Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

pisali ste


СОКО У ЗАМЕНУ ЗА МАЛТУ

Када је настао ред Малтешких витезова?
ИВАН,
Требиње

Малтешки витезови (познати и као Ред Светог Јована или Витезови хоспиталци) витешки су ред основан под окриљем Римоатоличке цркве, око 1099. године, током хришћанске опсаде Јерусалима. Током векова ред је мењао место боравка, па му је седиште било прво у Светој Земљи, затим на Родосу, па на Малти, док се од 1834. налази у Риму.
После битке за Родос 1522. године у којој је Османско царство поразило витезове и војску Венецијанске републике, борци су били приморани да напусте острво и потраже себи ново уточиште.
После седам година лутања по Европи, шпански краљ Карло Први, који је био и владар Сицилије, дао је витешком реду острва Малту и Гозо, и афричку луку Триполи, а витезови су се овде сместили 1530. године. У замену за доброчинство, једном годишње Карлу су морали да пошаљу једног малтешког сокола, а наставили су и борбу против Османлија. Од тада носе назив Малтешки витезови.
По губитку Малте, поново због турског напада 1798. године, витезови су опет пошли у сеобу. У Рим су стигли 1834, где се и данас налазе и делују као суверени субјект међународног права без сопствене територије. У Београду, у Крунској улици, налази се њихова амбасада .


ЛЕТЕЋЕ СТАЊЕ ШОКА

Шта је џетлег?
ПЕТАР ЈАНАЋКОВИЋ,
Крушевац

Џетлег (енг. jetlag), поремећај у људском организму, изазива путовање авионом кроз више временских зона. Најчешће се јавља после међуконтиненталних летова. Путник је на овом путовању изложен различитом односу дан–ноћ у зависности од места с ког је кренуо, па због тога и његов физиолошки циклус доживљава наглу промену. Последице ових промена у биолошким ритмовима су умор, несаница, губитак апетита и раздражљивост. Мада преовлађује мишљење да је џетлег болест, реч је о физиолошком стању које се после неколико дана проведених на месту доласка, враћа у уобичајене токове. Организам шоком реагује на наглу промену.
Творац назива за овај поремећај није утврђен, а појам је први пут у „Лос Анђелес Тајмсу” употребио 13. фебруара 1966. године колумниста Хорас Сатон.
Током година настао је и велики број савета како џетлег може да се избегне или предупреди. Тако, између осталог, неколико дана пре путовања треба прилагодити време спавања оном које вас чека на одредишту. Већ у авиону подесите сат на нову временску зону, због психолошке припреме, а по доласку на одредиште треба што више времена да проводите напољу .