Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

pisali ste




МЕСОПОТАМСКИ ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ

Ко је измислио хороскоп?
МИЊА ЈОВАНОВИЋ,
Нови Сад

Хороскоп или зодијак (грчки, „животињски круг”) назив је за замишљени појас око Сунца подељен на 13 сазвежђа, а свакоме је додељен један симбол. Настао услед древне жеље људи да путем гледања у звезде сазнају шта их чека у будућности, као и да у односу на положај планета протумаче црте људског карактера, данашњи хороскоп користи 12 знакова (око 13 знака, Змијоноше, трају расправе да ли га треба уврстити у хороскоп или не), распоређених на по месец дана календарске године: Ован, Бик, Близанци, Рак, Лав, Девица, Вага, Шкорпија, Стрелац, Јарац, Водолија и Рибе.
Прва подела небеског свода на сазвеђа забележена је још у Месопотамији, у седмом веку пре наше ере. Уз помоћ ове поделе направљен је и вавилонски календар са 12 месеци, и тада је сваки хороскопски знак добио свој месец.
Са Блиског истока хороскоп је почео да се шири даље, па су ускоро настали грчки, римски и индијски зодијак. У давна времена доживљаван је знатно озбиљније него данас, кад више служи забави. Међутим, свако од нас познаје неког ко овом древном изуму итекако верује.
Код нас се данас употребљава хороскоп настао у Месопотамији а, поред њега, најпознатији је кинески. Између осталог, кинески хороскоп се разликује по знацима, пошто у свом кругу има само животиње .

БЕЗ ПАНИКЕ У ПЕСКУ

Сазнао сам да је немогуће потонути у живи песак. Да ли је то тачно?
ДРАГУТИН,
Зајечар

Уколико се догоди да неко угази у живи песак, најважније је – не паничити. По својим својствима ова мешавина која може да се јави на било ком месту где се растресит песак натопи водом, чини људско тело „пловнијим” више него ако се оно нађе, примера ради, у базену. Због тога је паника у овој неприлици непотребна, а може да буде и кобна. Уколико човек почне да млатара рукама, ти покрети ће допринети да тело почне да тоне, а особи прети дављење. Једини прави начин избављења јесте да се препустите плутању, а затим благим покретима руку, као код пливања, кренете ка чврстом тлу.
Дакле, чести призори из америчких филмова у којима беспомоћне жртве неколико тренутака пошто се нађу у живом песку, на ужас гледалаца, потону, могу у стварности да се догоде само ако човек у паници изгуби главу. Само мирно и нема опасности од живог песка