Опасност – име за мобилни телефон
СЛУШАМ, ГОВОРИМ, НЕ ГЛЕДАМ
Нема ту никакве помоћи: док причамо мобилним телефоном, дешава нам се нешто веома необично. Као да нам је неко на очи прилепио два масна парчета кобасице! Не видимо готово ништа! Јасно, то је врло опасно...
Психолози ту појаву називају невољним слепилом. Другим речима, то је као да видимо шта се дешава око нас, али то истовремено и не примећујемо. Нисмо „регистровали” догађаје. Овој несумњиво великој опасности данашњице посвећено је научно истраживање недавно објављено у америчком часопису „Аpplied Cognitive Psyhology”.
Наиме, професори с Универзитета Western Washington проучавали су понашање одређеног броја студената у студентском граду. Посматрали су их у две етапе. У првом делу огледа, камерама су снимали покрете две стотине младих у великом парку дома: неки су шетали причајући с пријатељима, други су чаврљали мобилним телефоном, док су трећи слушали музику носећи на ушима слушалице...
Шта су посматрачи уочили?
Одмах је било јасно да они који слушају музику ходају знатно спорије од оних који причају мобилним телефоном. Осим тога, поклоници музике преко слушалица никад нису ишли право. Изгледало је као да су нешто попили, ходали су „цик-цак”.
Други део огледа био је сасвим другачији. Међу студенте одједном се умешао кловн. Ушао је у студентски парк на ролерима, обучен у кловновско одело, са зеленом периком на глави, црвеном лоптицом на носу и нашминканог лица. Тачно шездесет минута возио се међу студентима. Онда је напустио парк.
На ред су дошли испитивачи... Питали су сваког студента у парку да ли су можда приметили кловна. Тек двадесет одсто студената који су користили мобилни телефон одговорило је да су га видели. Осамдесет одсто потврдило је да у парку није боравио никакав кловн!
С друге стране, седамдесет један одсто студената који су били у друштву колега и причали, приметило је кловна и могло да опише како је био обучен. Шездесет један одсто оних који су слушали музику такође је приметило кловна. Дакле, и они су били пажљивији од власника мобилних телефона.
„Ово је био једноставан, али врло битан доказ да чак и током најпростијих радњи као што је ходање, мобилни телефон може да постане опасна направа”, закључује Ајра Химан, вођа истраживања. „Можемо само да замислимо шта се дешава код сложенијих радњи, као што је, на пример, вожња аутомобила. Звоњава телефона, а затим разговор могу да буду судбоносни.”
Објављено истраживање није прво које говори о утицају који мобилни телефони имају на нашу пажњу. Многи други огледи показали су исто. Поједини, извршени уз помоћ уређаја који бележе и најмање покрете очију, показали су да особа која говори мобилним наставља да гледа, али мозак не уочава оно што виде очи.
Аутор:
М. Огњановић
Илустровао:
Добросав Боб Живковић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре
Thu, 13/09/2012 - 17:47
#1
Prince
Windsor is “All about dressing up!” and prom night is certainly the time to dress up! Visit us for the best selection of prom dresses cheap bridesmaid dresses bridesmaid dresses online , online bridesmaid dresses homecoming dresses Your daily life and soul crammed formal dresses fuss about? Since the expressing goes, "time - gold," specially now when numerous items to arrange your initial household vacation, which must be at the best degree., casual dresses , and cocktail dresses discount designer evening dresses evening long dress .
Sat, 21/11/2009 - 13:36
#2
super MO
Mora se odati i priznanje Uredniku:
"let slip the dogs of war" (kako to reče Šekspir), tj što je usmerio britku MO da analizira Modus Operandi savremene civilizacije, da je rasklopi fenomen po fenomen, britko kako to ona ume.
Vrlo u duhu vremena.
- Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре