Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



БУЈИ, ПАЈИ...!

Занима ме спавају ли и животиње из истог разлога као и људи?

ЛЕНКА, Београд

Научници кажу да је спавање природно, периодично, физиолошко стање умањене будности или одмора, када мозак долази у период измењеног нивоа свести и мање је осетљив на спољашње окружење. Сви знамо да је такво стање неопходно за људски организам. Када се глава спусти у лежећи положај и тело почиње да се опушта. После окрепљујућег сна човек се осећа боље, одморно, јасно распознаје шта ваља да чини, шта је за њега корисније и неопходније, а да се и не помиње колико наспаваност помаже у „освежавању” рада мозга, повећаном степену стваралаштва и, да се не заборави оно најважније - расту. Због тога мала деца много спавају.



   Када је човек ненаспаван, осећа се изнурено, преморено и неретко је раздражљив и неодмерен у понашању и изјавама.
   Природњаци кажу да је спавање свеопшти облик понашања који се јавља и код свих животињских врста, од инсеката до сисара. Спавање је и животињама неопходно и има исти учинак на њихов мозак и организам као и код човека, баш као и ненаспаваност.
   Поједине животињске врсте подигле су сан на виши ниво. Делфини, на пример, дремају и за то време користе само половину мозга. Ово је од животног значаја за њихов опстанак, јер им омогућава да излазе на површину како би дисали и истовремено им омогућава да бдију и осматрају пучину, како би избегли напад ајкула.

НИШТА БЕЗ ВОДЕНОГ ЗУМБУЛА

Драги „Забавниче”, зна ли се која биљка је најплоднија на свету?

MИЛИЦА, Нови Сад

Ако узмемо у обзир чињенице попут географске распрострањености, прилагодљивости на различите климатске услове, способност расејавања и способност да овладају одређениом простором, онда је папрат, Polydiophyta, веома озбиљан такмичар. Са милијардама спора које ветар разноси, подземним ризомом који може невероватно да се шири, природним излучевинама које гуше раст околног, супарничког биља и складиштима отровних и канцерогених хемикалија којима се брани и застрашују биљоједе, папрат je истински моћнa и опаснa биљкa.

У водним областима топлих предела, као што је рецимо Мадагаскар, водени зумбул се „шири” брзином светлости

   Али, једном када постану део биомасе која нас окружује, биљке попут тополе из породице Salicaceae или слоновске траве, Pennisetum purpureum, које се користе у енергетске сврхе, удружене дају боље резултате. Као што боцкави крушкасти кактус може да произведе два пута више суве материје него плод пшенице, уколико се узгаја по правилима која укључују одговарајућу топлоту, влажност, ђубриво и довољно сунчаних дана.
   Ипак, све ово надмашује водени зумбул, Eichhornia crassipes, биљка
која ствара страшне препреке у тропским областима и која је способна да удвостручи своју биомасу за мање од две недеље и произведе 144 тоне суве биомасе с једног хектара површине, што је десет пута више од рекордне жетве у некој европској земљи попут Велике Британије.

ОЛИМПИЈСКЕ И ОСТАЛЕ ИГРЕ

Занима ме да ли су поред Олимпијских игара у старој Грчкој постојале и друге спортске игре?

МИЛИЦА, Нови Београд

Предања кажу да су Олимпијске игре настале у славу Зевсове победе над оцем Кроном чиме је стекао положај врховног Бога. Постоји и предање да је Херкул победио у једној трци у Олимпији па је одлучио да се на тај спомен сваке четири године одржавају слична такмичења. Олимпијске игре надвладале су, стицајем политичких околности, остала супарничка спортска такмичења као што су биле Питијске, Немејске и Истамске игре, тако да су од 572. године п. н. е. постале једино заједничко такмичење градова-држава Старе Грчке.


   Највећи значај старовековних Игара тиче се старогрчког појма Олимпијског примирја, када су, према легендама, грчке државице прекидале међусобна непријатељства. Олимпијске игре имале су и велики верски значај пошто се у Олимпији налазио величанствени кип Зевса.

НАШИ ПЛАВИ ШЛЕМОВИ

Чуо сам да су први плави шлемови у сукобу Египта и Израела пре више од 50 година били из Југославије. Да ли је то тачно?

МИЛОШ, Куршумлија

Данас већ давне 1956. године у место Ел Ариш на Синају стигла је прва група од 30 југословенских војних полицајаца, као претходница која је припремила долазак 700 југословенских војника који су под окриљем Уједињених нација распоређени на линији разграничења Египта и Израела. Након доласка југословенских војника стигли су припадници оружаних снага из још 9 земаља. У 22 смене југословенског одреда од 1956. до 1967. године учествовало је 14.265 војника што је чинило 21,54 одсто укупних снага мисије. Пуковник Лазар Мушицки од августа 1964. до јануара 1965. године био је вршилац дужности начелника штаба снага УНЕФ.

                                                                   Наши плаци шлемови крећу на Кипар

   У сукобу који је познат као Суецка криза или Суецки рат Уједињене нације су први пут употребиле плаве шлемове као мировне снаге које раздвајају сукобљене стране. Од Суецке кризе, када се придружила мировним операцијама УН, тадашња ЈНА, а сада Војска Србије, учествовала је у мисијама на Синају, Кипру, Источном Тимору, Хаитију, у Конгу, Јемену, Либану, Ираку, Ирану, Намибији, Анголи, Либерији, Бурундију, Обали Слоноваче, Чаду.

ПРИВРЕМЕНО ПОМИЛОВАЊЕ

Да ли је истина да је у средњовековној Србији привремено укидана потрага за убицама и лоповима на дан одржавања вашара и пијачних дана?

ЖЕЉКО, Вишеград


   Паја Јовановић ''Женидба Душанова''

Остали су сачувани записи у статутима средњовековног Котора и Будве којима се особама осумњиченим за било које кривично дело дозвољава да на дан свеца заштитника тог места, дозвољава улазак, несметан боравак и учешће у градским свечаностима. Те одредбе важиле су у раном средњем веку, након чега се уводе строжа правила по којима се својеврсно привремено помиловање не дозвољава за тешка кривична дела. За убице и кривотворце новца милости више није било.

СИР ПО СИР –
ГАУДА

Гауда ми је омиљени сир. Пријатељ који је био у Холандији тврди да гауда коју ми једемо не личи на ону која се тамо продаје.

ЛЕНА, Горњи Милановац

Твој пријатељ је делимично у праву. Сир се први пут помиње још 1184. године, што га чини једном од најстаријих врста сира које се до данас производе. У почетку се правио на јединствен начин да би од 16. века почели да се стављају разни додаци, што је уз различито време дозревања довело до тога да се на Ротердамској пијаци, најпознатијој у Холандији, продаје преко 100 различитих врста гауде. Тамо га има од светло жуте до наранџасте боје, а укус му иде од пуног, богатог, до веома оштрог укуса, зависно од дужине зрења. Град Гауда на северу Европе по коме је овај сир добио име чувен је и по стропвафел колачу, који се прави од две округле обланде с надевом од карамела и цимета у средини, по производњи лула и градској већници из 15. века.

ШТА ЈЕ ПЛУТОН?

Чуо сам да је Плутон изгубио статус планете у Сунчевом систему и да више није најудаљенији од Сунца, како сам учио у школи.

ДАНИЛО, Суботица



Још од како је откривен 1930. године Плутон је био необично занимљив астрономима. Због природе орбите некад је удаљен 4,294 милијарди километара од Сунца, а некада читавих 7,533 милијарде километара. Када је Плутон најближи Сунцу, он му је тада ближи од претпоследње планете Нептуна. То се последњи пут дешавало од фебруара 1979. па до 1999. године. Од 11. фебруара 1999. године па до 5. априла 2231. године Плутон ће опет бити најудаљенија планета нашег планетног система.    Иначе, од 2006. године, на основу одлуке Међународног астрономског удружења, Плутон више нема услова да буде планета већ је пребачен у категорију планета патуљака. Према Удружењу, планете патуљци довољно су велике да их гравитација направи лоптастим, али нису гравитационо доминантни на својим орбитама.