди Треви улетео 1561 новчић од једног цента. Истовремено убацивање заправо је било део добротворне акције – сав новац намењен је сиромашнима и биће уплаћен на рачун организације Каритас. Претходни рекорд држали су Индијци с истовременим убацивањем 1485 новчића.
Иначе, Фонтана ди Треви позната је по легенди која каже да ће свакоме ко убаци новчић у фонтану бити испуњена жеља.
ЧИТАЈ ЕЛЕКТРОНСКИ
Чак 263 милиона долара зарадили су издавачи електронских књига у Сједињеним Америчким Државама. Док продаја штампаних књига опада, продаја електронских у сталном је порасту, посебно у САД. У поређењу с прошлом годином, продаја електронских књига повећана је за 193 одсто, казују подаци Удружења издавача САД. У укупној продаји књига електронске чине десет одсто. За сада.
Илустровао:
Тања Милатовић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре