Pisali ste
ГОЛУБЈА КРУНА
Обожавам голубове. Који су, по теби, најлепши?
ЛАЗАР, Крушевац
Викторијански крунасти голуб
О укусима не вреди расправљати али стручњаци за птице кажу да су Викторијин крунасти голуб (Goura victoria) јединствени. Та прекрасна врста голубова карактеристична је по перју на глави сивкастоплаве боје. Високи око 60 cm, тешки и до 3,5 kg, сматрају се највећом преживелом врстом голубова на Земљи. Живе у густим џунглама Индонезије и Папуа Нове Гвинеје, у мањим јатима, а имају карактеристичан звук који подсећа на дување у празну стаклену боцу. Познати су по томе што су моногами, што значи да њихов партнерски однос траје цео живот. Нажалост, ове прелепе птице сврстане су у такозване „рањиве врсте” јер њихов број јако брзо опада због лова и губитка станишта.
СМЕХ И СУЗЕ
Звучи невероватно али чула сам да постоје деца и одрасли који се озбиљно плаше кловнова. Да ли је то тачно?
СОФИЈА, Подгорица
Иако то сасвим сигурно није намера кловнова, за многу децу циркуски ишарано лице, чупава коса, велики нос и громогласно изражавање представљају повод за узнемиреност па и велики страх. Коулрофобија, односно страх од кловнова и других нестварних ликова је прилично нови појам и први пут је употребљен 1990. године. Има корен у грчком језику и у грубом преводу значи „онај који хода на штулама”. Иако је необична појава да се деца боје нечега што има за циљ да их насмеје такве ствари не смеју да се потцењују, па су стручњаци Универзитета у енглеском граду Шефилду испитали више од 250 деце, узраста 4-16 година о томе шта они мисле о кловновима. Истраживање је показало да се нека деца, око 12 одсто, смеју на силу, а да у ствари осећају узнемиреност па и велики страх у друштву кловнова. Најпознатији коулорофоби, односно особе које се плаше кловнова, јесу глумци Џони Деп и Данијел Редклиф и репер Паф Деди.
ХАДРИЈАНОВ БРИТАНСКИ ЗИД
Велика Британија наводно је имала зид велики као онај у Кини. Због чега?
МИЛАН, Бежанијска коса
У праву си, није као кинески, али је настао с истим циљем. Како би се римски поседи заштитили од напада „варвара” из Каледоније (стари назив за Шкотску), римски цар Хадријан наредио је да се Британско острво подели на два дела правцем исток–запад. Зид дугачак 117 километара грађен је од 117. до 138. године, а обновио га је цар Септимије Север 55 година касније. Зид је био средња од три античке утврде које су се пружале преко острва. Поред Хадријановог зида постојао је зид од реке Клајд до реке Форт и трећи, такозвани Антонинијев зид. Остаци Хадријановог зида, који је 1987. увршћен на Унескову листу светске баштине, још увек постоје и поред њих се налази пут који посетиоцима служи за обилазак зидина. Наравно, освновна разлика између Кинеског и Хадријановог зида је у величини. Кинески је, колико се досад зна, дугачак 8851 km наспрам „само” 117 километара Хадријановог зида.
НЕСИ СЕ ЈОШ НИЈЕ ЈАВИЛА, А КАД ЋЕ...
Да ли су у потрази за познатим чудовиштем из
језера Лох Нес коришћене модерне справе?
ИВА
Врање
Потрага за такозваним чудовиштем из Лох Неса још траје, а 2003. године досегла је врхунац, када је телевизијска екипа Би-Би-Сија пречешљала језеро са 600 сонара. Коришћени су и сателитски снимци али животиње из давне прошлости није било ни од корова. Иначе, славну фотографију, на којој се види нешто што изгледа као глава створења које израња из таласа шкотског језера Лох Нес, направио је Роберт Вилсон 1934. године. Пре објављивања овог снимка постојање чудовишта било је ограничено на неколико месних легенди, али је потом Неси, како је названо тајанствено биће, стекло светску славу. Одједном су сви видели чудовиште из шкотског језера и то се наставило наредних шездесетак година, све док човек по имену Кристијан Спурлинг није објавио да је његов свекар, Мармадјук Ведерал, поставио сцену за слику користећи лажну главу чудовишта коју је причврстио на играчку подморнице.
Легенда о Неси није се угасила пошто су њене присталице одбациле Спурлингове тврдње уз образложење да такве играчке нису постојале 1934. године. Узгред, обожаваоци се деле на две групе: на оне који мисле да Неси постоји и оне који трагају за њеним остацима пошто сматрају да је угинула због климатских промена и општег отопљења.
НАЈЧУВЕНИЈИ ИЗМИШЉЕНИ ПЛЕС
Када смо на летовању у Грчкој, тата и кум воле да се лудирају и да у кафани играју сиртаки. Да ли је истина да га је измислио амерички глумац Ентони Квин?
ЛЕОНТИНА, Апатин
Сиртаки, омиљени плес са грчким коренима, већина људи доживљава као нераздвојни део грчког културног наслеђа. Права истина је да је настао наменски 1964. године за потребе филма „Грк Зорба” у коме се прославио глумац Ентони Квин. Музику је написао Микис Теодоракис, а кореографију осмислио Ђорђос Провиас комбинацијом више народних плесова. Ипак, суштински део, са повлачењем ноге у страну ниско по земљи, дао је Квин. Непосредно пре последње сцене на плажи, када Алексис Зорба учи свог шефа Базила (Алан Бејтс) да игра, Ентони Квин је повредио пету и није могао да скаче и поскакује како је било предвиђено сценариом.
„Нисам могао да подигнем ногу, бол је био неподношљив, па сам је вукао по песку. Нови плес настао је као мешавина традиционалног, грчког и покрета моје повређене ноге” - објаснио је глумац тајну сиртакија.