Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

pisali ste


ХИРУРГИЈА ИЗ КАМЕНОГ ДОБА

Да ли је истина да су се током каменог доба вршиле операције на мозгу?
МИЛАН,
Бор


У археолошким налазиштима широм света налажене су људске лобање са веома прецизно одстрањеним појединим деловима. Научнике је ова појава дуго збуњивала, све док шездесетих година 20. века нису прикупили довољно доказа и дошли до закључка да су се људи у каменом добу са успехом бавили хирургијом мозга.
Поступак трепанације (од грчког trypanon – онај који буши), вршен је још у древној прошлости, најчешће на мушкарцима који су у некој бици доживели тешку повреду главе, али и на особама које су се жалиле на јаке главобоље, притисак у глави и сличне тешкоће. Чуди, али и одушевљава податак до кога се дошло испитивањем лобања, а који говори да је већина пацијената успевала да преживи ове операције и настави живот деценијама потом.
Сама операција извођена је без анестезије, са различитим врстама бушилица. Неке су, као једна нађена на месту где су некада у Румунији живели Келти, имале и додатну ручку за покретање бушилице.
Овакве врсте древних операција изводиле су се и у 19. веку у селима на подручју бивше Југославије, а у Кенији је овакав захват забележен 1945. године! .


ТЕПИХ ИЗ ЛЕДЕНОГ ДОБА

Недавно сам посетио планину Тару и на висоравни Митровац видео такозване тепих-ливаде. Занима ме како је настала ова необична природна појава?
РАДОСЛАВ – РАЋА,
Пирот

У резервату природе „Црвени поток” на висоравни Митровац, налази се занимљива природна појава, названа тепих-ливаде. Реч је о делу шуме у средишту резервата на Тари, који је још увек сачувао растиње из леденог доба.
Тресетиште тепих-ливада настало је задржавањем воде из оближњег потока, услед непропусне подлоге. Недостатак кисеоника, већа количина воде и ниске температуре онемогућиле су распадање биљних остатака и довеле до његовог таложења. У хладној и влажној клими на овом месту расту беле маховине, које одумирањем стварају наслаге белог тресета. Таложење ове подлоге почело је крајем леденог доба. Тепих-ливаде, мада старе више хиљада година, и даље расту по један милиметар годишње.
Резерват природе „Црвени поток” место је од великог значаја за науку. У његовим тресетним слојевима могу да се нађу фосилизована зрна полена, а читав резерват обрастао је шумом препуном јеле, јове и Панчићеве оморике .