Ma šta kažeš



Евелин Столц овог августа напунила је деведесет једну годину. Прича о њој обишла је планету зато што је ова Американка из Сент Луиса остварила давнашњи сан. Ветеранка из Другог светског рата желела је да се прикључи падобранским јединицама, јер је служила у америчкој морнарици, али није добила дозволу због малог раста. Од тог давног времена остала јој је жеља да се вине небу под облаке. У присуству многобројне породице и пријатеља Евелин Столц недавно је остварила жељу, отиснула се спортским авионом пут неба и, уз помоћ инструктора, скочила падобраном и срећно се приземила, на одушевљење свих присутних.


Постоје ствари о којима се ретко наглас говори. Пример су тоалети. Имајући на уму да је рад ве-цеа и свега што се у њему обавља изузетно важан део свакодневице, у Националном музеју развојне науке и новина у Токију постављена је несвакидашња изложба: „Тоалети! Људски отпад и будућност Земље”. Свака од укупно осам целина на различите начине бави се изметом и начином рада „просторије у коју и цар иде пешке”. Посетиоци могу да виде, рецимо, како раде ве-цеи на свемирским летелицама као и они уобичајени, по ресторанима и кућама. У једној просторији, махом намењеној млађима, постављена је огромна WC-шоља. Тај одељак назван је „Куда одлази отпад?”. Као низ неку врсту тобогана деца се спуштају надоле, баш као „оно” што клизне WC-шољом, да би касније завршило у канализацији. Изложба у јапанској престоници траје до октобра ове године.


ЗАНЕСЕ
Децу треба подстицати да, од најранијих дана, развијају машту, између осталог, цртањем. Међутим, то може да створи и велике главобоље. Управо се то догодило једном кинеском пословном човеку који је, са супругом и сином, боравио у Јужној Кореји. Кад су, по окончању боравка, пружили пасоше на аеродрому у Сеулу, службеник је рекао да сви, осим оца, могу да напусте земљу. Овај кинески пословни човек, коме се не открива идентитет, остао је затечен док није узео пасош и видео шта је у питању. Пасош је био ишкрабан синовљевим цртежима. Морали су да одустану од лета, врате се у град, посете амбасаду Кине где је отац разбарушеног малог уметника добио неопходну потврду да може да напусти Сеул.


Власти су одлучиле да Џастин Бибер немачкој држави мора да плати казну од осам хиљада евра. Ова светски позната поп звезда, марта прошле године, кад је Бибер стигао на аеродром у Минхену, покушала је да прошверцује мајмуна. Међутим, аеродромске власти ухватиле су овог славног двадесетогодишњег певача и одузеле му мајмуна по имену Мали. Биберов љубимац остао је неко време у карантину, а потом су га пребацили у један зоолошки врт на северу Немачке, где сад живи. Бибер не само да је морао да плати што није пријавио мајмуна, него је и остао без љубимца.


НАСТРАНО
Управи универзитета коначно је прекипело. Решили су да, упркос приговорима научне јавности, 2016. године промене име високошколске установе. Разлог? Универзитет у истоименом јапанском граду зове се Кинки. Без обзира на то што на јапанском нема то значење, управа би желела да привуче и стране студенте, а „кинки“ (кинкy) на енглеском значи настран. Ко би желео да, кад га питају где студира, одговори на Кинкију? Пао је предлог да се Универзитет назове Киндаи. Име је добијено као сложеница две речи: „кинки” и „даигаку” (универзитет).

Илустровао:
Стефан Тодоровић - Пријавите се или се региструјте да бисте слали коментаре