Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ma šta kažeš



                     ВИДИМ ЦРВЕНО И БЕСНИМ

Људи поцрвене у лицу када су бесни, а хормон тестостерон изазива црвенило код појединих животињских врста при појави истог осећања. Научници с универзитета Северна Дакота сматрају да веза црвене боје са бесом води порекло из прошлости, када је ова боја повезивана с опасношћу. Спровели су истраживање којим су установили везу између личности, боја и расположења. Људи су бирали између црвене и плаве, а они који су одабрали црвену, утврдили су научници, били су склонији насиљу. Према томе, боја коју бирамо није само ствар естетике, већ је дубоко повезана с нашом личношћу, а мозак је ионако програмиран да нас упозори да бежимо када се суочимо с људима који „постају црвени”.

                    ШАРГАРЕПА ЗА БОЉИ ВИД

У средњем веку веровало се да шаргарепа лечи све, од куге до змијског уједа. Ипак, та легенда добила је на снази тек у Другом светском рату и за то су заслужни Енглези који су тајно развили радарски систем, уз помоћ кога су обарали више нацистичких авиона него раније. Ову моћну технологију крили су од Немаца, а „кривицу” за изненадни војни успех свалили су на шаргарепе. Широм Велике Британије организована су такмичења у припремању јела од шаргарепе, па је за овим поврћем завладала права јагма, јер су сви желели да ноћу боље виде. Стручњаци се слажу да је шаргарепа извор витамина А и да његов потпуни недостатак може да изазове слепило, али не и да олакша људском оку да ноћу боље види.

             СЕНЕГАЛСКО РУЖИЧАСТО ЈЕЗЕРО



Помисао на језеро наводи нас на две боје, плаву или зелену, али ово је најнеобичније језеро на свету. Његова вода је потпуно ружичаста. Језеро Ретба налази се на северу Сенегала, а вода у њему је розе, због алги које га настањују. То су организми који упијају Сунчеве зраке и помоћу њих стварају црвени пигмент, што се одражава на такав одсјај језерске воде. Проценат салинитета ове необичне воде износи 40 одсто, чак је један и по пута већи него у Мртвом мору, па је језеро извор соли и туристичко место, али не и купалиште.


ШТА КРИЈЕ
ФЛАШИЦА С ВОДОМ


Омиљеност флаширане воде из године у годину расте и све мање се користи она из чесме. Упркос томе, Радна група за екологију испитала је 200 врста флаширане воде у САД и у њима открила 38 загађивача, чак и канцерогене материје, а најгоре су се показале воде које потичу из великих ланаца самоуслуга! Исте прљаве и нездраве материје које налазимо у води из славине лако могу да се нађу и у флашираној води. Стручњаци истичу да се текућа вода свакодневно проверава, док вода из флашице подлеже контроли свега једном месечно. Осим тога, у водовод се непрестано сипа хлор, ради дезинфекције, који нећемо наћи у пакованој води.

            ИСТИНЕ И ЗАБЛУДЕ О ЧОКОЛАДИ



Уколико сте мислили да је чоколада извор лошег холестерола, преварили сте се. Она садржи какао маслац, засићен мастима, тако да њене масти потичу из стеаринске киселине која се не понаша као засићене масноће. Научна истраживања показала су да чоколада, не само да не подиже лош холестерол, већ га код појединаца и снижава. Вероватно сте пуно пута упозоравани да мање једете чоколаду, јер изазива бубуљице. Свеобухватна испитивања нису наишла на додирне тачке између узимања чоколаде и појаве акни. Они који овој омиљеној намирници приписују својства афродизијака такође су се преварили. Истина је да чоколада умањује ниво стреса и појачава лепо расположење , али може да буде афродизијак искључиво ако наш мозак телу пошаље такву поруку. У супротном, чаролија изостаје.

                             МИШЈА ПЕСМА

Научна истраживања доказала су да мишеви не певају само у цртаним филмовима, већ и у животу. У стању су да упамте и опонашају сложене звукове, а мужјаци певају, чак и звижде, да би завели женку. Дуго се веровало да мишеви нагонски испуштају звуке високих фреквенција, али је то оповргнуто новијим огледима. Наиме, стручњаци са универзитета Дјук у Северној Каролини затворили су два мужјака у исти кавез и установили да они усклађују своју „песму”, што значи да се ради о наученим звуковима. Ову тврдњу поткрепило је сазнање да мишићи фалширају када изгубе глас!


Илустровао: 
Душан Рељић
број: