Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Ма шта кажеш




МЕРИЛИН ЗАУВЕК

Пре него што је насред трга на авенији Мичиген требало да буде постављена скулптура, медији у Чикагу недељама су „дизали температуру” и житеље овог америчког града припремали за велики догађај. Коначно је дошао (и прошао) 15. јул и оно што су многи прижељкивали, остварило се. Трг је украсила осам метара висока скулптура славне Мерилин Монро, у препознатљивој пози из филма „Седам година верности” (1955).
Направљена од нерђајућег челика и алуминијума, Мерилин сада увесељава житеље Чикага али, што је и била намера градских отаца, привлачи многобројне знатижељнике из других крајева Америке и света. Сви воле да се сликају у подножју скулптуре, ослоњени на витке ноге можда и најпознатије светске плавуше којој је, док стоји на решеткама, ваздух из подземне железнице, баш као у филму, подигао широку хаљину и открио не само ноге. Ова скулптура, тешка петнаест хиљада килограма, красиће Чикаго све до пролећа наредне године. А где ће је касније преместити за сада се не открива. Иначе, скулптура је дело Стјуарда Џонсона, вајара из Њу Џерсија.



                                        НЕМА НЕДОДИРЉИВИХ



Изгледа да невоље с обесним возачима, посебно власницима скупих аутомобила, не погађају само нас. Кад неко има „мерцедес”, „јагуар”, а при томе је довољно неваспитан да мисли како за њега правила не важе, догађа се оно што је свакодневна слика на улицама Београда и других градова у Србији. Где год му падне на памет возач паркира ауто, не обазирући се што тиме зауставља саобраћај. Исте такве главобоље муче и житеље Виљнуса. Међутим, градоначелник главног града Литваније решио је да „покаже зубе”. Артурас Зукас прибегао је неуобичајеним мерама. Овај четрдесеттрогодишњак је грађанима престонице дао до знања да нико није недодирљив. Као што се и види на фотографији, недавно је сео за волан оклопних кола и, док су шкљоцале камере фоторепортера, тим борним возилом прешао је преко једног непрописно паркираног „мерцедеса”. Да ли ће ова опомена освестити бахате власнике скупоцених аутомобила? Остаје да се види у наредним месецима. Иначе, Зукас је заклети поклоник бицикла и често се овим двоточкашем довезе до посла.


                               НА 30 СТЕПЕНИ ТРАЖИМ ХЛАД

Да ли запослени, посебно у европским земљама, ненавикнути на сувише велике врућине, лети дају максимум или претежно „забушавају” на послу? На ово питање статистичари су покушали да добију одговор и, нимало изненађени, закључили да само четвртина испитаника може да се похвали да један радни дан у недељи раде „пуном паром”, док остала четири дана безуспешно покушавају да се што више и боље усредсреде на започето. Чак осамдесет пет одсто, кад је сазнало да је анкета анонимна, признало је да више од пола времена проведу хладећи се и снижавајући температуру на расхладном уређају, испијајући хладне напитке, међусобно јадикујући и жалећи се на паклену врелину. Наравно, све то чине тако да их претпостављени не ухвате у нераду.


                                         ПОЧЕТАК ОД КРАЈА?

Епирски краљ Кир (318–272. п. н. е) спремао се за рат против Римљана. Његов пријатељ и саветник Цинеа упита га какву корист очекује од тог рата.
– Надам се да ћу освојити Италију – одговори му Кир.
– Па шта онда?
– Затим ћемо освојити још Картагину и Африку.
– А шта ћемо урадити кад све те земље буду под нашом влашћу?
– Онда ћемо поћи на Македонију и друге земље.
– А кад будемо освојили читав свет?
– Онда ћемо живети срећно, уживати заслужени одмор и весело причати с пријатељима.
– Али, краљу, зар не бисмо могли да почнемо с тим што чуваш за крај? – духовито је приметио Цинеа.



                                           РАЧУНАР С РЕПОМ

Не знамо какви би код нас били резултати, али недавно спроведено истраживање у Великој Британији пружа сасвим нову слику света. Часопис „Компјутеректив” испитао је две хиљаде житеља и добио одговор на питање: „Ко је, по вашем мишљењу, човеков бољи пријатељ, пас или рачунар?” У узрасту од осамнаест до двадесет четири године чак седамдесет један одсто Енглеза без размишљања наводи да се више ослањају на рачунар него на четвороножног љубимца. Да ли је другачије с људима који имају верног куцова? Нажалост није, тридесет осам одсто власника паса каже да је и њима пријатније у друштву рачунара него Фифија или Џекија. Истраживање је показало да мушкарци, кад се упореде са женама, предњаче у „издаји” дојучерашњих највернијих пријатеља за педесет одсто. Многи испитаници у шали додају да је пас изгубио и ону омиљену улогу да власнику ујутру доноси новине. Сад све више људи вести чита у електронском облику и нема потребе за штампом.
– Кад хоћу да идем у шетњу – био је један од најупечатљивијих одговора – знатно ми је лакше да понесем лаптоп него пса на повоцу. У друштву лаптопа сам опуштенији, јер он не јури да задовољи зов природе на некој зеленој површини, неће се потући с другим рачунарима и неће захтевати да га изводим ујутру, кад ми се спава, или увече, баш кад сам се ушушкао с рачунаром у крилу.



број: