Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Свет у бројкама


УСКРС СТИЖЕ,



ојење и шарање јаја за Ускрс обичаји су који овај празник чине јединственим. Обична кувана јаја претварају се у најлепше, маштом створене рукотворине, и сам чин њиховог украшавања посебно увесељава, а научници су се позабавили једним истраживањем. На њиховој мети нашла су се јаја, али она природна, пре него што постану део ускршњих обичаја. Обелоданили су мноштво занимљивости, почев од састава самог јајета, преко податка колико дуго живини: гускама, паткама, ћуркама и кокошкама дугујемо захвалност за јаја, до разних рекорда.       Тако се сазнаје да се јаје састоји се од љуске, што чини 10 одсто, беланца, додатних 60 одсто, и жуманца, 30 одсто. Садржи беланчевине, маст, угљене хидрате, витамине А, Бе, Де, Е, као и 10 аминокиселина неопходних за правилан рад организма, те минерале попут магнезијума, гвожђа, калцијума, калијума, цинка, селена.
   Упркос историјским претпоставкама које указују на то да је човек прво припитомио ћурке, и оним нутриционистичким о квалитету и тежини њихових али и јаја остале живине, кокошке имају предност над свим пернатим сродницима и човечанству су најзначајније за производњу јаја. Отпорне и издржљиве, припитомљене су пре 8000 година. Иако прве, ћурке су с америчког тла најпре стигле на Стари континент, али тек 1511. године, када су их донели Шпанци, тако да с кокама нису могле да се надмећу и своје место нису нашле међу носиљама већ, захваљујући укусном месу, на свечаној трпези, често и ускршњој.  Узгојене су 33 расе, а у свету данас има око 125 милиона домаћих ћурака. Јаја која оне носе тешка су око 80 грама. Ни патке и гуске, припитомљене пре најмање 3000 година, нису успеле да помуте славу кока. Патке, са 97 раса, носе јаја у просеку тешка око 70 грама, а гуске, које броје 43 расе, јаја тешка чак 145 грама.
   Ипак, кокошке су најраспрострањеније и њихова јаја су незаменљива. Познато је око 150 врста кока, међу којима су најцењеније носиље.  Свако њихово јаје тешко је у просеку од 50 до 60 грама. Просечна кока носиља годишње може да снесе око 250 јаја. Зна се да у многољудној Кини кокошке сваке године снесу око 160 милиона јаја, што је довољно да се од тога направи џиновски омлет од кога би сваки човек на Земљи добио парче пречника један метар. Научници су утврдили да је највеће јаје снела једна кокошка расе бели легхорн у савезној америчкој држави Њу Џерси још давне 1956. године, тешко 454 грама. Још необорени рекорд за јаје с највише жуманаца, чак девет, забележен је 1971. године такође у Америци, у држави Њујорк. А упамћена ће остати и прича, кажу научници, да је једна кокошка расе бели легхорн између два Ускрса, за 364 дана, снела 371 јаје и тако постала најбржа носиља на свету.



Аутор: 
С. Д.
Илустровао: 
Никола Драгаш
број: