Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ma šta kažeš



                           ЛУД ОД ЉУБАВИ

„Холмарк”, највећи и најпознатији произвођач честитки на свету, прву честитку за Дан заљубљених понудио је купцима 1913. године. За ово предузеће ради посебан тим од осамдесет људи чија је једина улога да сваке године, између осталог, правећи анкету с најмање сто хиљада потрошача, смисле око две хиљаде нових честитки. Међутим, она која је и даље најтраженија потиче из 2006. године. На лицу честитке, изнад руже, пише „За особу коју волим”, а кад се отвори следи текст: „Кад год те видим, загрлим, мислим на тебе, ево шта урадим... До лудила, најдубље, с радошћу, заљубим се у тебе”.

                       ЈА ТЕБИ, ТИ МЕНИ



У Јапану се за Дан заљубљених очекује да се жене што више потруде и мушкарцима искажу љубав углавном чоколадом. Још ако је ручно направљена, сматра се да је дама тиме додатно показала наклоност дечку, мужу, колеги. Од господе се очекује да пажњу и љубав узврате месец дана касније, за такозвани Бели дан. Имајући на уму колико су људи спремни да потроше, произвођачи чоколаде и других посластица увели су 1978. године тај Бели дан с идејом да је ред да мушкарци одреше кесу за припаднице лепшег пола. Неписано је правило да треба да потроше бар двоструко више него жене. За 14. март господа се растрче у потрази за што финијом белом чоколадом, комадом накита, скупоценим доњим вешом. Бели дан се, осим у Јапану, слави и у Кини, Јужној Кореји, на Тајвану.

                             ТВОЈ РОМЕО



Лепо је бити у Верони, на Дан заљубљених. У овом италијанском граду Вилијам Шекспир сместио је своју чувену драму „Ромео и Јулија”. Сваке године, на адресу општине, стигне најмање хиљаду писама из целог света посвећених вечној љубави овог младог пара који, због неразумевања породица, свесно одлази у смрт. Иначе, у Верони се тог дана слави у позориштима, организује се и маратон у знаку љубави, пијаца под крилатицом „откријте срце”, такмичење у писању љубавних писама „Cara Giulieta” (Драга Јулија), кулинарске светковине по ресторанима под паролом „Два срца, исти сто”.

                         ТРИВА ГУШЧАР



У свим виноградарским крајевима у нашој земљи Свети Трифун се прославља као виноградарска слава. Овај светац се, наиме, сматра и заштитником винограда, као и усева уопште. На Трифундан се свечано улази у виноград и почиње орезивање лозе. Зато се у неким крајевима он зове још и Трифун Орезивач или Заризој. А пошто је као дете одрастао у сиромашној породици и чувао гуске, у Војводини Светог Трифуна сматрају и заштитником гусака те га зову Свети Трива Гушчар. Обично се на Трифундан „насађују” гуске, па се каже: „Свети Трива гуске насађива”.

                      ЗАТВОРСКА РИМА



Пре него што је до ње стигло, она је испустила душу. Војвода Шарл од Орлеана из затвора је супрузи послао љубавно писмо које се данас сматра првом честитком за Дан Светог Валентина, а чува се у Британској библиотеци у Лондону. Шарл супрузи љубав исказује 1415, исте године кад су га Енглези ухватили на бојном пољу, у време Стогодишњег рата. Наредних четврт века француски племић мењао је тамнице по Енглеској и, на његову срећу, живео више него пристојно. Време је прекраћивао пишући поезију. За собом је оставио преко петсто песама, што га је уврстило у плодније средњовековне поете.

                     ЈЕДАН ДАН, ДВА СВЕЦА

     


Иако се до пре неколико година код нас баш и није славио, Дан заљубљених прераста у све омиљенији празник. Православна црква 14. фебруар посвећује Светом Трифуну, великомученику који је у 3. веку живео у Фригији. Чудотворство Трифуново потврђено је кад је успео да излечи кћерку римског цара Гордија III. Нажалост, мучки је убијен. Светог Валентина славе римокатолици. Кад се овај светац успротивио наредби цара Клаудија II и наставио да венчава младе парове, иако је владар веровао да мушкарци боље ратују ако нису у браку, откривен је и убијен 14. фебруара 269. године. Оба ова свеца, без обзира на то што то није прва „улога” Светог Трифуна, проглашена су заштитницима искрене љубави и верности.



број: