Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ма шта кажеш



                       САМИ, А У ГУЖВИ

   Санта Крус дел Ислоте, колумбијско острво у Карипском мору, најгушће је насељено острво на свету. Нешто више од 1200 становника живи на 0,012 квадратних километара. Окружени морем, становници овог острвцета живе у 97 кућа. Имају и две продавнице и једну школу, а немају место за гробље. Оно се налази на суседном острву Тинтипан. У 19. веку ту су се одржавала такмичења у пецању. А онда је завладало сиромаштво...



   Становници пију кишницу и воду која се с времена на време допрема бродовима. Немају канализацију. Занимљиво је да су куће ипак обојене живим бојама и све, бар на први поглед, изгледа весело. Деца се задржавају на острвцету до четвртог разреда основне школе када већина и одлази на копно да се школује.

                  
НЕВОЉНО НЕВЕРНИ

   Да ли сте неверни младићу или девојци? Није то само ствар „слабе нарави”, већ недостатка вазопресина, антидиуретског хормона, излучевине задњег режња хипофизе. Уколико сте опседнути верношћу, онда имате вишак вазопресина! Све у свему, на љубав се може гледати и из тог, хормонског угла. Код жена овај хормон појачава матерински инстинкт.



   Код мушкараца вишак вазопресина не поспешује само верност, већ и љубомору, показују најновија ендокринолошка истраживања. Они постају толико заштитнички расположени према својој вољеној, да не могу ни да замисле како би икада могла да има другог.
   Још нешто занимљиво: код мушкараца вишак овог хормона повећава љубавну жудњу, док је код жена супротно. Смањује је! Њима је највише стало до своје (будуће) деце!

       ЧЕТВОРОНОЖНИ МИЛИОНЕРИ

   Данас се свуда у свету догађа богаташи свој иметак остављају кућним љубимцима. Неки од њих то чине из љубави према животињи, а неки, пак, да би напакостили „правим” наследницима. За годину за нама објављена је листа од пет најбогатијих животиња на свету.
Најбогатији немачки овчар, Гинтер, наследио је 300 милиона долара које му је оставила грофица Карлота Либенштајн. Пас је наследио и вилу у Мајамију, као и послугу, од шофера до личног кувара. Патриша О'Нил је из рата у Заиру спасла шимпанзу Калу који је требало да добије наследство које му је она и оставила, али је дошло до немачке финансијске преваре и Калу је остао без (својих) 65 милиона долара.



   У Италији законом није дозвољено да се наследство оставља животињама, те италијанска милионерка Марија Асунта своје наследство од 15 милиона долара није могла да остави свом мачку Томасину. Онда је одлучила да новац остави организацији за заштиту животиња.
   Бритаснки пословни човек је после смрти своје жене, 14 милиона долара оставио својој кокошки по имену Гиго.
Леона Хелмеси је свом псу малтезеру оставила 12 милиона долара, уз огромно богатство у некретнинама. Наследство је поделила и унуцима, али је већински део, ипак, припао псу. Када је угинуо, сав новац који пас није успео да потроши отишао је у хуманитарне сврхе.

            РАЗУМЕТЕ ЛИ КОКОШИЈСКИ?

   Многи одгајивачи живине тврде како врло добро разумеју шта кокице хоће да им саопште. Распознају њихове „арије” и скоро у сваком тренутку – како тврде – спремни су да им изађу у сусрет. Свака кокошија жеља им је заповест!



    Међутим, до сада то је била само ствар личног уверења, посебне „фонетске осетљивости” одгајивача кокошака. Али, научници са Технолошког института у Атланти (Џорџија, САД), у сарадњи с Универзитетом у Атланти, на путу су да ускоро направе програм који је у стању да истражи и проникне у кокодакање кокошака и преведе их у поруке, лако разумљиве људима. Истраживачи су се на посебан начин усредсредили на звуке који описују болно стање кокошака, односно стрес, како би им побољшали услове живота у индустријским постројењима, великим инкубаторима. Ту кокошке, као што је добро познато, живе у лошим условима.

                        ПАМЕТНА КОЦКА



   Научници у Швајцарској направили су Цубли „чаробну коцку”. Састављена је од металних плочица дугачких 15 центиметара и има точкове који јој омогућавају кретање. Брзина кретања коцке може да се контролише, па коцка као да одржава равнотежу, чак и кад се промени угао под којим се налази површина на којој стоји. Научници тренутно вредно раде како би је „натерали” да научи и да пркоси гравитацији.

                     НЕ ЈЕДИТЕ БУРГЕРЕ

   Ланац ресторана брзе хране „Мекдоналдс” поново је изненадио својом поруком на интернет страници намењеној запосленима ресторана: „Не једите бургере и помфрит”. И раније је управа ресторана саветовала запослене на чудан начин, али је овога пута „претерала” тврдећи да је брза храна нездрава и да је опасно јести је свакога дана, као и да је боље хранити се супама или чорбама и разним салатама. Уз то своје оброке упоредили с оброцима једног од главних ривала „Сабвеј” (ланац ресторана брзе хране који продаје сендвиче са чашом воде) тврдећи да је храна из „Сабвеја” малчице здравија. Изјава је наравно остала у кругу запослених или је, ипак, све ствар да више хране остане за продају.

      УМЕСТО ПРСТЕНА, КЛИК МИШЕМ



   Роберт Финк је на нов и занимљиви начин запросио своју девојку, што је данас прилично тешко. Наиме, и он и Ејнџел обожаваоци су видео-игара, и обоје се баве дизајном и анимацијом, тако да је Роберт одлучио да дизајнира једну видео-игру. У њој, када се „пређу” сви нивои, односно када се стигне до краја игрице, витез је тај који спасава принцезу и поставља јој чувено питање. Роберт је у за пет месеци успео све ово да изведе, док је у исто време морао да буде у слуху с предузећем у којем Ејнџел ради, како би пристала да опроба ту игрицу и дође до краја. Када је Ејнџел притисла, односно „кликнула” да Роберт се већ спустио на колена поред ње.
 
             ДИНОСАУРУСИ СЕ ВРАЋАЈУ



   Бавећи се биохемијом Алисон Волард с Универзитета Оксфорд, дошла је до сазнања да би диносауруси могли поново да „оживе”, ако би се научници потрудили да изменом одређених генома код птице дођу до праисторијског генома диносауруса. Своје мишљење засновала је на знању да су све птице потомци диносауруса, што указује да мора да постоји начин да се нађе одређен ген, и да се учини, како је она назвала, „дееволуција”. Још само да јој се идеја оствари.




број: