Ма шта кажеш
ЗУБИ КАО ОФАНЗИВНО ОРУЖЈЕ
Када је полиција у Херефорду у Енглеској добила комшијску пријаву да се у једној кући дешава нешто необично, праћено буком и ломљавом, на терен је изашао млади наредник Мајлс Ађинка. Док је обилазио кућу, из које се у том тренутку ништа није чуло, наишао је на свеже трагове крви. Све по правилу службе, прво тражи појачање, онда упада унутра, где има шта и да види. У једном углу стоји престрављена породица, а насред собе педесетогодишња Жанет Хопер, иначе жена и мајка друштва из ћошка, која витла повећим кухињским ножем. Наравно, Ађинки се учинило да је жена зрела за привођење, док је она имала сасвим друге планове. Опет по правилима, после упозорења да спусти оружје, наредник прилази. Чим је пружио руку да узме оружје, када је помислио да је интервенција скоро готова, госпођа Хопер га је из све снаге ујела. Или, како је после писало у извештају: „Зарила је зубе у мој домали прст”. Док је заурлавао од бола, некако је успео другом руком да је докачи по глави, не би ли га пустила. Донекле, успео је у намери. Госпођа се померила, али су му на прсту остали њени вештачки зуби. На суду се бранила да је наредник млад, тек је почео да ради, а да је у граду општепознато да она понекад тако витла ножем или чиме већ стигне по кући и прети својима. Ни то није помогло да не буде оптужена за напад на полицајца.
КАПЕТАН ИЗ ПАКЛА
Данас се безбедности током лета авионом посвећује пуна пажња. Све је претворено у рутину, поступци се строго поштују, али људско понашање није увек предвидљиво, па се дешавају и ситуације као она на лету НЗ176 из Перта у Аустралији у Окланд на Новом Зеланду, јула ове године.
Лет је у старту каснио тринаест минута, зато што је копилот морао да обави уобичајене тестове на алкохол и дроге. То се мало одужило, а и чим се укрцао у авион, заглавио се у тоалету. Цела та ситуација толико је изнервирала капетана, да је додатно заглавио врата тоалета, споља, отишао у кабину, закључао је и подигао авион. Остало особље неколико минута одглављивало је копилота из принудног смештаја, а када је коначно изашао, наишао је на замандаљена врата кокпита. После молби, претњи, преклињања, бесни капетан попустио је тек када су запретили да ће узбунити путнике. На земљи, пилота је чекала полиција, они исти тестови на недозвољене супстанце, а одбрану је темељио на тврдњи да је мислио како на врата пилотске кабине куца неко од путника, или особља, а њима не сме да отвара приликом полетања. То га никако није спасло удаљавања с посла.
КАКО СЕ РЕШИТИ ДОСАДНИХ ИНСЕКАТА
Досадила вам је бесомучна јурњава за мувом, комарцем или неким другим летећим злотвором који је улетео кроз неопрезно остављен отворен прозор? Ништа зато, право из далеке 1688. године стиже решење. У енглеском „Приручнику за сваки дом” налази се решење невоље.
„Узмете суд средње дубине, до пола га напуните јарчевом крвљу, и поставите испод кревета преко ноћи. Сви инсекти ће да се залете на крв, ујутру их само покупите.” Ако ни то није довољно, ту је нешто каснији, али и драстичнији рецепт из 1777. године, право из такође енглеског „Вредног и корисног саветника за породице, на селу и у граду”:
„Поспите иситњени барут свуда око кревета, коме прилазе крвопије. Запалите га, при том ни случајно не проветравајте собу. Цео поступак поновите неколико пута у току једног сата.” Ако не спалите собу, дигнете у ваздух добар део комшилука, или се не подавите од обилних барутних испарења у затвореном простору, сва је прилика да вам инсекти више неће досађивати. Ако се деси нешто од наведених ствари, на инсекте више нећете обраћати пажњу.
ЛАФОВСКИ ОБРОК
Када му се учинило да је његов јеловник на коме могу да се нађу јела од питона, алигатора, кенгура, звечарке и корњаче сувише обичан, и да је, може бити, досадио сталним муштеријама, власник ресторана у Таксону у Аризони досетио се да убаци „краљевско јело”. У питању су такоси с лављим месом. У почетку су чак и стални посетиоци били згрожени, али је јело после пробног периода ипак убачено у јеловник. Власник каже да је занимање превазишло и његова најлуђа очекивања, а да му је циљ да у ресторану послужи „све чега може да се докопа, а да то нешто може да се спреми да буде иоле јестиво”. Реаговала су и удружења за заштиту животиња, али је на зиду ресторана урамљено мишљење Администрације САД за храну и лекове којим се истиче да је дозвољена потрошња меса сваке животиње, ако се иста не налази на списку угрожених врста. Додуше, није познато како се набавља месо за такосе. Посетиоце ресторана тешко да занимају такве „ситнице”, пошто сваке среде похрле на лављи оброк.
НЕПОЖЕЉНИ ПИРСИНГ
Шта су то културне разлике и колико оно што је на Западу уобичајено на Истоку наилази на згражавање, на својој кожи могао је да осети и Ролф Бушхолц, који је у Гинисову књигу рекорда ушао као човек са највише минђуша на телу. Овај педесеттрогодишњи Немац има 453 минђуше, највише на лицу, плус два импланта на челу, у облику рогова. До скоро, једина незгода на аеродромима била је пролазак кроз детекторе за метал, мада углавном није морао да скида све, пошто би то потрајало. Када се нашао на аеродрому у Ријаду, у Саудијској Арабији, уследило је непријатно изненађење. Имао је уредан позив и визу, све од циркуса у коме је имао наступе, пасошку контролу је некако и прошао, да би га на царини одвојили на страну и саопштили да му забрањују улаз у земљу, из сигурносних разлога.
Незванично му је речено да су ти сигурносни разлози сумња да се бави црном магијом, а њима то никако не треба у земљи. Без обзира на протесте, претње да ће све јавити амбасади и медијима, укрцан је на први авион за Истанбул.
Илустровао:
Душан Рељић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре