Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Прича са НАСЛОВНЕ стране


ФЕЈС СА ФЕЈСА ИЛИ ПРИЈАТЕЉИ, ГДЕ СТЕ?
 

Колико нас имаааа!

  
Те јесени 2003. године на Харварду, једном од најчувенијих америчких универзитета, међу студентима посебно се истицао изузетно даровит програмер Марк Закерберг који је једне ноћи, након раскида с девојком, преко рачунара упао на сервере харвардског универзитета да би дошао до фотографија студенткиња. Те ноћи написао је код и поставио веб страницу на којој се гласало која је студенткиња најзгоднија. Занимање међу студентима било је толико велико да је већ током исте ноћи, због огромне количине саобраћаја и приступа тој веб страници, харвардска мрежа оборена. Тако је све почело.

   Марк је био опседнут клубовима затвореног типа, желео је да припада елити и да направи нешто посебно по чему ће сви за њега да чују. Велика посећеност веб странице, бирајући најзгоднију студенткињу на Харварду, показала му је да људи желе да виде познате, али и непознате ликове на мрежи. Ту се рађа прва замисао и почетком 2004. године прави сајт „thefacebook.com”. На самом почетку, да би се приступило сајту или поставио сопствени профил, било је неопходно имати и-мејл адресу с најугледнијим доменом – ¿harvard.edu. Сајт је био веома омиљен међу студентима. Тада је Марк смислио да свака особа на сајту дода податак да ли је у вези с неким или не. Након тога сајт постаје прави хит.   Прикључују се и други универзитети по Америци, затим школе и, на крају, могућност постављања свог профила дозвољена је сваком ко уопште има и-мејл адресу.
Марк Закерберг поставио је Фејсбук као харвардски студент. Да га девојка није оставила не би било ни Фејсбука!
   По саветима колеге, сајт мења име и лета 2005. године настаје www.facebook.com. До краја године забележено је преко пет милиона корисника. Током 2006. године број корисника прелази 10 милиона. Марк, кога новац није много занимао, тада одбија невероватну понуду од милијарду долара, колико је понудио ЈахуYahoo за куповину Фејсбука. Број корисника вртоглаво расте, тако да се 2007. године пење на 20 милиона корисника. Крајем те године Мајкрософт купује 1.6 одсто капитала Фејсбука за 240 милиона долара. Марк са само 23 године постаје најмлађи милијардер у Америци. Средином 2008. године број корисника достиже 100 милиона. Током 2009. године пење се на 350 милиона да би данас Фејсбук имао пола милијарде корисника. Тренутна вредност Фејсбука процењује се од 15 до 25 милијарди долара.

---------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
Сличица с профила 
Маје Преочанин.
Не знамо како изгледа Маја!
Да ли нам је она то окренула леђа?





















НАШ СТОХИЉАДИТИ
ПРИЈАТЕЉ
МАЈА ПРЕОЧАНИН

ДОБИЛА ЈЕ ДВОГОДИШЊУ
ПРЕТПЛАТУ НА НАШ
ЛИСТ.
МАЈО, ЈАВИТЕ СЕ РЕДАКЦИЈИ!!!




НАЂИТЕ СЕБЕ!

Пре, отприлике, месец дана „Забавник” је добио стохиљадитог пријатеља на Фејсбуку. Зове се Маја Преочанин. Пошто смо толико поносни одлучили смо да у овом броју својим пријатељима ПРИРЕДИМО ОВО МАЛО ИЗНЕНАЂЕЊЕ. На насловној страни овог броја налази се лик већ поменутог Марка Закерберга, творца Фејсбука, али је урађен од сличица наших пријатеља са „Забавникове” стране на Фејсбуку. Како бисмо објавили што више, овај број „Забавника” штампан је с четири различите насловне стране, различите утолико што су Закербергов лик и позадина створени од различитих сличица наших пријатеља. Како бисмо олакшали сналажење, свака насловна страна, у горњем десном углу, обележена је бројем од 1 до 4.

Према томе –
НАЂИТЕ СЕБЕ НА НАСЛОВНОЈ СТРАНИ ОВОГ БРОЈА ЗАБАВНИКА!


Аутор: 
З. Мошорински
Илустровао: 
Растко Ћирић
број: