Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



СУДБИНА ИСЕЧЕНИХ СЦЕНА

Занима ме да ли су сачуване оригиналне траке наших филмова из седамдесетих и осамдесетих година 20. века. Да ли је могуће да се тај материјал, који није ушао у завршне верзије, умонтира и прикаже?!
Замислите само верзију „Ко то тамо пева” или „Националне класе” с исеченим сценама, био би то невероватан културни догађај!!!


НИКОЛА, Београд


                У новој згради Југословенске кинотеке чува се непроцењиво кинематографско благо

Одговор смо потражили од Александра Ердељановића, управника Архива Југословенске кинотеке у Београду и објављујемо га:
1) У Архиву Југословенске кинотеке чува се један део радних материјала домаћих играних филмова који су по закону о кинематографији предати на чување. У начелу, радни материјали највећим делом личе на коначну верзију филма, али се уз њих у Архиву чувају и остаци филмова као и дублови који нису ушли у коначну верзију филма.
2) Ти материјали могу да се приказују, али свакако не могу да се умонтиравају у коначне верзије већ готових филмова без знања и одобрења филмских продуцената и самих аутора јер се тиме скрнави постојећа верзија филма као готово уметничко дело и стваралачки чин. Нову, проширену верзију филма могу да праве редитељи (аутори филмова) у договору с продуцентским кућама које су произвеле филм.
Срдачан поздрав за све љубитеље филма!

ВОЛОНТИРАЊЕ У СВЕТУ

Чуо сам да постоји могућност да средњошколци и студенти из Србије волонтирају на најразличитијим пројектима широм света. Наводно је све бесплатно. „Забавниче”, молим те провери то.

РАДЕ, Смедерево



Раде, јавио си се у последњем тренутку. Пријављивање за учешће у таквим камповима, ове године у готово 90 земаља света, као и обично, одвија се током марта преко Младих истраживача Србије.
За учешће је потребно да сам платиш пут до тамо и, како наглашавају Млади истраживачи, на првом месту: ведар и пустоловни дух, самосталност или жеља за самосталношћу, отвореност за друге културе и основно знање енглеског језика или језика земље у коју се иде. Преко њховог сајта www.mis.org.rs изабери кампове који ти се допадају и поређај их по том мерилу у онлајн пријави. Можеш да унесеш до десет кампова по жељеном редоследу, односно најмање три. Смештај и храна су бесплатни, а учесници, поред пута, негде морају да плаћају и учешће. Рецимо, један од првих на које можеш да се пријавиш јесте Међународни фестивал самородних и племенских култура под називом Дух Планете који се од 27. маја до 16. јуна одржава у италијанском месту Чиудуно код Бергама. На фестивалу који сваке године привуче више од 100.000 посетилаца племенске групе из целог света представљају своје културе и откривају историју мало познатих етничких група. Волонтери за почетак помажу да се изграде објекти, да би потом учествовали у чишћењу, припреми хране за учеснике, помагали гостујућим групама и радили друге послове. Ради се шест до седам сати дневно уз два слободна дана недељно. Кад не рад,е волонтери могу да се прикључе свим догађањима.

НАШ ОСМИ МАРТ

Сада када је прошао Међународни празник жена занима ме да ли је у нашој баштини постојао неку сличан празник?

ДИЈАНА, Врњачка Бања

Постојао је и даље се у многим домовима обележава, а то су Материце које се славе у другу недељу пред Божић. На највећи хришћански празник мајки и жена деца изненада (подразумева се да се сви праве да не виде) завежу своју мајку или баку за ногу. Деца им тада честитају празник, а оне „слободу” откупљују колачима и другим ситним поклонима. Деца имају право да вежу све удате жене које живе заједно с њима у кући. Материце су саставни део породичних празника уочи Божића у које спадају и Детинци и Очеви. У пракси, давање поклона је најмање важно и на првом месту је породична блискост и узајамна пажња. Деци је дозвољено да, уместо поклона, родитељима на Детинце обећају да ће целе године бити добри. Или је то највреднији дар који могу да пруже. Шта ти мислиш?

    ЗАШТО, ВУЧЕ, АРЛАУЧЕШ?

    Због чега вукови завијају на пун Месец?

    СЛАВКО, Панчево



Због филмова већина људи верује да вукови увек завијају када је на небу пун Месец. Истина је да су ноћне животиње, али завијају на исти начин и дању и ноћу. Њушку подижу ка небу зато што на тај начин једни друге много боље чују, чак и на растојању од преко пет километара. На тај начин јављају другим члановима чопора о улову или уљезима од којих се ваља бранити. Сваки вук другачије завија, предводници и други јаки мужјаци у чопору производе дубље тонове, док они други производе више тонове. Тек, и у мрклом мраку зна се ко шта прича, односно режи и завија. Што дубљи звук мужјак производи, то је већа могућност да ће га женка одабрати. По дубини тона завијања може да се одреди и расположење чопора. Ако главни мужјак завија јако дубоким тоновима, то значи да је он, а самим тиме и чопор, постао изузетно опасан.
А слика вука који завија док се изнад његове главе на небу види пун Месец само је наоко лепа слика, радо коришћена у филмовима.

ОПАСНА И УКУСНА

Иако се моји родитељи љуте, од риба једем једино шкарпину пошто ми се само њен укус допада. Један друг чији су родитељи стигли 1995. године из Далмације тврди да је та риба у природи отровна?

МИЛОШ
Сомбор




Тело шкарпине у предњем делу прекривено је малим, док су леђно, бочно и репно пераје снабдевени јаким бодљама које су њен одбрамбени механизам. Леђне бодље садрже отровне материје које код човека могу да изазовуи јак и дуготрајан бол.
    Њен отров није тако опасан као код неких других отровних риба из Јадрана, попут рибе-паука. На убоденом делу тела јавља се јак бол, црвенило и отицање па чак вртоглавица, повраћање и температура. Отров се налази и на шкржним поклопцима, а разграђује се на високим температурама приликом печења и кувања. Насељава претежно тропска и топлија мора, али и најхладније делове северних мора.
   У Јадрану настањује све врсте дна (каменито, песковито и муљевито) са малом количином растиња. Примерци са већих дубина имају изразито црвене нијансе, док су оне које живе у каменитом плићаку смеђе боје с тамним мрљама по телу. Занимљиво је да шкарпина, у зависности од исхране, мења кожу један до два пута месечно, попут змије. Шкарпина може да нарасте до 50 cm и да буде тешка до пет kg.
   Веома је издржљива и може дуго да опстане ван воде, као и без хране. Иначе, својим избором показао си се као прави гурман, шкарпина је риба прве категорије, цењена у целом свету.