Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Цео свет игра (и гледа!) фудбал


КО ЋЕ ДА УКРОТИ ЈАБУЛАНИ?
„По мом мишљењу, три су главна фаворита овог Светског првенства. То су Шпанија, Бразил и Енглеска”, каже жива легенда нашег фудбала Драгослав Шекуларац. „Они имају одличне тренере, добру игру и велико искуство. Мој омиљени играч је ипак Аргентинац Лионел Меси. Очекујем да остане неухватљив – за све!”



    Чак два велика трговинска ланца у Француској понудила су тамошњим становницима примамљиву ствар: свима који буду купили телевизор уочи и за време трајања Светског првенства у фудбалу (10. јун–11. јул), а Француска постане првак света, новац потрошен за куповину телевизора – биће враћен! Понуда је веома примамљива. Познато је да данас сви који то могу себи да приуште купују нешто скупље телевизоре. Повратак уложеног новца, стога, не би била безначајна ствар!
    Међутим, француски спортски коментатори нису пропустили да истакну још нешто: будући врло промућурни, односно лукави, трговци су вешто примамили страствене, истовремено наивне и крајње пристрасне навијаче. Јер, по њиховом суду, Французи немају баш нарочитих изгледа да ове године понове успех из 1998, кад су били најбољи на свету, и опет освоје првенство, сада у Јужноафричкој Републици. Уосталом, једва су се и квалификовали. То, наравно, не значи да француски навијачи неће из својих домова навијати свим срцем. Као и сви остали из тридесет две земље света.
    Откако се одржава ово такмичење, а прво је одиграно 1930. године, седам националних селекција бар једном је освајало златни пехар: Бразил – пет пута, Италија – четири, Немачка – три, Аргентина и Уругвај – два пута, Енглеска и Француска – једном.
    Што се наших тиче, они још нису освојили светско првенство. То им је непосредни задатак! Прве такмичарске, 1930. године у Уругвају најбољи фудбалери Краљевине Југославије играли су заиста величанствено. До сада се мислило да су тада заузели четврто место. Сва је прилика да су ипак били трећи. Начин такмичења тада је био нешто другачији од данашњег – није играна утакмица за треће место, али подаци показују како су после домаћина (и победника) Уругваја и Аргентине, Југословени били најбољи. Уосталом, сачувана је и медаља. Сад је на Светској фудбалској организацији (ФИФА) да призна тај стари резултат.


Да се нико не повреди!
Драгослав Шекуларац с југословенском репрезентацијом која је с великим успехом играла у Чилеу 1962. године и данас.

    Драгослав Шекуларац био је звезда Светског фудбалског првенства 1962. године у Чилеу кад је, заслужено, изабран у идеални тим овог такмичења. Као дугогодишњи читалац „Забавника”, за наш лист износи своја предвиђања. Разуме се, уз ограду да су у фудбалу, као уосталом и у животу, изненађења увек могућа. И пожељна!
    „По мом мишљењу, три су главна фаворита овог Светског првенства. То су Шпанија, Бразил и Енглеска”, каже Драгослав Шекуларац.
    „Они имају одличне тренере, добру игру и велико искуство. Мој омиљени играч је Аргентинац Лионел Меси, фудбалер ’Барселоне’.  Очекујем да остане неухватљив – за све! Што се наших тиче, чини ми се да су могли нешто раније да почну с припремама. Међутим, реч је о фудбалерима који одлично играју, посебно они из страних клубова. Могућности за постизање добрих резултата су велике под условом да нико не буде повређен!”, напомиње славни Шеки.
    Да ли је тринаест наш срећни број биће познато већ 13. јуна кад играмо прву утакмицу против најбољих играча Гане. Наш селектор Радомир Антић једини је тренер који је радио с три највећа шпанска фудбалска клуба „Реалом”, „Барселоном” и „Атлетиком”. Очекивања домаћих навијача су да ће Антић и са српским тимом бити успешан као што је био са шпанским клубовима.
    Занимљиво је да је Фабио Капело, тренер репрезентације Енглеске, сачекао последњи (дозвољени) тренутак како би објавио имена играча који ће бранити боје острвског фудбала. Списак играча био је тајна, добро чувана чак и од већ обучених и опробаних фудбалских шпијуна. А кад је списак објављен, сајт енглеске федерације (ФА) због превелике навале знатижељних једноставно се „срушио”. Толико о узаврелим страстима и жељи да сазнају који ће се играчи појавити на трави у Јужној Африци.   Уосталом, не изненађује устрепталост поклоника енглеског фудбала.   Одавно нису победили на светском првенству. Још од 1966. године!
    Од миљеника публике на овогодишњем првенству нема Роналдиња, Тотија, Волкота, Балака, Есијена, па ни наших Јанковића и Драгутиновића. Дошло је време за нове фудбалске звезде.
     Међутим, вратимо се фаворитима. Круну светског првака брани Италија, која је била победник првенства у Немачкој, пре четири године.   Тада су у финалу победили Французе после извођења једанаестераца и резултата 1:1. Италијани, који сами тврде да ове године нису међу онима који ће јуришати на светски фудбалски трон, и даље у свом тиму имају звезде прошлог првенства. Међу њима су Буфон, Канаваро, Замброта, Камонарези, Де Роси, Гатузо, Пирло, Ђиралдино… Додуше, неће играти Дел Пјеро, Тоти, Матераци, Инзаги…


Аргентинац Лионел Меси, свакако једна од звезда овог првенства.
Летње зимско такмичење

    Деветнаесто светско првенство у фудбалу прво је које се одржава на афричком континенту, односно у Јужноафричкој Републици. ФИФА је Јужној Африци изашла у сусрет у жељи да одржавањем овог такмичења подстакне афрички фудбал који је иначе у успону. Република Јужна Африка или Јужноафричка Република (краћи назив је Јужна Африка) земља је која се, како сам назив каже, налази на јужној ивици Африке и граничи се с Намибијом, Боцваном, Зимбабвеом, Мозамбиком и Свазилендом. Мала држава Лесото у потпуности је окружена јужноафричком територијом.    Површина Јужне Африке износи више од милион двеста хиљада квадратних километара, по чему је 25. земља на свету, а према попису из 2009. године, имала је 49.320.000 становника. Главни градови су Преторија (извршни), Кејптаун (законодавни) и Блумфонтејн (судски). Привреда Јужноафричке Републике најснажнија је на афричком континенту. Њени главни производи су злато и дијаманти.
    Утакмице се играју у девет градова ове земље, на стадионима који примају од четрдесет две хиљаде до готово деведесет пет хиљада посетилаца. Једна старија фудбалска навијачица из Београда изразила је тим поводом забринутост како ће наши момци издржати на врелом афричком сунцу. Јер, ако је код нас тако топло, како ли је код њих! Неки можда заборављају да ће онога дана кад код нас буде почело лето, у Јужној Африци, односно на јужној хемисфери почети – зима.   Јужноафричка Република налази се у подручју сувих клима, односно њених подтипова. Делови ове земље налазе се и подручју умерено топле климе, тачније средоземне на југозападу, умерено влажне дуж југоисточног приморја и синајске у унутрашњости. Највиша температура, 51,7 степени Целзијуса, забележена је 1948. године у Калахарију, док је на планинском ланцу Рогевелд забележена најнижа температура од минус 15 степени Целзијуса. У сваком случају, зиме су кратке и за наше услове – топле. У кућама нема централног грејања а жива у термометру ретко се спушта испод нуле.


Коме смета лопта?

    Уочи почетка првенства велики камен спотицања, посебно међу голманима, била је нова лопта, посебно направљена за ову прилику. Нова лопта – „јабулани”, што на језику зулу значи прославити, лопта је коју су направили инжењери „Адидаса”, познатог произвођача спортске опреме. Приказана је 4. децембра прошле године приликом жреба за Светско првенство. „Јабулани” је састављена од осам делова посебног, непромочивог материјала. На њеној површини, осим званичног знака првенства, стоји и цртеж који делимично подсећа на изглед „FNB stadium”, стадиона на коме ће бити одиграна завршна утакмица. Стадион се налази у Јоханесбургу и прима 94.700 посетилаца. Према речима представника „Адидаса”, јабулани је најбоља фудбалска лопта икад направљена.
    С таквим мишљењем не слажу се многи фудбалери који су већ имали прилике да њом играју. А посебно голмани и нападачи! Међу онима који су најгласније протестовали против нове лопте су Ђанлуиђи Буфон, Икер Касиљас, Жулио Сезар, Луис Фабијано, Ђанпаоло Пацини и наш голман Владимир Стојковић. Лопта је наводно као створена за нападачку игру.   Нападачи, међутим, тврде супротно – да им лопта бежи! Голмани, пак, мисле да је њена путања непредвидива. Да ли је реч о некаквом „замешатељству” како би овогодишње првенство било још узбудљивије, непредвидиво, те да се смањи свака могућност прорачунате игре, остаје да се види. Иначе, за светска фудбалска првенства не мења се само дизајн лопте, већ и материјали од којих се прави.


-------------------------------------------------------------------------------
ЈЕДАН ЈЕ БРАЗИЛ

Репрезентација Бразила једина је која је учествовала на свим досадашњим светским првенствима којих је укупно било осамнаест. Осим што су највише пута освојили златни пехар (пет пута), они су били и најуспешнији учесници, имали су 64 победе.
С друге стране, Мексико с 22 пораза држи неславни рекорд губитника. Највише нерешених резултата, по 19, имали су Италијани и Немци. На задовољство навијача широм света, Бразилци су дали и највише голова до сада: укупно 201! Упркос томе, рекорд у головима држе наши северни суседи, Мађари. С просеком од 2,72 гола по утакмици они су најефикаснији учесници свих светских фудбалских првенстава.
На првенству у Западној Немачкој 1974. године Југославија је убедљиво победила најбоље фудбалере Заира с 9:0. Био је то резултат за понос. Резултат за стид био је онај с прошлог првенства (2006) кад смо, такође у Немачкој, изгубили од Аргентине са 6:0.



МАЛИ ЗЕЛЕНИ ЛЕОПАРД И ШАКИРА
Маскота Светског фудбалског првенства 2010. године је Закуми. То је мали леопард зелене косе кога је осмислио Андриес Одендал, дизајнер из Кејптауна. Закуми је светској јавности први пут приказан 22. септембра 2008. године. Његово име је својеврсна шифра: За је акроним за Јужну Африку (на језику африканс), а куми значи – десет.


У мају 2009. године ФИФА је од сенегалског музичара Акона затражила да напише званичну песму такмичења, али је у јануару ове године изабрана песма канадског реп музичара К’наана – „Wavin’ Flag” („Лепршајућа застава”). Крајем априла ове године чула се и званична химна највеће фудбалске приредбе. Она ће бити изведена 11. јула на стадиону у Јоханесбургу. Песма се зове „Waka Waka” и певаће је чувена колумбијска певачица Шакира. Рефрен је готово у потпуности преузет из народне камерунске песме „Замина”.


СЕЋАЊЕ НА ЖИЛА РИМЕА
Светско првенство у фудбалу или Светски куп ФИФА одржава се сваке четврте године и то је најзначајнији догађај у светском фудбалу. Такмичење је покренуо Француз Жил Риме (1873–1956), који је чак тридесет три године био на челу светске фудбалске организације. Прво Светско првенство у фудбалу одржано је 1930. године у Уругвају. Од 1946. године такмичење је променило назив у Куп Жила Римеа, да би од 1976. године поново постало Светски куп ФИФА, односно Светско фудбалско првенство, како га овде називамо. Према садашњим правилима, на такмичењу учествују 32 националне селекције. Овај број одређен је 1998. године, а до тада су играле двадесет четири најбоље светске екипе.
Аутор: 
Mирјана Огњановић
број: