ПЕТКОВДАН / 12. септембар 2014.
ЈУРИШ ПРЕМА


На данашњи дан 1916. године, почетком бике на Кајмакчалану, српска војска кренула је, после повлачења преко Албаније и припрема на Крфу, у Србију


У међувремену, Савезници су од Србије тражили да њена војска, после Албаније и Крфа, крене у офанзиву. Упркос огромним губицима, исцрпљености и мањку наоружања, српска војска похитала је назад, у отаџбину. Према Капији слободе, како је Кајмакчалан био познат у Србији, предводили су је војвода Живојин Мишић и комитски војвода Вук (Војин Поповић), уз помоћ француских, руских и црногорских трупа под вођством генерала Мориса Сараја. Бугарска војска, која је тај исти Кајмакчалан знала као Борисов град, ушанчила се у рововима под вођством Климента Бојађијева.


Чувена осматрачница са Кајмакчалана воловским колима је у деловима превезена у Београд и поново састављена у тада Дворском парку, сада Пионирском, а окренута је према великој каменој згради поште. На овом споменику налазе се имена свих најважнијих српских генерала који су командовали у Првом светском рату.

„Мојим див-јунацима неустрашивим и верним, који грудима својим отворише врата слободи и осташе овде као вечни стражари на прагу отаџбине.”
У овој спомен-капели налази се и урна у којој је 1928. године било сахрањено срце др Рудолфа Арчибалда Рајса, великог пријатеља Србије.
Кајмакчалан је данас граница између Македоније и Грчке. Према македонском народном предању, назив овог врха на планини Ниџе значи „Најбољи лопов” од турских речи „кајмак” (најбољи) и „чалам” (крађа, лоповлук), а прича каже да је најбољег лопова, пошто је закопао благо на врх брда, вођа лоповске дружине убио и сахранио га поред блага, да га „заувек чува”. У османској Турској Кајмакчалан је назван тако због свог снежног врха којим је покривен током већег дела године, као кајмаком.

Аутор:
Н. М. - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре