ПЕТКОВДАН / 12. децембар 2014.
ДЕСПОТ СТЕФАН
На данашњи дан 1408. године основан је витешки Ред змаја
рај 14. и почетак 15. века донео је свету једну нову силу, Османску царевину. После Косовске битке угарски краљ Жигмунд Луксембуршки (1368–1437) искористио је пораз Србије да се освети и босанском бану Твртку I Котроманићу (1338–1391) и Милици, удовици страдалог кнеза Лазара, јер су помагали хрватским великашима против њега. Напао је већ у јесен 1389. године и стигао све до Груже. Кнегиња Милица склонила се с децом у савезнички Дубровник. Србија је, пак, морала да прими вазалске обавезе према Турској: српски кнежеви Стефан и Вук морали су да се поклоне султану, а најмлађа кћи кнеза Лазара, Оливера, одведена је у султанов харем. Турци су се населили и у Голупцу, како би надгледали кретање Угара, а Срби су покушавали да опстану између Угарске и Турске.
ултан Бајазит I и деспот Стефан Лазаревић, као османски вазал, заузели су 1396. године бугарско утврђење Никопољ. С обзиром на победе на Балкану, папа Бонифације IX прогласио је крсташки рат против Турака, како би повратио Никопољ и зауставио ширење Турака. Жигмунд од Луксембурга, син краља Чешке и цара Светог римског царства Карла IV, перјаница овог похода, вратио се 1401. године у Угарску, где су га дочекале унутрашње побуне. Иако је краљ Угарске, Далмације и Хрватске постао још 1387. године, круну је пре свега дуговао браку с Маријом Угарском, кћерком Луја (Лајоша) I Анжујског и Јелисавете Котроманић. Када је она умрла, без наследника, његово право на престо постало је климаво. Да би одстранио домаће супарнике, Жигмунд се удружио с великашима тадашње јужне Угарске. Споразум са Херманом II Цељским ојачан је другим Жигмундовим браком, с његовом кћерком, Барбаром Цељском.
осле битке код Добора, у Босни, 1408. године, у којој је под изговором сузбијања богумилске јереси погубио босанске и хрватске главаре, Жигмунд и Барбара основали су Ред змаја, по угледу на Ред светог Ђорђа који је основао Шарл Робор од Анжуа 1318. године. Свети Ђорђе био је заштитник реда, а његово легендарно змајеубиство постало је симбол војничког и верског уверења. Ред је првобитно штитио породицу Жигмунда, цара Светог римског царства, а у повељи се каже да је основни задатак реда одбрана крста од непријатеља, нарочито Турака, али и од хришћанских превратника.
Деспот Стефан Лазаревић (1377–1427), као отомански вазал, предводио је српске коњанике у биткама на Ровинама (1395), код Никопоља (1398) и Ангоре (1402). У бици код Никопоља српски оклопни коњаници пробили су угарске редове и оборили Жигмундов стег (који је носио Никола Горјански, муж Стефанове рођене сестре Теодоре). Помисливши да је битка изгубљена, крсташи су почели да се повлаче, а потом је уследио покољ. Његова борбеност у бици код Ангоре (данашња Анкара) задивила је татарског владара Тамерлана. Народно предање сместило га је међу змајевите јунаке, за које се сматра да су рођени из везе смртнице и змаја, чиме се објашњава његово јунаштво (у бици код Никопоља имао је тек 21 годину). Као и други слични митски јунаци, и он је у народној машти лутао по свету у обличју просјака награђујући добре и кажњавајући зле. Епски Сибињанин Јанко сматрао се у народу његовим сином, као што се у Мађарској мислило да је овај јунак био син Жигмунда Луксембуршког. |
осле Жигмундове смрти 1437. године Ред змаја изгубио је на значају, али је после пада Константинопоља, 1453. године, имао извесну улогу у Угарској, Хрватској, Босни, Бугарској, Србији и Румунији. Угледни амблем Реда, змаја чији се реп обмотава око његовог врата, задржале су на својим грбовима племићке породице Мађарске – Батори и Ракоци. Симбол Витешког реда змаја уклопљен у грб Немањића постао је симбол деспота Стефана Лазаревића. Змај је симболизовао паганство, а црвени крст победу Христа над злим силама. Чланови реда носили су овај симбол у облику медаљона око врата, и често су сахрањивани са њим.
Аутор:
Н. М. - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре