Шта се крије иза браде
КАД ЖИЛЕТ
Истраживање угледног америчког часописа не иде у прилог брадоњама, већ показује да су готово сви најбогатији мушкарци на свету увек глатко избријани
укусима не вреди расправљати, мада... Не стоји брада сваком мушкарцу једнако лепо! Руку на срце, неки џентлмени с брадом заиста су неодољиви, разуме се, посебно за даме које иначе више воле брадоње. Али зато други, уколико пусте да им расту длаке на лицу, изгледају као да су извирили из тмине историје. Ако не и с пустог острва!
Поједине девојке заклињу се да им само брадоње уливају поверење, да се у њиховом друштву осећају заштићене, премда се напослетку одлучују за оне који се свакога дана брижљиво брију и миришу. То, наравно, не значи да они са брадом не миришу добро, јер њихов длакави украс на лицу упија недељни јеловник. Има брадоња и брадоња...
У давна времена брада је била више корисна него што је служила за
украс: представљала је одбрану од хладноће. Праисторијском човеку по свој прилици ни на крај памети није било да је сече. Затим је брада
постала знак части. Онда је пак забрањена, да би касније важила за
један од главних модних знакова. Стиче се утисак да је брада сада
коначно добила битку. Према статистичким истраживањима, чак педесет пет одсто мушкараца старијих од осамнаест година данас носи браду.
Светлија будућност припада избријанима?
Током праисторије, мушкарци су пуштали да им расте брада како би се
загрејали, а можда и да би њихово лице изгледало опасније. Јер, требало је супротставити се разним неманима, али и непријатељима. Другим речима, древни човек са брадом био је налик длакавој животињи. Старе цивилизације прихватале су брадоње као људе од части. Онај коме би брада била јавно исечена, односно обријана, био је понижен, кажњен, осрамоћен. Као да су се у длакама на лицу крили част и снага.
Александар и Отон
А онда је дошао Александар Велики. Преокренуо је све наопако, бар што се браде тиче. Године 345. пре наше ере, наредио је својим ратницима да исеку браду. Наредба је била врло строга. Онога кога би „ухватио” са брадом, тај није могао ничем добром да се нада. Александар је имао образложење за такву одлуку. Није желео да његове храбре војнике непријатељи вуку за браду!
Чини се да су се од тог тренутка длаке на образима мушкараца вијориле сходно модним ветровима. У различитим раздобљима, како уосталом показује иконографија, имала је различита значења. На пример, током средњег века. Отон I Велики (912–173) краљ Немачке и цар Светог римског царства увек се заклињао у своју браду када је желео да га његови поданици озбиљно схвате. Додирнути браду неког мушкарца, било је забрањено. Чак и кажњиво. Онај ко би се усудио да дотакне браду неког другог (средњовековног) мушкарца могао је лако да буде изазван на двобој. За жене то изгледа није важило. Да ли су иза затворених врата чупкале браде својих мужева или младића... То можемо само да наслутимо.
---------------
Моја брада, моја парада
МИТСКЕ БРАДОЊЕ
Готово сви грчки и римски богови представљени су с брадом која је
симбол мужевности и снаге. И хришћански Бог и јеврејски Јахве
представљени су са брадама. Чак су и египатске краљице приказиване с брадом као знаком моћи која је једнака краљевој. Келти су такође
неговали култ браде као симбола храбрости и одважности. Премда су се Египћани бријали, владари су носили вештачке браде уплетене у плетенице концем причвршћене за уши. Занимљиво је да су сличне браде носили припадници неких племена у Средњој Африци.
-----------------симбол мужевности и снаге. И хришћански Бог и јеврејски Јахве
представљени су са брадама. Чак су и египатске краљице приказиване с брадом као знаком моћи која је једнака краљевој. Келти су такође
неговали култ браде као симбола храбрости и одважности. Премда су се Египћани бријали, владари су носили вештачке браде уплетене у плетенице концем причвршћене за уши. Занимљиво је да су сличне браде носили припадници неких племена у Средњој Африци.
Данас, срећом, није тако. Браде чешкају и јавно и тајно. И сами власници, па и други. Трећина Американаца носи браду, односно, одбија да се брије. Дакле, две трећине су обријани. Моду ношења браде у Америци увео је председник Абрахам Линколн који је био поносан на свој, помало необични, облик браде. У свету нешто мање од половине има избријано лице. Другим речима, брадоње су у већини.
25 хиљада длака
У просеку, брада расте најмање пола милиметара дневно. Код неких
мушкараца и брже, зависно од метаболизма, а пре свега од хормона. На површини од 250 квадратних центиметара, на лицу мушкарца расте од двадесет до двадесет пет хиљада длака. У свету се одржавају бројна такмичења брадоња и бркајлија. Иначе, Гинисов рекорд држи Индијац чија је брада дуга нешто мање од три и по метра.
Јасно, статистике се ту не завршавају. Истраживања показују да упркос чињеници да постоје девојке које обожавају мушкарце с брадом, већима ипак воли глатка лица. Додуше, додају да мушкарци с брадом делују често мужевније, заштитнички, као снагатори... Али авај! Иста истраживања показују да припаднице лепшег пола брадоње сматрају неуредним, нимало великодушним, а што је најважније – мање веселим.
Брада је за већину испитаница, знак лоше воље, малодушности, потиштености и недовољне жеље да брину о хигијени. Другим речима, мрзи га и да се обрије, а камоли да уради нешто друго!
Ипак, чини се да је најзанимљивије „Форбсово” истраживање. Оно ће
можда разочарати оне који носе браду, а можда их и обрадовати. Дакле, то истраживање показује да више од 98 одсто најбогатијих мушкараца на свету никада не пушта браду. Богаташи су увек глатко избријани. Као да постоји нека веза између богатства, добре зараде и бријања. Јасно, богати мушкарци привлаче пажњу дама. Још један разлог за брадоње да се боре за своја права. Иза длакавог лица које делује неуредно крије се можда чисто срце које не хаје за новац ни за жилет, ни апарат за бријање, па ни миришљави лосион. Ако их неко воли, то значи да је открио шта се налази испод браде.
Аутор:
М. Огњановић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре