Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ма шта кажеш



          ЛЕПЕТ ДИЈАМАНТСКИХ КРИЛА


    Збирка вредних комада накита и драгог камења недавно је обогаћена краљевским лептиром. Национални природњачки музеј Смитсонијан, у америчком главном граду, од Синди Чао добио је драгоценог лептира који краси 2328 рубина, сафира, дијаманата од седамдесет седам карата. Ова млада уметница с Тајвана, која је у Њујорку завршила студије на Гемолошком институту, већ неколико година се бави ручном израдом накита. Међутим, посебну пажњу посветила је изради краљевског лептира за кога су се заинтересовали и кустоси музеја Смитсонијан, задужени за бригу о накиту и драгом камењу. Имајући на уму да је велика част, наравно и одлична реклама, имати дело које ће бити део сталне поставке музеја, Синди Чао поклонила је музеју лептира и уписала се као прва житељка Тајвана којој је припала та част.

                    МОЈ РОЂАК ДРВО

   Научници нас све више изненађују својим открићима, али ово последње везано за настанак живота на Земљи заиста је невероватно. Наиме, не само да су објавили да нисмо у сродству само с приматима, већ наводе да је то сав живи свет на планети, од древних диносауруса до дрвета и корова.


    Мучени нерешеном недоумицом како је и од кога настао живот, научници су одлучили да упореде гене свега што је живо, од најситнијих живих бића до најпростијих биљака. Сазнање до кога су дошли заиста је неочекивано, јер се показало да је статистичка вероватноћа да је све живо потекло од јединог прапрапретка 1 са 2860 нула. Сличности које постоје између свих живих бића на Земљи указују да је тај заједнички суперпредак живео пре 3,8 или 3,5 милијарди година.

                          
                           ПОГЛЕД У ОКО

    Захваљујући високој биоелектронској технологији, офталмолози ће веома брзо и једноставно вршити унутрашње прегледе ока. Огледи вршени на мишевима показују да се грађа свих до сада „скривених” унутрашњих делова органа јасно види, па ће свака промена на њима бити лако уочљива.
   На слици се препознају сви делови мишјег ока. Тако се, на пример, види десни излаз очног живца и насупрот њему сочиво. Зелена „љуска” у ствари је заштитни горњи слој коже ока.

    
    
  ТИТАНИК НА РУЦИ

   Нови луксузни сат швајцарског предузећа „Ромен Жером” не показује колико је сати, већ само које је доба – дан или ноћ – и кошта триста хиљада долара. Основано 2004. године, ово предузеће производи и сат „титаник ДНК”, чија је цена око петсто хиљада долара. Ручни часовник направљен је од челика с чувеног брода који је почетком двадесетог века доживео бродолом. Уколико одлучите да дате пола милиона долара како бисте парадирали овим часовником који је део историје, мораћете да се стрпите. Рок испоруке износи две и по године.


број: