ма шта кажеш
Енглески краљ Хенри VIII (1491–1547) највише се памти по томе што је наредио да двема од његових укупно шест жена одрубе главу. После смрти његове друге жене Ане Болен, затражио је руку миланске војвоткиње Кристине. Њу то, наравно, није обрадовало па се краљевом посланику овако
захвалила на понуди:
„Реците вашем величанству
да имам само једну главу
која ми је, уз то, и неопходна”.
ПОГОДИТЕ ШТА ЈЕ ОВО!
То је хард диск из 1956. године.
Тринаестог септембра ИБМ је
обелоданио модел „305 RAMAC”,
први рачунар с хард диском.
Био је тежак преко тоне и имао је
50 дискова с укупном
меморијом од 4,4 МБ.
ЧАРЛИ СЕ ВРАЋА КУЋИ
Ова вест намерно има исти наслов као чувени филм с Елизабет Тејлор из 1943. године. У овој причи пас није шкотски овчар већ јазавчар по имену Чарли. Кад је средином октобра прошле године Марси Морган набасала на изгладнелог кратконогог псића у порти цркве у Хилсбороу, у савезној америчкој држави Северна Каролина, одмах јој је било јасно да он безуспешно трага за господарима. Иако није имао уграђен чип, име и адресу власника Марси је лако сазнала јер је на огрлици око врата јазавчара висила плочица с неопходним подацима. Марси Морган је позвала власнике који живе у месту Ричмонд, у савезној америчкој држави Вирџинији. Они нису желели да им се открије име, само су навели име свог љубимца. Испричали су Марси како су изгубили Чарлија. Били су на излету у околини места Адванс, у Северној Каролини и, кад је требало да крену кући, схватили су да се јазавчар изгубио. Узалуд су за њим трагали и напокон морали да дигну руке, седну у кола и врате се кући без љубимца. Чарли је, касније се испоставило, избезумљено лутао и безглаво јурио прешавши око сто двадесет километара. Добар део пута кад се зна да је од места где је био остављен до куће требало да пређе још отприлике два пута толико. Да га није нашла Марси Морган, ко зна да ли би се, као Леси, икад вратио кући.
КАКО ОБУЗДАТИ ЂАКЕ
У Француској ће професори основних и средњих школа ускоро имати прилику да упишу – уколико то буду желели – течајеве за „стицање ауторитета”. Током трајања ових посебних курсева, наставници ће, пре свега, учити како да савладају и обуздају непослушне ђаке којих је очигледно сваким даном све више. Психолози ће им објашњавати како да постану особе од ауторитета, педагози које ће деца уважавати, поштовати, а помало их се и плашити. Министарство просвете већ је дало подршку да се професори у париским школама обучавају у нади да ће течај од десет часова бити довољан како би се ствари промениле набоље, будући да све већи број ученика уопште не показује поштовање према својим професорима.
НАЈЛЕПШЕ ЉУБАВНО ПИСМО
Средином протеклог века оснивачи једне агенције за посредовање при склапању бракова у Бриселу тражили су прави начин да привуку што већи број корисника. Досетили су се да распишу такмичење за најлепше љубавно писмо. Творцу тог писма следила је пристојна награда.
После дугог већања одабрано је „најлепше љубавно писмо” и обавештење о избору послато је на приложену адресу једне даме. Уз честитке и речи хвале на дивно сроченим изразима осећања, запослени из агенције замолили су награђену да као доказ да је истински аутор писма понесе и његову копију.
Неколико дана касније у агенцији се појавила крепка дама од 68 година, која се никад није удавала. У руци је држала копију награђеног љубавног писма.
КОЈИ ЈЕЗИК ГОВОРИТЕ?
Острво Куракао налази се на југу Карипског архипелага. По много чему је јединствено. Целог дана окупано је сунцем, кише су реткост а невреме готово непознаница. Овде је поникао и папијаменто, најнеобичнији језик на свету, мешавина енглеског, холандског, шпанског и португалског језика.
Папијаменто је настао из језика народа или, боље рећи, трговаца из Европе који су вековима долазили на острва у Карипском мору и пролазили. Размењујући привредна добра, сваки трговац је у интересу посла научио понеку реч страног језика и тако учествовао у стварању новог.
Илустровао:
Андреј Војковић, Катарина Савић, Драган Максимовић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре