Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



ВРЊЦИ ОПАНЧАРИ

Драги „Забавниче”, ко је направио највећи опанак на свету?

ДРАГАН, Лајковац




Опанчар Славко Стругаревић направио је од десет волујски кожа опанак дугачак 3,2 метра што одговара ципели број 450. Опанак рекордне величине изложен је у Врњачкој Бањи, где на главном шеталишту пролазници могу да се сликају поред њега. У нашој најпознатијој бањи кажу да је логично да таква атракција буде код њих јер је и само место добило име по прављењу обуће од нештављене коже. Најважнији део њихове израде назива се „врнчање”, тако да су људи који су то радили називани Врњчани, а место Врњци.

ВЛАДЕТА ВОЈВОДА

По коме носи име Владетина улица у Београду?

МАРИЈА, Београд

Владетина је једна од 29 улица које нису мењале име од 1872. године када је урађено прво целокупно именовање друмова, улица и сокака у Београду. Посвећена је босанском војводи Влатку Вуковићу (?–1392), господару Хума (данашње Херцеговине) и најбољем војсковођи краља Твртка. Победник над Турцима код Билеће 1388. године предводио је босанске трупе у Косовском боју, где је командовао левим крилом војске кнеза Лазара. После завршетка битке вратио се у краљевину Босну где је донео глас о српској победи. У народним песмама опеван је као Владета војвода. На његовом гробу у Бољанима код Стоца у Херцеговини пише: „Асе лежи добри јунак и чоек Влатко Вуковић...”
   Припадао је роду Косача, најмоћнијој властелинској породици у Босни после Котроманића. Војвода Влатко није имао мушких потомака, а Стефан Косача, праунук његовог брата Хране, прешао је у ислам и 1488. годне оженио се Фатимом, кћерком султана Бајазита II. Њихов син био је велики везир Босне, тако да су Косаче на тај начин владале Босном и после османске окупације свих њених делова.

КАКО ЗЕМЉА РАСТЕ

Чуо сам да неке европске земље стално просторно расту. Да ли је то истина?


ЗОРАН, Пландиште



Финска се проширује 7km2 годишње

Финска је једна од малог броја земаља у свету која и даље природно расте. Захваљујући постглацијалном померању, које траје још од прошлог леденог доба, површина земље расте око 7 km2 годишње. Финска је равничарска земља, са неколико брда и највишом тачком, Халти, на 1328 метара, која се налази на крајњем северу Лапоније. Поред многих језера, у природи превладавају тајге (око 75 одсто површине ове земље) и мало обрадивог земљишта. Највећи део острва налази се на југозападу, делу архипелага Аландских острва и дуж југоисточне обале Финског залива.

ЈЕЛОУСТОН, ПРВИ!

Да ли знаш где је основан први национални парк у свету?

МЕЛИТА, Кањижа



Најстарији национални парк у свету

Национални парк је област тла, често у власништву државе у којој се налази, већим делом заштићен од људског утицаја. Као појам први пут се појављује на подручју Јелоустоуна 1872. године у Сједињеним Америчким Државама на површини од 888708 хектара. На Светском конгресу о националним парковима у Каракасу 1992. године усвојена је препорука да свака држава заштити најмање 10 одсто своје територије. У свету постоји 1500 националних паркова или резервата одговарајућег нивоа заштите. У САД национални паркови, као Јелоустон, поред заштите природе имају туристичку и рекреативну улогу, док у Европи првенствено имају улогу резервата у којима се живи свет слободно развија и живи, а само је заштићен од сваког утицаја човека.

КРОЋЕЊЕ МУЊА

Ко је измислио громобран?


КОСТА, Херцег Нови


Громобран је 1772. године изумео научник и један од петорице писаца америчке Декларације незавиности, Бенџамин Френклин. Састоји се од металне шипке причвршћене за врх зграде и спојене са земљом помоћу бакарне жице која мора да буде закопана дубоко у земљу, уз темеље зида. Гром може да удари било, где али најчешће удара у истакнута места као што су врхови и гребени планина, виша истакнута или усамљена стабла и у високе и просторно издвојене грађевине. Занимљиво је споменути да су муње ипак чешће на отвореним ливадама него у великим градовима, што научници тумаче ниском електричком проводљивошћу осушеног тла испод бетона и асфалта.