Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Писали сте



ПРВИ ДОКТОР ЗА СТРЕС

Молим вас да ми одговорите који је Србин први стекао титулу доктора медицине?

ЗОРАН
Барајево


Јован Апостоловић (око 1730–1770) био је први српски доктор медицинских наука. Рођен у Будиму, у угледној српској породици, Апостоловић је, после основног школовања у родном граду, завршио реторику и филозофију на лицеју у Пожуну (данашња Братислава). После тога у Халеу се посветио студијама медицине. Године 1757. Јован Апостоловић успешно је одбранио докторску дисертацију, писану на латинском: Disertatio inauguralis medico-philosophica exhibens modum quo affectus animi in corpus humanum agunt generatum („Како психичке трауме утичу на људски организам”). Један примерак ове дисертације, у којој је по неким стручним мишљењима први пут у историји медицине разматран стрес, чува се у Британском музеју у Лондону, а други у Универзитетској библиотеци у Будимпешти. Апостоловић је једно време у Будиму радио као приватни лекар, а потом је био именован за градског физикуса (надзорног лекара) у Новом Саду, где је 1770. године и умро, претпоставља се од туберкулозе.

ОД НЕРОНА, ПРОТИВ СУНЧЕВОГ СЈАЈА

Почела је сезона ношења наочара за сунце, па сам се сетила да те питам да ли можда знаш ко их је први измислио?

Гала Нишић
Ниш

Древни сачувани примерци наочара потичу од Инуита (групе народа с обала Северног леденог океана) који су правили својеврсне штитнике како би вид спасли од бљештавог снега. Реч је о наочарима без стакла, од дрвета или животињских костију, које су имале прорез у висини очију. То им је омогућавало да виде, али одблесак Сунца о бели снег није могао да их заслепи. Сличне наочаре „,против Сунца” носио је и римски цар Нерон (37–68. г.) који је обожавао да често посматра борбе гладијатора, кроз смарагд! Због зелене боје овог драгог камена исеченог на посебан начин, Сунчева светлост била је ублажена, баш као што то чине затамњена стакла наочара.



   У Кини су од кварца резали и правили стакла за наочаре у 12. веку. Међутим, тек у 20. веку направљене су наочаре с тамним стаклима. Амерички поручник Џон А. Мекреди тражио је од предузећа „Бауш и Ломб” (данас „Реј Бан”) да направи стакла за наочаре намењене пилотима која би их штитила од Сунчевог сјаја током летења. Тек је 1929. године Американац Сем Фостер основао прво предузеће за израду модних наочара за сунце. Оне нису биле намење војним снагама.

У ЗАГРЉАЈУ ЗМАЈА


На неком од кабловских програма видела сам необично здање, зграду око које се обавија змај. Чини ми се да се налази на Тајланду. „Забавниче”, знаш ли нешто подробније о том неимарском чуду?

Твоја верна читатељка,
ВАЊА из Суботице



Претпостављамо да мислиш на храм Ват Самфран, у главном граду Тајланда. Упркос настојању, нисмо могли да откријемо подробније податке о том несвакидашњем здању. Нигде се не наводи кад је и по чијој замисли подигнут тај храм висок седамнаест спратова и због чега се око њега, са спољашње стране, увија џиновски змај чија глава лежи на врху. Наравно, добро је познато да змај у азијској култури има значајну симболику, ово митолошко биће одраз је снаге, дуговечности, благостања. Можда баш због оскудних података Ват Самфран недовољно је „рекламиран”, углавном се не наводи ни у једном од водича Бангкока. Иначе, храм је прилично неодржаван унутра, посетиоци кажу да лифт не ради, али се донекле може попети степеницама, отприлике до десетог спрата. На једном нивоу може чак и да се уђе у тело змаја. Осим аждаје обавијене око зидина, у храму има скулптура и других животиња, слон, огромна корњача. У дворишту се поносно уздиже бронзана Будина статуа.

БУЈИ, ПАЈИ, ЖИРАФИЦЕ


Драги „Забавниче”,
Волела бих да знам како спавају жирафе с обзиром на њихове дугачке вратове?

ПЕТРА, Никшић



Вероватно нема особе која се није запитала како спавају жирафе? У ствари, загонетка и зачкољица јесте шта жирафе раде са својим дугачким вратом када се спусте да отпочину. У том положају мало ко је имао прилику да види ове плаховите животиње.
   Наравно, природњаци су ове високе, дугоноге и дуговрате сисаре пратили свуда, па и на спавање, и тако су обелоданили да жирафама није нимало лако да савију свој дугачки врат и удобно се опусте за сан. Младунци без икакве тегобе могу лучно да заокрену врат и положе главу себи на леђа, што одрасле животиње никако не могу, па главу ослањају на задње ноге.

ПРЕДНОСТИ ДЕБЕЉУЦА

Молим вас да ми одговорите, будући да је реч о опклади, да ли је тачно да су дебељуце бољи љубавници од мршавих мушкараца? Захвалан унапред, ваш читалац

ЧОЛА

Сва је прилика да љубавничко умеће обухвата више чинилаца и да се разликује од човека до човека. Додуше, нова истраживања турских лекара са универзитета у граду Кајсери говоре да су пунији мушкарци издржљивији љубавници од мршавих. Другим речима, телесна маса утиче на љубавничку издржљивост. Истраживање је обухватило пет стотина мушкараца. Испоставило се да они чија је телесна маса нешто већа од уобичајене успевају да дуже воде љубав. То је због чињенице што дебељуце имају више естрогена (женских хормона) који делују на нервне преноснике и тако успоравају достизање врхунца током љубавног чина.