Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



'АЈМО ДА МОНТИРАМО!

Да ли можеш нешто да ми кажеш о „Пародијама монтаже” које круже Јутјубом?

МАНОЈЛО, Београд



„Пародије монтаже” (Montage parodies) или „МЛГ mонтаже” су видео снимци на Јутјубу којима се исмева начин монтирања видео-игара, један од подстилова монтирања на том сајту.
Премонтирани снимци појавили су се први пут почетком септембра 2010. године. Заљубљеници у симулацију ратовања „Кол оф дјути” или пустоловине у првом лицу „Ворлд оф воркрафт” постављали су снимке на омиљени сајт у којима су се појављивали призори из њихових игара праћени бучним звуцима електронске музике. Већ почетком марта 2011. године појавила се и прва пародија на овакве видео- радове. Крајем октобра снимци су постали масовна појава.
   Ови видео-снимци као подлогу користе најразличитије сцене: из видео-игара, цртаних филмова, серија, телевизијских емисија. Поврх тога, у зависности од садржаја, додају се реплике омиљених личности, као и звуци. Дозвољено је све, од звукова са сајта „Саундклауд”, електронске музике или класичне, до тема из омиљених серија, на пример „Досије Икс”. Стил монтирања углавном је сиров и једноставан, а поједици снимци, због брзих промена кадрова, подсећају на музичке спотове из осамдесетих и с почетка деведесетих година прошлог века.
Ово објашњење односи се на првобитно значење појма „Пародије монтаже” мада, у ширем смислу, може да се односи на све снимке монтажа на Јујтубу који су ту у сврху забаве.

ВЕЛИКИ ЗНАЧАЈ МАЛОГ КОВИНА

Недавно сам у једном разговору чула за место које се зове Мали Ковин, али не знам где се оно налази. Очекујем одговор.

ВАЊА, Шабац




Мали Ковин (мађарски Рацкеве – Српски Ковин) варош је на дунавском острву Чепел, 40 километара јужно од Будимпеште. С приближно десет хиљада становника, градић је данас туристичко одредиште, са знаменитостима попут дворца Еугена Савојског, римокатоличком, протестантском али и православном црквом. Ова богомоља је јединствена, пошто је једина православна црква изграђена потпуно у готском стилу.
Назив места указује на његову везу са Србијом. Средином 15. века становништво из околине Ковина је пред најездом Турака стигло близу Будима, и на острву Чепел добили су земљу на којој су подигли прву насеобину. Прво име места било је Мали Ковин (мађ. Кишкеве), да би тек касније добило одредницу „српски” (мађ. Рац) и назив који носи до данашњих дана.
   Српски манастир који се налази у месту је, по предању, саграђен још у 12. веку. У његовом средишту је Црква Успења пресвете Богородице, подигнута 1487. године, која се истиче по лепоти инокостаса и фресака у византијском стилу.

ЈУПИТЕРОВИ МЕСЕЦИ

Која планета у нашој галаксији има највише природних сателита?

МИЛАН,
Чачак




Прво место у овој категорији заузима Јупитер. Највећа планета у Сунчевом систему у својој орбити има 67 небеских тела која круже око ње. Слично као Земља, и она има своје месеце, а за неке од њих се зна још из античких времена. Различити су по својој грађи, изгледу и пореклу.
Јупитерови сателити подељени су у седам група: Амалтејин прстен, Галилејеви месеци, Темисто, Хималија, Ананке, Карма и Пасифаја. Најпознатија су четири Галилејева месеца (Ија, Европа, Ганимед и Калисто) који су по величини практично мале планете и са Земље су видљиви голим оком. Отркио их је италијански астроном Галилео Галилеј, између 1609. и 1613. године. Занимљиво је да се сателити ове групе, као и они из Амалтеје, једини правилно крећу око Јупитера, док остали имају неправилне путање. То се посебно односи на три најудаљеније групе (Ананке, Карма и Пасифаја). Они се крећу уназад, па се за њих претпоставља да су, у ствари, астероиди заробљени у Јупитеровој орбити.
   Пречник и састав Јупитерових сателита веома се разликује. Од Галилејевог Ганимеда, полупречника 2.631 километар и гасовите површине, до Синопе, најдаљег познатог сателита, пречника 38 километара и камените граже. Реч је о остатку некадашњег астероида.

     ТИ СИ МИ СВА НА... А

     Да ли постоји српско женско име које се не 
     завршава на слово А?

     ВЕЉКО
      Нови Београд




Српски обичаји не познају женска имена која се не завршавају на слово А. Готово по правилу у српском језику не постоји нити једно женско име које се завршава неким другим словом или на сугласник. Ипак, како у Србији, тако и на нашим ширим просторима, међу честим женским именима као што су Милица, Милена, Ана, Катарина, Јована, Марија... „провуче” се и понеко име са завршетком на суглсасник. Реч је о позајмљеним именима из других језика, па је свако вероватно упознао неку даму или макар чуо за особу која се зове Дорис (име мађарског порекла), Ирис (грчког) или можда Инес (романизовани облик грчког Агнес).