ПЕТКОВДАН / 23. мај 2014.
АФРИКА
На данашњи дан 1977. године у Топчидерској шуми израстао је Музеј афричке уметности, први и једини те врсте у Југоисточној Европи
узеј у најбољим годинама (Срећан 37. рођендан!) данас може да се похвали предметима који представљају репрезентативну збирку афричке уметности и културе. Сталну поставку чине значајни примерци пре свега западноафричке уметности, а у њој су одабрани предмети из почетне збирке оснивача Музеја, Веде и др Здравка Печара. Поред сталне поставке, Музеј проучава и представља традиционално и савремено афричко стваралаштво и културе Етиопије, Магреба, Средње и Јужне Африке.
На сталној поставци можете да се дивите бројним маскама и скулптурама које се сматрају класичним изразом уметности Западне Африке и саставни су део верских и других друштвених обреда. Изложени су и други обредни и магијски, украсни и употребни предмети у дрвету, затим керамика, фигуре у меком камену, као и многобројни примерци текстила и музички инструменти. Сви ови предмети део су традиционалне уметности различитих заједница Западне Африке, који припадају културама народа Бамбара, Догон, Марка, Малинке, Моси, Бобо, Киси, Бага, Дан, Гере, Сенуфо, Бауле и Ашанти.
Збирка се редовно обогаћује
Основна збирка Музеја стално је обогаћивана откупима и поклонима, не само појединачних предмета, већ и читавих збирки, тако да музејска збирка сада садржи неколико хиљада аутентичних предмета традиционалне уметности, пореклом из земаља Западне, Централне и Источне Африке.
узеј иде и у госте са својим изложбама, а госте радо прима током Афро фестивала, јединствене светковине космополитског духа за сваког „грађанина света”, са жељом да допринесе ширењу и неговању културних веза и унапређењу културне разноликости. Представљање културног наслеђа Африке остварује се и путем тематских изложби, предавања, филмских пројекција, ликовних, плесних и музичких радионица, тематских вечери и концерата. У овом свечаном догађају издваја се најзначајнији дан фестивала, Дурбар, што значи „Фестивал фестивала”, дан пријатељства, музике и плеса. Уз учешће афричких амбасада у Београду, у пријатној башти Музеја, овај дан слави афричку музику, плес, уметност и занате.
Котоко талисмани
познавање с културама Африке можете да почнете изложбом „Котоко коњаници, чувари душе” на којој ћете видети чаробне, мајушне фигуре коњаника, амајлије народа Котоко у бронзи, дрвету, керамици.
Овај музеј прима посетиоце свих седам дана у недељи, од 10 до 18 сати. Пожурите, чувари душа народа Котоко могу да се виде до октобра!
Аутор:
Н. М. - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре