Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

ПЕТКОВДАН / 14. новембар 2014.


КРАЈ


На данашњи дан 1533. године шпански конкистадори освојили су Куско, престоницу Инка


једном од највећих освајача јужноамеричког континента мало се зна – рођен је 1471. или 1476. у Трухиљу у Шпанији, као незаконити син пешадијског поручника Гонзала Пизара. На прво прекоморско путовање пошао је 1513. године, с Васком Нуњезом де Балбоом који је открио Тихи океан прошавши кроз Панаму.

аравно, очекивања од Новог света кретала су се углавном око личног богаћења, те се и Пизаро надао да ће покорити Инке, као што је Ернан Кортес пре њега освојио Мексико, победивши Астеке.
Осим тога, староседеоци данашњег Еквадора и Колумбије говорили су о земљи препуној злата у унутрашњости, коју су Шпанци назвали Елдорадо. Пизаро се уортачио са свештеником Ернандом де Луком и војником Дијегом де Алмагром. Њих тројица одлучили су да освоје ову земљу.

рва експедиција кренула је из Панаме 1524. године. Допловили су до Колумбије, где је у сукобу с домороцима Алмагро изгубио око. Две године касније кренули су на другу, боље опремљену експедицију. Дошли су до реке Сан Хуан, много јужније него први пут. Пизаро је остао да испита нове и погибељне мочваре на обали Колумбије, а Алмагро се вратио у Панаму по појачање. Као доказ исплативости подухвата понео је злато, али је нови гувернер Панаме послао два брода да врате Пизара и остале у Панаму. Пизаро је одбио да се врати, а својим људима је повукао црту у песку и рекао: „Овде је Перу са својим богатством; овде Панама и њено сиромаштво. Изаберите, сваки за себе, шта приличи храбром Кастиљанцу”. Тринаесторица пустолова, касније прозвани „славни”, прикључили су се Пизару. Кренули су на југ, тако да су априла 1528. дошли до Тумба на обали Перуа. Староседеоци су их гостољубиво дочекали, и Шпанци су током следећег дана могли да разгледају околину и увере се у невероватно богатство земље. Видели су златне и сребрне украсе на кући поглавице. Шпанци су први пут видели и ламе, које су описали као „мале камиле”...


                      Некадашња престоница Инка налази се у Андима, на 3416 метара изнад мора

оком 1532. Пизаро се искрцао близу Еквадора и кренуо у унутрашњост Перуа. Конкистадор Ернандо де Сото кренуо је у даља истраживања, па се вратио од Инка с позивом да се сретну са Шпанцима. До Кахамарке, где је владар Инка Атахуалпа боравио у бањи с термалним водама (која и данас постоји), Шпанци су марширали скоро два месеца. На градском тргу, 16. новембра 1533. године, Атахуалпа је одбио да буде било чији слуга. Иако је имао 80.000 војника а Пизаро око двеста, Шпанци су победили – усмртили су дванаесторицу гардиста, а потом заробили Атахуалпу. За откуп, Пизаро је тражио да се једна просторија (5 х 7 метара) напуни златом и још две сребром. Иако је захтев испуњен, он није испунио обећање и погубио је владара Инка. Сматра се да је вредност откупа, у данашњем новцу, износила око 2,5 милијарде долара.

арло V је Пизара и Алмагра именовао за гувернере Нове Кастиље и Новог Толеда. Град Куско, древну престоницу Инка на 3416 метара надморске висине, Пизаро је заузео, опљачкао и потом разрушио 1533. године, описујући га претходно Карлу В као највећи и најфинији град у читавом Новом свету, чијих се грађевина не би постидели ни тргови Шпаније. Град је био изграђен према обличју пуме, једне од светих животиња Инка. На темељима некадашњег Храма Сунца и Храма Сунчевих девица изграђена је Црква Свете недеље. Земљотрес који је 1950. године разорио готово 90 одсто града открио је недирнуте темеље храмова које су вековима раније подигле Инке.

ако то већ бива, Пизаро и Алмагро сукобили су се око освојених области. Алмагрови људи убили су Пизара 26. јуна 1541. године у његовој палати у Лими.



Аутор: 
Н. М.
број: