Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте




КЊАЖЕВАЧКИ МЕТЕОРИ

Последњег дана зимовања на Старој планини видео сам понуду за обилазак Малих Метеора. Нисам имао прилику да се распитам, па ми реци о чему се ради?

МИНА, Смедерево


Мали или Књажевачки Метеори у ствари је клисура Ждрело која се налази у атару села Стогазовац. Кроз 300 метара дугачко Ждрело протиче Зубетиначка, односно Стогазовачка река поред које се уздижу посебни облици кречњачких стена висине 70–80 m. Издвајају се литице Лисичји камен, који се назива још и Момин или Девојачки камен, и Здравачки камен.
   За разлику од грчких Метеора, у Ждрелу постоји само једна црква по имену Видовдан коју је, по народноm предању, саградио кнез Лазар. На 400 метара од Стогазовца, на брду Кулиње, виде се зидови и темељи старог града са кулом. Порекло овог града, када је саграђен и у које сврхе, није утврђено. Претпоставља се да потиче из античко–византијског доба, из времена владавине цара Јустинијана.




   Дно клисуре особено је по великом броју обрушених блокова стена који су створили велике вирове, као што су Сињи вир, Телчи вир и Петковски вир. Посебност је тешко приступачна Маркова пећина. По предању, ово је пећина Марка Краљевића у којој је он често боравио. У таваници пећине постоји удубљење које је Марко „направио” главом, нагло се пробудивши. По дну пећине видљиви су „отисци” његових стопала, а у унутрашњем зиду налази се удубљење у облику потковице које је „оставио” Марков коњ Шарац.
   Ако те је назив Књажевачки Мали Метеори привукао због верског садржаја предлажемо ти да их походиш 6. маја на Ђурђевдан, када се у оближњим Вртовцу и Балта Бериловцу одржава свечаност „Молитва под Миџором”.

ЛЕГЕНДЕ О АЛЕКСАНДРУ


Чуо сам многе легенде о рођењу разних светских освајача. Занимају ме оне о Александру Македонском.

СВЕТОЗАР, Велика Плана




Александар Велики рођен је 20/21. јула 356. године п. н. е. у Пели, престоници краљевине Македоније и, као и сваког великог освајача, пратиле су га разне легенде. Тако је, према Плутарху, његова мајка Олимпијада још уочи свадбе с краљем Филипом, сањала да јој је утробу погодила муња, што је изазвало велику ватру која се раширила на све стране. Према другој легенди коју преноси Плутарх, Филип је након венчања себе видео у сну како женину утробу осигурава печатом с ликом лава. Плутарх је понудио низ тумачења сна, међу којима и оно да је Александров отац сам Зевс. У прилог тврдњи о Александровом божанском пореклу антички извори, који су величали спортске хероје, даље наводе да је истог дана када је рођен највећи светски освајач на Олимпијским играма победио коњ његовог оца Филипа. Истог дана стигла је и вест о великој војној победи над Илирима и Пеоњанима. Круну свега представља прича, веровали или не, да је тог дана спаљен Артемидин храм у Ефесу. Једно од седам светских чуда старог века настрадало је пошто је лично Артемида помагала приликом Александровог рођења.
Све ове легенде и приче рођене су у време Александрове славе, па су или настале као покушај савременика да му се додворе или их је он сам подстицао, намеран да се покаже каон „натчовек” коме је од рођења судбински одређена велика улога.

САН У МЕРМЕРУ

Да ли је маузолеј Таџ Махал у Индији заиста посвећен једној средовечној жени?

ЛЕНА
Власотинце




Данас, када се говори о брзом засићењу у осећањима брачних партнера и једноличности моногамне заједнице, добро је подсетити се љубави шаха Џахана и његове жене Мумтаз Махал. Венчали су се када је њој било 20 година и за 17 година брака добили четрнаесторо деце. Последњи порођај био је кобан и Мумтаз Махал је преминула услед напада грознице. Шах Џахан није се мирио с њеном смрћу и зато је покушао да је учини бесмртном. У Агри, на обалама широке реке Џамне, изникао је гроб Таџ Махал (успомена на Махал).
   Маузолеј, састављен од више уметничких целина, грађен је између 1631. и 1654. године. Исход рада више од двадесет хиљада људи, позваних из свих крајева света, био је скуп зграда правоугаоног облика дужине 560 m и ширине 300 m. Средишња осмоугаона грађевина с куполом висока је око 55 m и изграђена од белог мермера. Историчари уметности сматрају да се општи план маузолеја заснива на замислима које су развили суфијски мистици и цео комплекс су назвали „Сан у мермеру”. Крајем 2007. године Таџ Махал је проглашен за једно од седам чуда света нове ере, изграђено људском руком.

МОЖЕ СНЕШКО, АЛИ МАЛ
И

До мене је стигао невероватан податак да деца у САД не смеју да праве Снешка Белића вишег од 120 cm. Можете ли то да проверите?

ЛАЗАР МАРКОВИЋ


И нама је у први мах изгледало невероватно, али се испоставило да се ипак односи на децу и све друге љубитеље зимских радости који се затекну у парку Лафајет у Вашингтону. Овај парк је место такозваних демократских слобода где се свакодневно организују разне мировне акције, окупљају борци за сексуалне слободе, родну равноправмост или усамљени бунтовници који тамо своје поруке шаљу јавности. На питање зашто баш ту, одговор је лак. Лафајет се налази тачно преко пута Беле куће, седишта америчког председника. Под пропис да у парку не сме да се направи ниједна конструкција виша од четири стопе полицијска пракса подвела је и Снешка Белића. Разлог је једноставан, такве конструкције смањују прегледност простора, изузетно важног за безбедност људи у председничкој палати.