Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ма шта кажеш


НЕКИ ЧУДНИ ЗАКОНИ
Француска Народна уставотворна скупштина усвојила је 26. августа 1789. године Декларацију о правима човека и грађанина. По овом документу установљена је једнакост свих грађана пред законом, што се одржало до данас. Међутим, како ствари стоје, изгледа да су неки „једнакији” од других. О чему је заправо реч?
Јесте ли знали да своје навике и потребе морате да прилагодите земљи у којој се тренутно налазите и њеним законима? Заправо, не можете свуда да радите све што хоћете. Ево и зашто. На пример, ако боравите у држави Орегон (САД) и приједе вам се сладолед, знате ли да не можете да га једете ако је тај дан недеља? Није у питању никаква шала, у Орегону је заиста забрањено недељом јести сладолед! Да прича буде још чуднија, јесте ли знали да би вас у Фербанксу (Аљаска) казнили ако бисте напили лоса? Зар вам није ненормално што је скупштина овог града донела закон да покојници не могу да буду поротници? Изгледа да је тамо страшно прекинути судску парницу, па су били принуђени да законом избегну сваки скандал, па чак и смрт. Чудно, заиста!
Шта бисте тек рекли за сељаке на фармама у Француској којима је забрањено да свиње називају по цару. Каква неправда, па где је ту слобода изражавања? По чему је то Наполеон бољи од осталих? Зар свиње у Француској не уживају углед као и остале животиње? Одговор можда лежи у причи коју је 1945. године британски писац Џорџ Орвел испричао у „Животињској фарми”. Наиме, аутор је на сатиричан начин описао догађаје који су претходили доласку Јосифа Стаљина на власт у Русији. Прича почиње тако што Стари Мајор (који би требало да представља Лењина) спрема буну против газде како би преузео фарму. Потом на власт долазе Наполеон (односно Стаљин) и Сноубол (Лав Троцки) који су донели седам заповести о реформама за бољи живот. Кад је Наполеон протерао Сноубола с фарме и преузео власт, живот је постао тежак јер су у односу на друге животиње свиње и Наполеонови пси били поштеђени. Сви су морали много да раде, мало да једу и нису имали право на повластице, па је тако од животињске фарма прерасла у властелинску. Убрзо након тога избила је свађа између свиња и људи, па се испоставило да је Наполеон издао животиње јер је хтео већу власт. Тако се више није знало ко је свиња, а ко човек.

ПОГРЕШНА БАНКА
Један лопов из Тел Авива, у Израелу, недавно је покушао да опљачка банку, али му то није пошло за руком. Јер, на његову жалост, изабрао је погрешно место где ће украсти новац. У банци уопште није било новца, будући да је она седиште администрације и социјалног осигурања. Маскирани човек упао је у банку и, извадивши из џепа пиштољ, саопштио директору да
отвори и испразни сеф. Потпуно миран, директор је повикао:
„Будало једна. Па овде нема никаквог новца. Ми га и не држимо.”
У међувремену је дошла полиција и ухапсила несуђеног пљачкаша .


НЕ ГУТАЈ РИБИЦЕ!
Руски циркус на турнеји по аустралијским градовима недавно је био принуђен да из програма искључи једну тачку у којој жена (чланица циркуса) најпре гута теглу пуну златних рибица, а потом их све испљуне. До Великог московског циркуса стигло је наређење аустралијских власти да прекину с приказивањем те тачке као одговор на притужбе гледалаца из Сиднеја. Кад су видели како госпођа гута златне рибице, Аустралијанци су се згрозили. Без обзира на то што их је минут касније „повратила” у акваријум.


НЕКА БУДЕ ПИСАЦ
Уметника речи Бернарда Шоа посетио је један родитељ који је био у великој бризи за свог сина.
– Имам сина који је веома даровит – похвалио се. – Али, не може да одлучи да ли да буде сликар или књижевник.
Уследио је овај Шоов одговор:
– Нека слободно постане писац.
– А зашто? – упита на то родитељ.
– Зато што је хартија јевтинија од платна – одговори Шо.

Илустровао: 
Александар Сотировски
број: