Пријава/Регистрација | Форум |Редакција |Претплата

Pisali ste



ЛЕПТИРОВ ЖИВОТНИ ЛЕТ

Волела бих да знам колико дуго живе лептири?

АЛЕКСАНДРА
Нови Београд


У просеку, лептири живе месец дана. Али, ако говоримо појединачно, онда неки живе само неколико сати, а други – скоро годину. Многи чиниоци утичу на дужину живота лептира – од надморске висине до годишњег доба када лептир почиње живот, климатских услова... На пример, лептир монарх који живи (односно путује) од Северне Америке до Мексика, сваке године превали хиљаде километара. Он може да живи од две недеље до чак осам месеци. Ако дође на свет између марта и августа, не може да поживи дуже од месец дана. Али, уколико почне живот између септембра и октобра и пред собом има дуго путовање на југ, на располагању му је бар шест месеци.
 
               
    Неки лептири из Костарике живе само један или два дана, док лептир Vanessa antiopa – целу годину. Најдуже живи лептир који се храни нектарима биљке Yucca baccata: лутка овог лептира може да опстане и тридесетак година пре него што постане одрастао лептир.

ОНА КОЈА БРЗО УСЛИШАВА

Недавно сам сазнала да се у неком манастиру на Светој Гори налази икона Богородице у природној величини, па вас молим да нешто напишете о њој.

БОЈАНА
Кучево


У манастиру Пантократору, на Светој Гори, до кога се данас лакше стиже бродом него копном, јер мора да се пешачи најмање два сата, налази се једна од најчудотворнијих светиња полуострва Атос. Реч је о икони која носи назив Геронтиса и великих је размера (196 х 76 cm). На њој је приказана Богородица у природној величини, која стоји сама, лако нагнута улево, у молбеном ставу. Монаси је називају: Горгоепикос – Она Која Брзо Услишава (Брзопослушница).

У светогорском манастиру Пантократор станује ова чудесна икона (горе десно)

   Име ове иконе у вези је с предањем по коме је Богородица једном приликом наредила служећем свештенику да убрза читање Свете литургије. Она је то учинила да би једног богоугодног старца, који је био на издисају, причестила пред смрт. Нажалост, лик Богородице који се данас види на икони није оригиналан. Вероватно је првобитна слика избледела или на неки други начин оштећена, па је неки каснији живописац насликао нову која је, међутим, не мање поштована од житеља и посетилаца бројних богомоља на Светој Гори.

УСПОРИ, НЕ ЛУДУЈ!

Занима ме кад су настали први лежећи полицајци.

Милан П.
Нови Сад



Верује се да су претече лежећих полицајаца освануле у Чатаму, граду у америчкој држави Њу Џерси, јуна 1906. године. Грађани ове вароши дошли су на замисао да степен појединих пешачких прелаза подигну за десетак центиметара од остатка улице да би нагнали возаче да прикоче. А тада су, подсећања ради, кола развијала највећу брзину од око педесет километара на сат. На замисао да треба створити препреку преко уличног коловоза и тако натерати несавесне возаче да притисну кочницу дошао је и Артур Комптон (1892–1962), амерички физичар, добитник Нобелове награде. По његовој идеји 1952. године појавила су се издигнућа на појединим саобраћајницама у САД. Лежећи полицајци, који се обично налазе у близини школа, вртића и осталих места у граду где постоји опасност да човек за воланом настави да вози под пуним гасом, код нас и у свету у почетку су се углавном правили од бетона. Међутим, пошто је постојала опасност да се гуме „поцепају” на тврдом и оштром материјалу, лежећи полицајци данас су махом од гуме.

КУПОВИНА БЕЗ ПОРЕЗА

Занима ме када су и како настали аеродромски дјути-фри шопови?

ПЕЂА
Мокрин


Продавнице с робом ослобођеном пореза постоје од 1947. године када је трговац Брендан О'Реган свој киоск на аеродромском терминалу у Шенону (на ирској обали) претворио у прву дјути-фри подавницу. Користећи простор ничије земље, после места на коме се врши пасошка контрола, О'Реган (1917–2008) је продавао путницима у транзиту робу ослобођену пореза.


  
   Ирски трговац је заправо спровео у дело на копну оно што је већ било могућно учинити на бродовима или међународним летовима.