Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Јаја, симбол обнове живота


БОЈА ЗА

      

На површини љуске једног јединог јајета постоји на хиљаде рупица које упијају боју док их украшавамо за Ускрс...

       

ош пре појаве хришћанства за древне културе, од египатске, келтске до обичаја народа Океаније, јаје је представљало почетак света. У хиндуистичким митовима предак свих народа излази управо из јајета. У финској „Калевали” колено богиње вода израња из првобитне воде, док патка полаже на њега седам јаја... У хришћанству је јаје симбол Христовог васкрсења, знак поновног рађања живота, победа над смрћу. Даривање обојених јаја један је од главних обичаја празновања Ускрса.

 тари обичај бојења јаја у црвену боју у породици у многим развијеним земљама готово је заборављен. Бирање јаја с дебелом љуском, луковина, варзило, восак, травке, потапање, кување... Сав тај труд и посао заменила су јаја од чоколаде која могу да се купе и у самопослузи. Дакле, без куцања и разбијања љуске. И као да то није довољно, чоколадно јаје „у себи” садржи и „изненађење”. То је поклон који се налази скривен у љусци од чоколаде. Прва чоколадна јаја израђивали су кулинарски мајстори и могла су да се набаве у ретким посластичарницама, а данас је то производ широке потрошње. Стога, борба за тржиште чини своје: величине јаја од чоколаде могу бити различите – од оних која подражавају размеру обичног кокошјег јајета, преко мањих, богато испуњених различитим кремовима, до огромних, с великом играчком унутра.
   Шаре (заправо омотнице и налепнице) нису ни народне ни верске, већ осмишљене тако да привуку што већи број купаца. На некима су приказани јунаци најпознатијих цртаних филмова и стрипова, па чак и фудбалских клубова. Рок групе, певачице, глумци и глумице за поклонике телевизијских серија... Све чешће изостаје обичај скривања ускршњих јаја. У неким деловима света био је обичај да се јаја скривају, а да их деца на први дан Ускрса – траже. Сада се и то избегава, осим у кругу најуже породице, будући да се „лов на јаја” у пратњи ускршњег зеке, уместо да буди сећање на обнову живота, претвара у тучу.

ако у продавницама могу да се купе веома укусна јаја од чоколаде, код нас и даље превладавају обојена живинска јаја као неизоставни део прославе Ускрса. Списи о бојењу јаја на Ускрс у нашим крајевима потичу из 16. века. Бојење је старије од украшавања цртежима и некада је представљало обредну радњу. У почетку, за бојење јаја користила се биљка броћ, а потом и луковина... Вештачке боје дошле су касније. Јаја су углавном припремана током Страсне седмице, на Велики четвртак или Велики петак, како бива и данас.
   Некоме шарена јаја успевају боље, другима лошије. Многа пуцају током кувања, па се домаћице секирају. Нове боје лако продиру кроз љуску, те се тако може догодити да некоме западне јаје са куваним зеленим беланцетом или плавим, љубичастим.... Иначе, јаја од патке, када се скувају, мењају боју. Беланце постаје плавичасто, а жуманце црвенкасто-наранџасто. Једноставно, боја продре кроз осетљиву љуску. Треба имати у виду да љуска јајета има око 17 хиљада мајушних пора на површини!

окошки је потребно од 24 до 26 сати да створи јаје. Наравно, и међу кокошкама постоје „рекордерке”: пријављено је да су поједине коке успеле да снесу и до седам јаја за један дан! Обична домаћа кока леже око 266 јаја годишње. А рекордерке – до 370 јаја. Боја љуске зависи од тога која је кокошка снела јаје. Беле коке с белим перјем легу јаја с белом љуском. Коке са тамнијим, она која превладавају.
   Према медицинским статистичким подацима, само једно од 20 хиљада јаја заражено је салмонелом. Другим речима, човек путем јаја може да се зарази салмонелом једном у 84 године!




Аутор: 
M. O.
Илустровао: 
Никола Драгаш
број: