Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



НАЈКРАЋИ РАТ У ИСТОРИЈИ

Велика Британија је наводно један рат добила за мање од сат времена. Је ли то истина?

МАРКО, Нови Сад


Рат између Енглеске и султаната Занзибар који је почео 27. августа 1896. године трајао је 45 минута. Сукоб је избио након што је султан Хамад бин Туваини, који је сарађивао са британским колонијалним властима, умро 25. августа 1896. године, а његов братанац Халид бин Баргаш извео државни удар како би приграбио власт. Међутим, Британци су на том положају желели неког другог, па су зато Баргашу доставили ултиматум о абдикацији. Док је 3000 његових присталица постављало одбрану око двора, Британци су из луке отворили артиљеријску паљбу с пет ратних бродова, а на копно послали маринце. Након неколико прецизних погодака у зграду двора, Баргаш се предао. И дан-данас поклоници војне историје у Великој Британији воде расправе да ли је рат трајао 45 или 38 минута.

СОБНО СМРЗАВАЊЕ


Занима ме да ли постоји лед који се не топи на собној температури?

ГОРАН
Бијељина

Чврсто агрегатно стање воде – лед – има више различитих фаза. То су такозване кристалне модификације леда од којих је најпознатија она која се јавља при нормалним условима то јест, при притиску који није много виши од атмосферског и при температури која није много нижа од 0 Целзијусових степени. Такво кристално стање воде је обичан лед, односно лед I, како га стручњаци обележавају. Међутим, пета кристална фаза (лед V) може да постоји и на температурама вишим од собне (око 22 степена Целзијуса) али при притисцима 10.000 пута вишим од нормалног атмосферског притиска, односно изнад милијарду паскала (Pa). Овде треба нагласити да појава различитих кристалних модификација (такозвани полиморфизам), које понекад испољавају готово неупоредиве физичке особине, није особена само за воду.
    Полиморфизам се јавља и код једињења и код хемијских елемената. На пример, најраспрострањеније неорганско једињење на Земљи, силицијум-диоксид, (SiO2) има седам полиморфних модификација док их угљеник (C) има само две – графит и дјамант.

БРАЋА ПО МЛЕКУ

Чула сам за побратиме, али кажу ми да постоје и браћа по млеку.

МИЛЕНА, Пријепоље

Братство по млеку је стари назив када бебу не доји мајка већ нека друга породиља. Касније се деца тих жена називају браћом или сестрама по млеку. Данас када постоји такозвана заменска дечја храна таквих случајева у нашој земљи готово да нема. Познато је, на пример, да је војводу Степу Степановића првих месеци живота дојила Ромкиња из черге која је случајно пролазила кроз Кумодраж када је будући ратник рођен. Због тога је, по сећању сабораца, Степа увек имао благонаклон став према Ромима и штитио их од сваке неправде. И краљ Александар Карађорђевић имао је сличну згоду по рођењу. Њега је дојила Крстиња Батричевић из Његуша изнад Цетиња, у коме је рођен, којој је касније до краја живота уплаћивао богато издржавање, а њеног сина Марка називао братом.

ДИНОСАУРУСИ У КЛИНЧУ

Постоје ли скелети диносауруса који су погинули у међусобној борби?

МИНА, Краљево


Страшни месождер алосаурус сатерао је једног стегосауруса пре неких 65 милиона година у пећину у америчкој држави Вајоминг. Како су оба заједно страдала научници не могу тачно да објасне, али када је палеонтолог Хенри Галијано 2007. године пронашао њихове скелете, вилица алосауруса била је склопљена око стегосаурусове ноге. На аукцији у Даласу 2011. године њихови скелети продати су за 2,7 милиона долара, а били су изложени у ставу за борбу. Палеонтолог Галијано тада је рекао да се његово предузеће одлучило на продају како би обезбедило средства за даља истраживања на откривању нових врста.

ЧЕШКИ ТРАГОВИ У НОВОМ САДУ

Како је настала црвено бела боја дресова ФК Војводина

СТЕВАН, Ковиљ


ФК „Војводина”, основана 6. марта 1914. године, прву утакмицу одиграла је почетком јуна у Ковиљу против локалног клуба „Шајкаш” (основан 1908. године). Дресови, које је сашила мајка фудбалера Милорада Милићевића, били су светлоплаве боје. По завршетку Првог светског рата фудбалски ентузијасти поново су се састали како би обновили фудбалски клуб у Новом Саду. Том приликом одлучили су да ће нови тим носити црвено-беле боје.



   Наиме, већина чланова првог тима студирала је у главном граду тадашње Чехословачке – Прагу, одакле су и донели први комплет црвено-белих дресова прашког клуба „Славија”. Оснивачи познатог чешког клуба су на оснивачкој скупштини 1895. године одлучили да споје две боје: белу, симбол честите борбе,у којој противник није непријатељ већ цењен супарник, и црвену, боју срца које играчи уносе у утакмице.