Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ma šta kažeš



               ПОЉУБИ МЕ ЗА... ДУЖИ ЖИВОТ

Такозвани филмски пољубац прави је тренинг за наше лице. Када се усне споје, покрене се укупно 146 мишића, од тога 34 на лицу и 112 постуралних (оних који наше тело одржавају у усправном стању). Научници тврде да мушкарац који свакодневно пољуби жену у просеку живи пет година дуже од оног који нема ту навику. Током живота на пољупце у просеку потрошимо 20160 минута, што би, отприлике, одговарало времену проведеном на годишњем одмору. Доказано је да две трећине људи окреће главу на десну страну док се љуби, што је навика која потиче из мајчине утробе. Леворуке особе, њих трећина, у стомаку су држале главу окренуту на лево, тако да на исту страну окрећу главу и кад се љубе.

                            ГУЛАШ НА НЕБУ

Кад седнете у авион и пред вама је дуг пут ка одредишту, важан је и оброк који ћете да одаберете. Нутриционисти саветују путницима чорбе и кувана јела, али да буду опрезни када су у питању тестенине, пржена и похована јела, као и пилеће месо. Основно правило послужења у авиону јесте да јела никада нису свежа и да су увек подгревана. Баш због тога поручите храну којој не шкоди вишеструко подгревање. „Замислите шта се дешава с пилетином у рерни, током турбуленције, док гулаш, на пример, можете да крчкате неколико пута, то неће да му нашкоди, напротив, биће укуснији”, каже један од кувара који припрема храну за путнике. За препоруку је и пиринач, као и масније врсте риба.

                         ВОДА УМЕСТО КРВИ


Свако од вас је барем једном у животу из мора изронио звезду и дивио се њеној лепоти, лишен сазнања да водена краљица у себи нема ни кап крви! Телом овог бодљокошца тече вода, јер звезда у свој водени венски систем увлачи слану воду. Храни се свим врстама шкољки, пужевима, ситним рибама и крабама, а уста су јој на доњој страни тела. Иако спада у простије организме, морска звезда има очи, на сваком краку по једно. Њено једноставно око изгледа као црвена тачка, не запажа многе појединости, али врло добро разазнаје светлост и таму. Краци – најчешће их има пет, али неке чак и 40 – често отпадају али врло лако поново израсту, а код неких врста из отпалог крака може да се роди нова јединка.

                      ПИРАМИДЕ У СУДАНУ

Група француских археолога током протеклих неколико година откопала је на тлу Судана, у месту Седеинги, 35 пирамида старих око 2000 година. Изграђене су пред крај постојања богатог краљевства Мерое, између 100. и 200. године пре н. е, у доба када је север Судана био под египатском влашћу. Бројније су од оних у Египту, али су млађе, знатно скромније и не прелазе висину од једног метра. Научници кажу да су у пирамидама Нубијског царства затекли мало вредних археолошких предмета, јер су их пљачкаши предухитрили. Оно што је најзанимљивије и што је главна одлика суданских загробних кућа јесте то да су биле намењене обичним смртницима, а не великодостојницима, као што је то случај у Египту.

                        МАЈМУНИ У 'АПСУ



Локалне власти пакистанске провинције Панџаб ухапсиле су мајмуна који је „илегално”, из Индије, прешао на тле те земље. Животиња је одмах упућена у притвор, јер је прекршила право преласка границе и прошла кроз њен посебно заштићени део, у близини округа Бавалпур. После краћег задржавања у притвору, мајмун је смештен у тамошњи зоолошки врт. Ово није први пут да власти Индије и Пакистана хапсе животиње због сумње да су у шпијунској посети. Индијски сељаци су, 2010. године, ухватили и властима проследили „сумњиве голубице” из Пакистана, уверени да птице лете с одређеном намером.

  КОЛИКО ЈЕЗИКА ГОВОРИШ...

Пословица „Колико језика говориш, толико вредиш” у Мексику има своје право значење. Тамо је у званичној употреби 68 језика, шпански и још 67 индијанских, укључујући дијалекте. Ипак, директор Националног института за индијанске језике Хавијер Лопес Санчес упозорава да чак 64 језика домородаца готово свакодневно изумире, јер њима говори мање од сто људи. Он сматра да родитељи греше што запостављају језик предака и с децом говоре шпански, тако да потомци некадашњих староседелаца слабо или никако не познају матерњи језик.



Илустровао: 
Марица Кићушић
број: